Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

va prezint stupul meu MER !!! cu ajutorul Domnului la anul imi doresc 4 !!! anul celalalt voi vedea cum se comporta !!! corpul inaltime de 155mm , rama de 146mm !!! in prima poza cu 3 corpuri care ar fi cuibul !!!
in a doua cu inca 2 corpuri pentru recolta !!!
in a 3-a cu 3 corpuri pentru recolta , desi am, inteles ca sunt suficiente 2 corpuri la cules !!!
poza 1 - inaltime 63cm cu fund , podisor si capac !!!
poza 2 - 94cm !!!
poza 3 - 110 cm !!!
deocamdata fara rame in el , fara albine !!!
DEOCAMDATA !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Kiwi Bee

Un stup asa mare are trafic nu gluma. Eu as fi facut intrarea pe toata latimea cutiei apoi dupa necesitate se poate optura pe timp de iarna sau asa ceva.
De altfel lungine/latime corespund cu Dadantul?

In general zis arata foarte bine.Bafta.

ves.lucian

  de obicei la culesuri importante se folosesc 2 corpuri peste cele 3 care formeaza cuibul !!! peste cuib gratie Hanemann !!!
  urdinisul este de 20 cm pe 2 cm !!! sper sa fie asa de inghesuiala la urdinis incat sa ma gandesc sa-l maresc !!!  :rotfl:
  prea mult nu pot sa-l maresc !!! sa nu depasesc scandura de zbor cu care inchid urdinisul la transport !!!  :razz: :rotfl: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

 La inaltimea ramei de 146mm, la 2 corpuri merge o rama standard? La 2 corpuri de jos cred ca nu conteaza, ramane spatiu un pic mai mare sub rame, dar mai sus ati probat ce spatiu ramane ?

ves.lucian

  2 caturi 1/2 REDUS este exact cat un Dadant 1/1 !!! rama Dadant 1/1 sta exact la fel in doua caturi 1/2 REDUS !!!
  de aici avantajul de a jongla pe verticala cu rame Dadant 1/1 !!!
  va tin la curent cu trecerea de la Dadant la MER !!!    :hi: :nod: :razz: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

flori de toamna foarte vizitate de albine !!! din pacate sunt chiar langa sosea ce este foarte circulata !!! pozele le-am facut la Paulis !!! nu stiu cum se numeste floarea !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

#576
  Cred ca florile se numesc Symphyotrichum novae-angliae. Pot fi de mai multe culori de la roz sau chiar alb la rosu albastru sau violet. Sunt flori de toamna, august septembrie si poate si ceva octombrie. Au oferta buna si de nectar si de polen. Sunt vizitate insa si de fluturi si bondari.
  Uite si poze:
  https://www.google.com/search?q=Symphyotrichum+novae-angliae&hl=en&client=firefox-a&hs=LI6&rls=org.mozilla:en-US:official&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=gG5nUOnGHMjatAbFzIDADQ&ved=0CDMQsAQ&biw=1016&bih=567

  In germana se numesc Raublatt-Aster adica 'frunza-aspra'. Aster era genul la care au fost intai clasificate, dar cercetari genetice mai recente au dovedit ca acest grup de flori originare din America sunt un gen aparte, Symphyotrichum.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

  fiecare face gratar duminica unde poate !!! eu l-am facut unde vedeti in poza !!! :rotfl: :razz: :hi: :nod: =D> :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

dorindafi

 :D asha este , shi fiecare pune ce are  :hi:
cel cin poza nu sunt eu , eu sunt mai rotofei  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ves.lucian

  Dorine , da stii ca n-ai gusturi rele ???    :hi: :nod: :razz: :D =D>
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Mihai Sergiu

cum preparati racii? ii fierbeti in apa doar?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

ves.lucian

  am fost si pescar !!! am fost si voi iarasi ce am fost , si mai mult decat atat !!!  :rotfl:
  din cate stiu eu raci trebuie sa fie vii , NEAPARAT, pentru ca se altereaza repede !!!
  inainte de a-i pune la fiert , se mai face ceva !!!
  racul are in soada 5 solzi !!! ( sau ceva asemanator ) !!!
  in cel din mijloc este anusul racului !!!
  se prinde de acest solz , se rasuceste 180 de grade si se smulge , extragandu-se odata cu solzul si intestinul gros al racului !!!
  asa stiu eu si am si facut asa !!! si cred ca n-am facut rau !!!    :hi: :razz: =D> :-c
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

Citat din: stefan1 din Septembrie 30, 2012, 12:57:56 AM
  ..........

  In germana se numesc Raublatt-Aster adica 'frunza-aspra'. Aster era genul la care au fost intai clasificate, dar cercetari genetice mai recente au dovedit ca acest grup de flori originare din America sunt un gen aparte, Symphyotrichum.

No zau ca sunt derutat. La inceput le ziceam septembrie, apoi am aflat ca sunt asteri si acum aflu ca de fapt asterii au o alta denumire. Dar important e ca sunt flori f. frumoase.

ves.lucian

  frumoase si pline de albine !!! nu vin ele degeaba !!!   :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  marfa de marfa !!! cat cuprinde !!!    :rotfl: :hi: =D> :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!