Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

popik50

A fost prinsa de un paianjen.

ves.lucian

  dar iti dai seama cat de galben este ??? la fel ca si floarea !!! tare ma bucur ca am trecut pe acolo si am observat evenimentul !!!  :yes: :ok: :yes: :ok: :yes: :ok:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

happy

Citat din: ves.lucian din Mai 21, 2013, 11:01:03 PM
in fata blocului unde am locuit , e drept ca este cam in centru , am gasit un tei inflorit cam 80% !!!
si un prieten si coleg de serviciu are 5 stupi cam la 300 de metri distanta de acest tei !!!
sin pacate , nici o albina in tei !!!
CA DACA ERA UNA NU SCAPA !!!
Cred ca este vorba de teita la care florile nu miros la fel ca la teiul normal.Desi eu am vazut albine in teitele din Slobozia.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefan1

  Lucian, esti un fotograf foarte bun! Ai surprins un instantaneu impresionant!
  Poate ar fi bine sa prezinti poza la adresa asta:
   http://mybiosis.info/nature/portal.php?pagename=firstpage
  E un site unde un colectiv de oameni pasionati prezinta specii de animale si plante din flora si fauna Romaniei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Super tare poza Luciane. Cercul naturii - maninci orice sa nu fi mincat si sa nu mori de foame. Cum se numeste rapitoarea?

ves.lucian

  as vrea si eu sa stiu !!!  :hi: :nod: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

o zi de lucru o inchei cu un apus de soare !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Kiwi Bee

Citat din: ves.lucian din Mai 22, 2013, 06:55:31 AM
  as vrea si eu sa stiu !!!  :hi: :nod: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer:

Sar putea ca este "misumena vatia".  Original ea este de culoare alba dar stie sasi schimbe culoarea in galben si inapoi in alb, depinde ce culoare are floarea unde vineaza. De aceea era de un asa galben frumos....... sia auto secretat pigmentul dorit.
http://en.wikipedia.org/wiki/Misumena_vatia sau romaneste http://ro.wikipedia.org/wiki/Misumena_vatia

orbanstefan64


marian_6777

Citat din: ves.lucian din Mai 22, 2013, 09:53:53 PM
o zi de lucru o inchei cu un apus de soare !!!
Luciane... dar tu esti un romantic... :)
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

ves.lucian

  un permanent romantic !!!  :hi: :-c =D> :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

acuma ma omoara prigoriile si mai stiu ce sa ma fac !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

pharaonu75

Luciane, folosesti MER sau rame de 1/1 bagate in cate 2 corpuri de 1/2?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

#1198
  povestea este mai lunga !!!
  prima miscare a fost mutarea ramelor 1/1 din cuiburi Dadant in 2 corpuri 1/2 redus !!!
  inca de la pomii fructiferi nu am completat cu rame 1/1 pana la 10 rame in cuiburi , ci am completat cu rame 1/2 redus !!! criminal de urat este sa-i verifici cu doua feluri de rama , dar a fost si a trecut !!!
  dupa rapita inainte de salcam am extras marginasele 1/1 si am completat cu rame 1/2 redus !!!
dupa salcam am extras si spre bucuria mea am gasit in caturi ( corpurile 3 numarand de jos in sus ) la familiile bune cate 5, 6 rame cu puiet capacit si coronita !!!
  a doua miscare !!!
  in fiecare stup am cautat prima data matca , am sechestrat-o in scula de marcat , am luat toate ramele 1/1 care erau in cuib , le-am pus separat in doua corpuri MER langa fiecare stup !!!
  ramele cu puiet capacit le-am pus in corpul de jos pe mijloc , am completat cu rame crescute primul corp ( am zis primul de jos in sus  :rotfl:) , peste am pus corpul 2 in care am pus rame crescute si in completare foite !!!
  cu mare grija am lasat matca sa coboare printre ramele 1/2 redus , !!!
  peste cele doua corpuri am pus o gratie Hanemann !!!
  peste gratie am pus cele 2 corpuri de MER cu ramele 1/1 in ele !!!
  la unii stupi 5 . la altii 6,7 , care cu cate am ramas !!!
  ultima operatiune a fost pe 18 luna asta !!!
  in data de 8 luna viitoare va ecloziona tot puietul din ramele 1/1 , rame pe care le voi vinde unui vecin !!!
  la familia cea mai puternica am mai pus un corp cu faguri artificiali peste primele doua sub Hanemann !!!
  fac tot posibilul sa merg la tei dupa ce am scapat de ramele 1/1 !!!
  daca crezi ca nu am specificat suficient , mai " ne scriem " !!!
   
   :hi: :nod: :razz: =D> :-c :beer: :beer: :beer: :ok: :yes: :thanks: :i_love_you:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

sas angelica

Foarte frumoasă poza cu păianjenul mâncător de albine. Şi reuşită. Ai putea s-o trimiţi la revista Naţional Geograic România cu câteva cuvinte despre ocazia în care ai făcut-o. Uite aici un e-mail de la ei: [email protected]
:bravo:
:hi:
Carpe diem!