Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

#930
Citat din: ciucur din Martie 06, 2013, 01:54:32 PM
Domnule Lucian,

Felicitari pentru stupi si livada .
Cum se comporta soiul D'Agen? Sunteti multumit? Cum l-ati ales ?
Ce polenizator ati ales (ce soi de prun - Anna Spath, Stanley, Renclod Althan, Vinete Romanesti, Gras Ameliorat) sau va bazati pe ceilalti pruni din zona ?
Vreau sa plantez si eu pruni dar nu m-am hotarat ce soi.
Multumesc.

  D-Agen l-am ales pentru ca sunt foarte dulci si am inteles ca sunt printre cele mai bune pentru tuica !!!
  cel mai bun polenizator la prun eu stiu ca este Stanley !!!
  dar dintre toate soiurile de prun ce le am eu zic ca de departe soiul cel mai bun este Anna Spath !!! autofertil , infloreste mai tarziu , rezistent la boli !!! am o livada batrana cu acest soi si nu a existat am de dupa 1989 sa nu rodeasca !!! nu la fel de spectaculos in fiecare an , dar este cel mai bun , dupa mine !!! e doar o parere !!!  :hi: :hi: :hi: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer: : sampanie: : sampanie: : sampanie: :yes: :thanks: :ok:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ciucur

Multumesc de raspuns !

Cam ce varsta au pomii din imagine? 5-6 ani ?
In gradina parintilor este un prun care e campion in fiecare an, desi e plantat intr-un loc fara prea multa lumina si dupa cum se vede nu a fost taiat pentru formarea coroanei. A trebuit sa il sprijine mama cu ceva pentru ca altfel s-ar fi rupt (e crescut stramb).
Prunele sunt cu pulpa mai tare si neaderenta la sambure. Nu stiu cat de bune sunt la tuica insa sunt foarte bune pentru consum in stare proaspata. Nu stiu insa ce soi e si cum a ajuns plantat acolo.
Il recunoasteti cumva?
P.S. Scuze ca va poluez topicul cu poza mea.
Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Donbazil

Citat din: ves.lucian din Martie 04, 2013, 08:57:32 PM
tot de prin zona !!!

Sal'tare!
Aia-i cetatea Petrovaradin, construita pe la 1692. Are sub pamant circa 16 Km de tuneluri......

Multumesc pentru fotografii. Faine!....(Buna bere Jelenu')...... :beer: :rotfl: :rotfl:

ves.lucian

  Donbasil . nici nu stii cata dreptate ai !!! sanatate maxima dumitale si familiei dumitale !!!  :hi: :hi: :hi: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Citat din: ciucur din Martie 06, 2013, 09:50:43 PM
Multumesc de raspuns !

Cam ce varsta au pomii din imagine? 5-6 ani ?
In gradina parintilor este un prun care e campion in fiecare an, desi e plantat intr-un loc fara prea multa lumina si dupa cum se vede nu a fost taiat pentru formarea coroanei. A trebuit sa il sprijine mama cu ceva pentru ca altfel s-ar fi rupt (e crescut stramb).
Prunele sunt cu pulpa mai tare si neaderenta la sambure. Nu stiu cat de bune sunt la tuica insa sunt foarte bune pentru consum in stare proaspata. Nu stiu insa ce soi e si cum a ajuns plantat acolo.
Il recunoasteti cumva?
P.S. Scuze ca va poluez topicul cu poza mea.
Multumesc.

  din cate vad eu , pare a fi soiul Stanley !!! daca cumva pruna se albastreste cu vreo 3 saptamani inainte de a se coace , inseamna ca este ce am zis !!! daca ma insel , trebuie sa vin sa le gust si sa le vad !!! poate , intr-o zi , cina stie ??? numai Dumnezeu !!!  :hi: :hi: :hi: :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

flori de primavara !!! a aparut si o ruda a albinelor noastre !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

  ce-i frumos e frumos !!! ma bucur si pentru ca fetitele mele dragi au raspuns la apel fiecare , toate familiile au puiet si arata bine !!! le-am facut o stimulare cu lapte praf 3 zile !!!
  sunt curios peste 10 . 12 zile cat puiet capacit voi avea !!!
  sanatate maxima tuturora !!!  :hi: :hi: :hi: :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer: :ok: :ok: :ok: :yes: :yes: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bismark

   Ghici unde este raiul.Raiul este pe pamint daca ai construit o casa,ai crescut un copil, ai pus un pom si ti-ai infrumusetat viata cu o floare.Raiul il realizam noi pe pamint prin buntate,credinta si ajutor. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pharaonu75

Frumos spus! Eu ar trebui sa ma simt ca in rai deja, pentru ca am facut tot ce a spus Bismark!
Si totusi nu este asa, pentru ca traiesc in Romania, tara unde batjocura si umilinta pandeste la tot pasul!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

 incerc sa te inteleg , prietene !!! Faraoane , sa nu suparam pe Dumnezeu !!! De obicei , pe Dumnezeu nu il intelegem decat mai tarziu !!! astia suntem noi !!!  :hi: :hi: :hi: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  vine , vine , primavara !!! este aici , aproape !!! mai aproape decat credeti !!!  :hi: =)) :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

silviu

"Primavara asta totusi
Nu-i decat o copie"
   G.Topirceanu
     Sper sa nu fie asa.
                      Cu stima,
                              Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

niculita

Citat din: ves.lucian din Martie 04, 2013, 09:01:36 PM
sa mai vedem !!! urmatoarea poza va fi cu ceea ce scrie pe bune !!! sper la rapita !!!

Frumos...O primavara cu mult soare in suflet si viata va doresc!!!

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!