Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

  pe o pagina de-a mea mai in sate undeva , este despre un mar pe care l-am altoit in fabrica pentru cineva !!! care va sa zica cu dedicatie !!!  :lol:
in poza se vede ca din altoii pe care i-am plasat in marul respectiv au dat cateva flori !!!
dupa o vreme am vazut cateva mere de marimea unor corcoduse !!!
mi-am inchipui ca nu le tine !!!
si totusi unul a ramas !!!
si nici macar nu arata rau !!!
acuma va arat cum arata marul altoit alaltaieri !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

aici se vede mai bine marul care nu a vrut sa cada !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

din cei doi altoi am ales unul ( bineinteles ca cel cu marul pentru ca arata mai bine )care de fapt a dat mai multi lastari , pe care l-am ciupelit , lasand doar un lastar care a fost mai frumos !!!
al doilea altoi l-am taiat mai scurt , pastrandu-l in caz de urgenta si pentru a ajuta la vindecarea ranii provocate la altoire , si care in final fie se elimina , fie se transforma intr-o ramura de semischelet !!!
asa arata acum !!!
seamana cu cel din prima poza ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

gelu

...draga colega...de forum... :yes:...te citesc cu interes si stiu ca ma poti ajuta cu ceva sfaturi....o sa postez cateva fotografii cu livada mea...atacata in iarna de iepuri si capre...cred...si modul cum si.au revenit pomii...in sept/oct .voi merge acasa ptr. doua sapt. si as vrea sa stiu cum sa le formez coroanele...sau poate nu, sa o las ptr. primavara... :thanks: ^:)^ :beer: :beer: :beer:

gelu

...alta...

gelu

le trimit pe rand ca nu.mi merg la gramada... :stop_the_war:

gelu

...si inca...

gelu

...si berea promisa... :D

ves.lucian

  Taierile de formare a coroanelor se fac primavara devreme !!!
  impotriva iepurilor se infasoara de doua ori peste tulpina plasa RABITZ !!!
  foarte eficienta !!!
   :hi: :nod: :razz: =D> :-c :beer: : sampanie: :beer: : sampanie: :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

gelu

 :thanks: :thanks: :thanks:...weekend placut in continuare...

sandupop

De ce citesc mai mult , raman din ce in ce mai surprins de frumoasele " apucaturi" pe care le ai! Felicitari  :bravo: :bravo:. Si eu as vrea sa incep sa invat altoirea pomilor, in armata , la munci, am lucrat la o ferma de productie puiet pomicol, dar e mult de atunci, la primavara o sa derajnez cu cateva intrebari, am vazut ca si mos Andreiu se pricepe la altoit, o sa am de unde invata.
...si apropo , mai stau sa ma gandesc...poate te iau de ....cuscru. Toate cele bune!
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ves.lucian

  sincer , la asta cu cuscru am batut si eu apropo-ul !!!
  daca voi fi cuscrul tau iti altoiesc si buruienile !!!  =)) :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: : sampanie: :beer: : sampanie: :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

orbanstefan64

si ca sa beneficiez si eu de ceva buruieni altoiti ......eu vin nas de cununie  =)) =)) =)) =))
:hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Am si eu nevoie de cateva plante altoite... nas pentru botezul nepotilor aveti??? =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sandupop

Gata m-am scos, ati vazut ce meserie e sa fi ....socru mic. =)). Nici nu ma mai chinui sa cresc albine, la nunta o sa fie darul in familii de albine si miere, de la nasi, ....de la nuntasi merge si ceva ceara! =)). Sa aveti o toamna linistita si plina de cules.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.