Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

#240
splendoare de corcodusi prin livezi si nu numai !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

nicu68

 luciane ai mai vandut din albine ?ca parca ti-am vazut un anunt la vanzari,sper ca nu, ca te vad un impatimit al albinelor si nu numai,toate cele bune

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  nu am mai vandut nimic pana la urma !!! razbesc eu cumva cu ajutorul lui Dumnezeu !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

nicu68

daca nu traim macar cu speranta in lumea asta nesigura si in dumnezeu atunci e de rau,eu iti doresc tot binele pt tine si fam ta. :nod: :hi:

orbanstefan64

Citat din: ves.lucian din Aprilie 07, 2012, 06:04:19 PM
  nu am mai vandut nimic pana la urma !!! razbesc eu cumva cu ajutorul lui Dumnezeu !!!
eu i ti doresc sa le poti dubla sau tripla si sa intri in iarna cu cel putin 5 rame  :hi: :hi: :hi:

ves.lucian

  i-as dubla daca nu chiar i-as tripla ,dar nu am bani pentru lazi , rame , foite etc.!!! deocamdata as vrea sa fac anul asta ceva productie !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

 Am rasfoit in viteza mare (din pacate) topicul dv si am fost impresionat de ce am vazut.
  Sa va traiasca "Pusa"
  Fluturele de pe pagina 13 se numeste ochi de paun de zi (Inachis io L)
  La noi timpul este mult mai intarziat apropos de altoiri, abia de cateva zile a inflorit rachita, restul salciilor....mai dureaza.
  Dar eu de fapt doream sa va intreb daca in corpurile de magazie aflate sub cuibul de iernare aveti rame. Poate ati scris undeva, n-am observat, sunteti multumit de acest mod de iernare?

orbanstefan64

Citat din: ves.lucian din Aprilie 08, 2012, 05:07:43 PM
  i-as dubla daca nu chiar i-as tripla ,dar nu am bani pentru lazi , rame , foite etc.!!! deocamdata as vrea sa fac anul asta ceva productie !!!
cred ca capitolu bani ii cam gingas la noi toti :yahoo_cry: :yahoo_cry:
:hi: :hi: :hi:

ves.lucian

Citat din: antiopa din ardeal din Aprilie 08, 2012, 10:43:37 PM
Am rasfoit in viteza mare (din pacate) topicul dv si am fost impresionat de ce am vazut.
  Sa va traiasca "Pusa"
  Fluturele de pe pagina 13 se numeste ochi de paun de zi (Inachis io L)
  La noi timpul este mult mai intarziat apropos de altoiri, abia de cateva zile a inflorit rachita, restul salciilor....mai dureaza.
  Dar eu de fapt doream sa va intreb daca in corpurile de magazie aflate sub cuibul de iernare aveti rame. Poate ati scris undeva, n-am observat, sunteti multumit de acest mod de iernare?

  la mine a fost a doua iernare !!! prima am iernat cu 4 si am iesit cu 3 !!!
  a doua iernare am iernat cu 26 si am iesit din iarna cu 25 !!! am mai avut 2 la care nu am gasit matcile !!! i-am unificat cu alti 2 mai slabuti !!!
  am mai avut probleme cu unul care s-a bezmeticit !!! am primit o matca de la un prieten , am scuturat ramele la distanta si pana la urma cu emotiile de rigoare matca a fost acceptata , si acum oua bine de tot !!!
  la capitolul iernare cu caturile sub cuiburi am fost sfatuit de nea Gica , Dumnezeu sa-l ierte !!!
  treaba este ca virgula catul ( de 1/2 ) cu rame cladite in el a fost plasat sub cuib , si sub acest cat cu rame cladite am mai pus un cat fara rame , peste fund !!!
  care va sa zica am ridicat cuibul la o inaltime destul de mare !!! nu a mai trebuit sa depozitez ramele din cat si nu am strans cuiburile , in fiecare cuib ramanand 9 sau 10 rame 1/1 !!!
  daca a fost bine sau rau , mai vedem prin comparatie in iernile viitoare !!!
  eu zic ca tot asa voi ierna !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#250
ieri dimineata -5*C la zabrani !!! anul acesta mancam mai putine cirese din gradina !!! mai multe din piata !!!
cam asa arata florile dupa bruma !!!
mai sunt muguri care inca nu au inflorit !!! poate aia scapa !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#251
nici piersicii nu au scapat !!! nu am decat cateva flori !!! in 8 piersici !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#252
lunea trecuta am avut -4*C !!! mugurii pe care ii vedeti in stanga si in dreapta frunzelor trebuiau sa infloreasca !!! sunt uscati complet !!! asa cad cand ii atingi ca orezul !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#253
o fetita intr-o floare de cires !!! sper sa gaseasca ceva acolo !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#254
un mar Starking delicios care va fi o palmeta cu brate oblice fara spalier !!! nu am mai facut dar ma invat la mine !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!