Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Dupa cum vad in poza, cred ca salciile plantate au fost cu radacini, nu?
  La butasi, la salcii se recomanda ingroparea adanca la 30 cm sau si mai mult, iar la salcia capreasca se recomanda ca deasupra pamantului sa ramna o portiune mica doar cu unu-doi muguri si 3-4 cm.

  Daca se prind acele salcii, o sa ai acolo cules nu gluma. Partea proasta este ca salciile au o perioada scurta de inflrire, de cca o saptamana, dar daca e vreme buna atunci ai putea sa pui si colectoare de polen si sa obtii polen de cea mai buna calitate inclusiv pentru stimularea proteica a familiilor in perioadele fara polen din timpul verii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

 partea cu radacinile nu ai nimerit-o deloc !!!
le-am taiat din pom si le-am implantat in pamant cam jumate de metru !!! mai mult in apa decat in pamant !!!  :hi: :nod: :razz: :rotfl: =)) =D> :-c :beer: : sampanie: :ok: :thanks: :bravo:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

ia uitati-va ce fieratanie i-am facut prietenului meu Ovidiu !!! scula pe viata !!! i-a placut tare mult cel in care am topit ceara si si-a dorit si el unu !!!
pana la urma am reusit !!! diametru 600 mm !!! mai urmeaza sa-i sudez balamalele de la usa , inchizatorul si manerele !!!
il stropeste el cu ceva !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

azi in vizita la dom profesor !!!o familie care a primit turta de proba !!! aproape ca nu s-a atins de ea !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  papa pentru fetitele prietenului meu !!!  :hi: :nod: :razz: :rotfl: =)) =D> :-c :beer: : sampanie:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  model de rama din care nu am mai vazut !!! jumatate de ME !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  un vecin m i-a aratat ce au scos albinele din stup !!! pare a fi un trantor !!! parca ar fi din acela din stupii bezmetici , trantori care provin din celule de lucratoare !!! e doar o parere !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Nu-i obligatoriu ca stupul sa fie bezmetic si nici ca regina sa fie trantorita. E posibil ca matca sa fie mai epuizata si sa oua 'amestecat', adica sa mai scape cate un ou de trantori intre cele de albine. Se mai poate si ca matca sa se simta slabita si voit albinele sa-si creasca si ceva trantori pentru o schimbare timpurie a matcii. S-ar mai putea sa fie un trantor care sa fi iernat in stup, ca uneori se mai intimpla, in special in familii puternice si cu matca batrana, dar din poza imi pare ca este totusi un trantor tanar. Oricum, familia trebuie tinuta sub observatie si cand apar conditii favorabile sa fie controlat sa se vada mai exact ce-i cu el.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

exarhu

Lucica ai grija ca matisorii sa nu se prefaca in lei paralei :rotfl: :rotfl:
Sanatate si numai bine iti doreste exarhu!
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

ves.lucian

  mare multumire !!! si tie sa-ti dea Dumnezeu la fel !!!  :hi: :hi: :hi: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :ok: :ok: :ok:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

dorindafi

Citat din: ves.lucian din Februarie 16, 2013, 06:02:29 PM
  un vecin m i-a aratat ce au scos albinele din stup !!! pare a fi un trantor !!! parca ar fi din acela din stupii bezmetici , trantori care provin din celule de lucratoare !!! e doar o parere !!!
familie cu matca batrina ori epuizata
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ves.lucian

  urmaresc la primavara impreuna cu vecinul !!!  :hi: :hi: :hi: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

savustanculescu

#882
Citat din: ves.lucian din Noiembrie 25, 2012, 08:22:19 PM
plantatie de catina !!! sa tot aiba vreo 15 hectare !!!



Din cele vreo 15 hectare de catina nu vinzi citiva puieti?Nu vreau sa fac cine stie ce plantatie, doar citiva 2-3 puieti mama  si unul tata pentru ai pune in curte la tara.
:hi: :hi: :hi:

ves.lucian

  Plantatia nu-i a mea !!! nu cred sa-mi dea proprietarul cateva !!! am vorbit cu el sa merg cu albinele la polenizat si mi-a spus ca nu-l intereseaza !!!  :hi: :hi: :hi: :nod: :nod: :nod: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

silviu

Din cate stiu eu catina nu este o buna planta melifera (arbust),deci nu merita plimbarea.Si oricum intra pe rod doar dupa 3-4 ani.
             Cu stima,
                       Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca