Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

  intr-o carte am gasit ca ar da cam 50 kg miere la hectar !!!m nu stiu daca voi avea ocazia sa verific !!!  :hi: :hi: :hi: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Eu stiam de 25-30 kg.ha (bine, sunt mai multe varietati, poate cu diferite productii. de asemenea calitatea solului influenteaza f mult secretia de nectar la oricare din speciile de plante).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

  daca stiu eu bine catina infloreste inainte de rapita !!! poate il lamuresc pe patronul plantatiei sa ma primeasca anul asta !!!  :hi: :hi: :hi: :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer: :ok: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

silviu

Eu zic sa-ti faci mai intai un calculnta  de eficienta economica.Cate ha de catina sunt ca la sa zicem 30 kg la ha sa merite sa deplasezi stupii.Cati stupi deplasezi sa fie eficient (cel putin teoretic - ca practic e cum vrea Domnul)
                      Cu stima,
                               Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

ves.lucian

  avand doar 10 de toti , i-as duce pe toti !!!
  culesul chiar daca nu ar fi prea grozav , e mai bun decat stimularea de acasa !!!  :hi: :hi: :hi: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

in spatele terenului unde am plantat cele 146 de salcii am gasit una putreda !!! 5 saci am luat din ea si le-am pus la uscat !!! vad eu cum se va comporta marfa la primavara !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

paraiasul de unde vor bea apa daca le va place fetitele mele dragi !!! deja este destul de multa verdeata !!! mai vedem la vara !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

prima floare pe care am fotografiat-o anul asta !!! banuiesc ca este papadie !!! nu pot sa fiu sigur 100 % !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

azi dimineata am fost la cumparaturi la Lipova !!! am auzit ceva de Dragobete !!! de ziua indragostitilor am oroare !!! pe bune ca am !!! Dragobetele asta , desi nu-i din zona noastra , am zis ca este mai de-al nostru !!! si m-am gandit sa-i fac o bucurie sotiei mele !!! si i-am facut !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

mape 48-petru manea

Citat din: ves.lucian din Februarie 23, 2013, 04:15:43 PM
prima floare pe care am fotografiat-o anul asta !!! banuiesc ca este papadie !!! nu pot sa fiu sigur 100 % !!!


seamana cu papadia  ,dar nu-i papadie -------nu stiu cum se cheama----vine stefan 1 la noapte si ne lamureste  :nod: :hi: :bzz:

ves.lucian

  sa ne lamureasca !!! ca bine zici !!! tare ma gandesc ca s-ar putea sa sa fie PODBALUL !!!  :hi: :hi: :hi:  :rotfl: :rotfl: :rotfl: :-c :-c :-c : sampanie: : sampanie: : sampanie: :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Eu cred ca este papadie, desi e foarte devreme pentru ea! Trebuia sa dai o vedere si cu tulpina, care la papadie stie toata lumea cum este, tubulara, verde. La podbal pe tulpina sunt frunzulite putin paroase si de o culoare mai rosiatica. S-ar putea sa fie si alta specie decat acestea doua, dar oricum esti un norocos ca stai intr-o zona cu asa de timpurie desprimavarare!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

silviu

      Musiu Lucian!"Ia'n dit moa sil vu ple" (ma rog daca nu este secret) cum obtii gardul tau belgian ca m-a uns la inima si parca... parca ma rapeste o idee... din gutui altoiti sau ai o alta metoda?
               Cu stima,
                       Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

ves.lucian

 un noroc si mai mare este faptul ca in spatele stupilor am vreo cateva hectare de teren mlastinos unde toamna apare rachitanul , menta salbatica , centaurea jacea ( nu stiu decat denumirea stiintifica ) !!! din cate stiu , conteaza mult !!! mai ales pe vreme de seceta !!!  :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Citat din: silviu din Februarie 24, 2013, 08:35:56 PM
      Musiu Lucian!"Ia'n dit moa sil vu ple" (ma rog daca nu este secret) cum obtii gardul tau belgian ca m-a uns la inima si parca... parca ma rapeste o idee... din gutui altoiti sau ai o alta metoda?
               Cu stima,
                       Chis

  al meu gard este facut din 16 meri , cate 2 din fiecare soi !!! sigur ca se poate si din peri altoiti pe gutui !!! parerea mea sincera este ca gasesti putine soiuri de par altoiti pe gutui din cauza ca nu toate soiurile de par au afinitate cu gutuiul !!!
  solutia ar fi sa ai portaltoi de gutui , altoiesti in ei un soi care are afinitate cu gutuiul ( de exemplu Napoca ) , si mai apoi realtoiesti in Napoca toate soiurile pe care le doresti !!!
  daca ai fi mai aproape , mai ca m-as baga sa tii altoiesc eu !!!
  ramane sa-mi spui cam cati peri ai vrea sa ai in gardul tau belgian ???
  daca doresti , am 0743137992 !!! iti stau la dispozitie dupa ora 21-30 astazi , sau maine cand doresti !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!