Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

am primit asa ceva de la ovidiu78 !!! a folosit cineva ??? este un fel de mavrirol !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

ieri seara am pus in borcane ultimii stropi de miere !!!
de fapt chiar ultimii tot la fetitele mele dragi au ramas !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

cornelioandanciu

Da ceva poze cu pomii fructiferi din gradina cand mai pui?Probabil merii sint plini de mere acum! Crede-ma ca eu, plecat fiind de acasa cate o luna si vazand in fata ochilor in acest timp numai asfalt si betoane, imi place tare mult cand iti vad pozele, asta cu broscoiul mi-a placut, se vede ca iubesti natura!
Va salut.

Kiwi Bee

Citat din: ves.lucian din August 25, 2013, 07:30:02 AM
am primit asa ceva de la ovidiu78 !!! a folosit cineva ??? este un fel de mavrirol !!!

Eu nul mai folosesc. Aici in NZ cu am inceput sa tratez pt varroa cu acest produs spunind ca voi avea o miere mai bio ca altii dar nu mia adus rezultatele dorite.
Defapt toamna este problema. Am pus cite 2 biscuiti la o cutie Dadant3/4 si cu fundul plin + intrarea redusa pt iarna timp de 10 saptamini. Mam mirat ca mi sau depopulat citiva stupi. Albinele sau mutat cu miere cu tot in stupii vecini. Apoi am contactat un prieten apicultor din Arad cu 250-300 de familii care a lucrat cu albine si in Italia ani la rind si mia spus ca nici italienii nul folosesc. Apoi am trecut la bayvarol si mai fac schimbul cu acid formic. Asa merge mai bine.

Este aici pe forum un coleg care a incercat sa promoveze produsul in anii trecuti si el scria ca dozarea mea a fost prea lunga. Cica de ramineam la intructiuni si nu dozam in plus nu as fi avut nici depopulari. Nu stiu cit de efectiv sa fie cu funduri cu plasa caci eucaliptul, mentolul, thymolul si camforul sin produs este baza iar la fundul de stup cu plasa aceste uleiuri se evapora(ies din stup la fund).
Primavara cind puneam tratamentul luam reducerea de urdinish deci aveam urdinisele total deschise si asa probabil ca albinele aveau o mai buna aerisire.
Sincer nu mai am chef sal incerc si nu era ieftin.... nu mai stiu cit era.

ves.lucian

mai am un singur soi de piersici care inca nu s-a copt !!! se numeste Superba de toamna !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

mere care se coc inainte de cele " de iarna " !!! se cheama Tenroy Royal Gala !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

azi am topit ultima ceara !!! am avut intr-o galeata ceara doar din capaceala si ceva fasii de faguri artificiali !!!
eu stiam ca gaselnita prefera camasuiala din celule !!!
ma gandesc ca fluturii din imagine numai de gaselnita puteau fi !!!
si erau cel putin vreo 7 !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

cornelioandanciu

Luciane, eu tin pe timp de iarna albinele la un prieten, care este un om mai in varsta, s-a mutat de la bloc la tara si si-a plantat niste pomisori, i-a altoit, unii s-au uscat.Poate poti pune niste scheme, sau retete de tratament, ca precis de aia s-au uscat ca nu i-a tratat.Se bucura f mult de ei si acuma este foarte necajit ca i s-au uscat!Cu alte cuvinte , cum iti tratezi pomii ca sa nu ai probleme?
Va salut.

ves.lucian

  daca ai rabdare sa cauti pe pagina mea , gasesti multe despre pomi !!!  :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

duminica am avut un eveniment in familie !!!
25 de ani de casnicie !!!
adica nunta de argint !!!
nu puteam fi in alta parte decat la manastirea Bodrog !!!
parintele duhovnic al nostru a fost cel care ne-a citit rugaciunile !!!
asa am si dorit !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

se coace Jonathanul !!! si celelalte soiuri la fel !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

am gasit la un singur stup dedesupt ceea ce vedeti in imagine !!!
parea ca seamana cu rosatura , dar numai semana !!!
ieri a tras o ploaie si ceea ce vedeti s-a topit pur si simplu !!!
albinele au carat tot de sub stup !!!
ma gandesc ca era zahar de la stimulare care cumva a ajuns pe fundul stupului !!!
si de acolo sub stup !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

asa arata o rama din corpul 2 al MER-urilor mei !!!
tare mi-a placut ce am vazut , si am vrut sa va arat si voua !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Un puiet exceptional la vremea asta! Ce cules ai acolo, ca fara cules si numai cu stimulare nu se poate asa ceva. Dar unde sunt rezervele de miere daca in corpul doi este asa?
  Felicitari!   :bravo:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

Citat din: ves.lucian din Septembrie 03, 2013, 11:06:33 PM
duminica am avut un eveniment in familie !!!
25 de ani de casnicie !!!
adica nunta de argint !!!
nu puteam fi in alta parte decat la manastirea Bodrog !!!
parintele duhovnic al nostru a fost cel care ne-a citit rugaciunile !!!
asa am si dorit !!!

La mulți ani împreună!  :hi:  :hi:  :hi:  : sampanie: