Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

  multumesc frumos , Vasile !!!  :hi: :nod: :ok:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

splendoare de toamna !!! e frumoasa toamna , dar cand te gandesti ca dupa ea vine iarna , nu-i prea placut !!!
ca primavara nu-i nimica !!! cand vezi ca toate se trezesc la viata ...
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  mar altoit in despicatura in primavara trecuta !!! la primavara viitoare inca o taiere de formare si vaarata cat se poate de bine !!! :hi: :nod: :rotfl: :) :razz: =D>
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

ieri si azi am gaurit speteze superioare si infarioare !!! am incheiat 245 de bucati 1/2 redus !!! am folosit si aracet de data asta !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

dispozitivul de incheiat rame este super !!! lucru bun !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

azi am incercat o scula ieftina !!! capsator electric !!!
este un proverb care spune " suntem prea caraci ca sa ne cumparam lucruri proaste " !!!
nu stiu cand ma voi invata minte !!!
a doua zi a brancotat !!!
vad eu ce fac cu el ca nu mai stiu pe unde am pus bnul de la casa ce tine loc de garantie !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

poze facute la acelasi stup la ore diferite !!! nu stiu unde gresesc cu condensul asta , dar undeva sigur gresesc !!!
o cauza poate fi faptul ca stupul este de 12 rame si inauntru are doar 11 !!!
alta cauza nu pot sti !!!
subarul este scos , cat sub cuib cu rame crescute , peste folie polistiren extrudat de 6 mm !!!
am zis ca rezolv condensul cu polistirenul !!!
se pare ca nu prea !!!
nea Gica , Dumnezeu sa-l ierte , spunea ca unde este condens este un mic "hornuletz " !!!
propolizat vad ca este destul de bine !!!
mai vedem ce facem !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

romikele

Mai ai puiet in acest stup?

Se pare ca albinele alea muncesc din greu si transpira, d`aia se face condens  =))

Oricum, nu te ingrijora, condensul pica prin sita pe pamant, nu ramane in lada sa faca mucegai  :nod: :nono:

tassevasi

  ""Mai ai puiet in acest stup?""


Are si f f multa umiditate in sol  in acea zona si sigur  picla din sol  ce se ridica  ramine  pe  folie .
   Aici cred ca  este cel mai indicat  folia anti condens ,care se foloseste si in constructii ,ce lasa sa treaca prin pori condensul  si deasupra materiale  absorbante .
   Numai bine .

ves.lucian

Citat din: romikele din Octombrie 25, 2012, 09:03:44 PM
Mai ai puiet in acest stup?

Se pare ca albinele alea muncesc din greu si transpira, d`aia se face condens  =))

Oricum, nu te ingrijora, condensul pica prin sita pe pamant, nu ramane in lada sa faca mucegai  :nod: :nono:

  este cel din care am pozat cele doua rame cu puiet capacit si larve !!!
  la acest stup matca tanara a inceput sa ponteze uindeva pe la 01.10 !!!    :hi: :nod: :razz: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

mape 48-petru manea

din pacate o buna parte din puietul eclozat in aceasta perioada va muri din cauza ca nu mai are timp sa-si formeze corpul gras si nu va rezista
sa urmaresti pe scandura de zbor dimineata ,vei gasi in majoritate albina tanara moarta

ves.lucian

  are albina destula !!! a fost cel mai puternic anul asta !!!    :nod: :razz: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

astazi fiind sarbatoare , m-am gandit sa fac ceva ce nu am facut de mult !!!
am mers la doua manastiri !!!
prima data de dimineata la Bodrog si dupa la Gai !!!
la Gai nu am fost de cativa ani buni de zile !!!
aproape ca nu am mai recunoscut locul , cu noile constructii de acolo !!!
va pun cateva poze !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

octav

Citat din: ves.lucian din Octombrie 25, 2012, 08:07:02 PM
azi am incercat o scula ieftina !!! capsator electric !!!
este un proverb care spune " suntem prea caraci ca sa ne cumparam lucruri proaste " !!!
nu stiu cand ma voi invata minte !!!
a doua zi a brancotat !!!
vad eu ce fac cu el ca nu mai stiu pe unde am pus bnul de la casa ce tine loc de garantie !!!

Va salut!
Ce insemna "a brancotat"? Ca am si eu asa ceva tot de la Lidl. Eu pe primul l-am dus inapoi ca atunci cand capsam sarea sertarul afara la fiecare capsa. Al doilea vad ca e bun. Oricum are 3 ani garantie si nu e problema. Apropo merita sa incercati si fara bon poate merge ca marca asta am vazut-o doar la ei.

Sanatate si bafta
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

ves.lucian

  din fericire am gasit bonul !!! miercuri fug pana la tara si cu capsatorul direct la Lidl merg !!! banii inapoi si cam atat !!!
  am mai luat de la Lidl chiar cand s-a deschis o scula de ascutit lantul la drujba !!! merge si acuma !!! dar adevarul este ca folosesc rar scula !!!
  sculele ieftine de obicei daca tragi de ele , clacheaza !!! rar cate una care rezista !!!
  a brancotat inseamna ca a dat in primire !!! nu mai vrea sa functioneze nici cu rugaminti !!!    :nono: :yahoo_cry: :uimit:
 
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!