Tratare acid formic

Creat de Nemo, August 18, 2017, 04:46:31 PM

« precedentul - următorul »

Nemo

Buna ziua,
As dori sa stiu, de la colegii care au folosit acid formic pentru tratare varroa, prin metoda lavetei daca:
1. - se poate pozitiona laveta in sertarul cu tabla zincata, sub plasa antivarroa fara sa afecteze metalul. Am inteles ca e mai sigur pentru matca si mai eficient pentru puiet ca laveta sa fie sub rame.
Acidul afecteaza in contact direct metalul sau si prin evaporare?
Pot pune laveta in ceva celofan cu gauri sau crestari astfel incat sa nu fie in contact cu metalul?
2. - tratamentul se repeta la 1-2 zile in decurs de 1sapt sau la fiecare 7 zile repetat?
3.- se poate dezbate ce uleiuri esentiale si in ce reteta, sub ce forma, se aplica dupa tratarea cu formic?

Kiwi Bee

Acidul formic afecteaza metalul si prin evaporare.
Nu inteleg metoda. De ce trebuie sa repeti tratamentul? Vaporii de AF patrund capaceala puietului deci omoara si varroa de sub capaceala. In schimb AO nu actioneaza in modul acesta.

A. - La metodele unde concentratia AF este mai mare sau viteza de evaporare este mai rapida, tratamentul tine 24-48 ore.
B. - La metodele unde concentratia AF este mai mica sau viteza de evaporare este mai lenta, tratamentul tine 2 saptamini.

Unii apicultori fac combinatii intre pct A si B si aplica o metoda dea lor experimentind diferite concentratii cu diferite materiale pt evaporare schimbind perioada tratamentului in speranta de obtine rezultate cit mai bune.

Am mai citit de o metoda unde AF este de 85% si se pune o doza mica intrun toc de CD/DVD pe fundul stupului(fund plin). Dar este de stiut ca vaporii de AF sint mai grei decit aerul si vor cobori. De aceea la metodele aplicate de mine eu pun AF peste rame si blochez plasa de la fundul stupului. Urdinisul ramine larg deschis. Ultimul tratemnt a tinut 2 saptamini - AF trebuia sa fie de 60-65%(dar ma fentat cel care mia vindut AF si eu am diluat AF - am aflat ulterior ca era deja diluat) si am folosit absorbante intime(2 per cutie). Din cauza concentratiei scazute tratamentul nu a fost foarte reusit.

Porfy66

Kiwi, cati ml de AF ai pus pe fiecare absorbant? Cat timp ai tinut abosorbantele in stup?
:hi: :hi: :hi:

Nemo

Kiwi, din cate am inteles eu, repetarea tratamentului se face din lipsa de control a cantitatii evaporate. Pe cand la sistemele profesionale se evapora aprox 2ml/zi timp de mai multe zile, la metoda buretelui se evapora tot 24-28h si trebuie revenit cu alta incarcare pentru a continua evaporarea pana tratamentul e complet.
Asta e ce cred ca am inteles...daca cineva a facut cu succes si stie mai bine...?

Porfy66

Din ce am citit eu ca tratamentul cu AF sa fie eficient este necesar sa se evapore in stup intre 6 si 10 ml/zi. Si se recomanda o aplicare de 5 zile. Deci la un stup pe 10 rame se recomanda o doza totala de 50 ml/tratament. Asa mi-a zis si un roman din Austria ca asta este recomandarea tratamentului la ei.

Kiwi Bee

Porfy, in toamna(acum 4 luni) am facut un tratament cu AF timp de 2 sapt.
Am dat un anunt cami trebuie vreo 4-5L de AF de 85%(in comert gasesti doar la 20L si este prea mult pt mine). In cele din urma sa prezentat cineva cami vinde(AF + canistra de benzina + curier special pt 200km.........4L=65€).
Macar am AF de 85% mam gindit eu. Stiam ca miroase puternic caci am mai folosit si alta data dar asta nu avea miros deloc. Deabia cind am imbibat absorbantele se simtea ceva miros. Intre timp am adaugat 0.7L apa la 1L AF sal aduc la 60%.

Nu stiu exact citi ml per absorbant dar estimez un 40ml la una si am pus 2 per cutie Langstroth peste rame.

Mai apoi lam contactat pe vinzator care mia marturisit ca el "mia facut un bine" si mia diluat AF aproximativ la 50% ca eu sa nu mai ami "pierd timpul cu diluarea". Bunul samaritan - dar nu ia trecut prin cap sami spuna asta inainte sai trimit banii. Asta este.

Absorbantele intime au acele cristale care prin intermediul umed se transforma intrul gel si degaja umiditatea(in cazul nostru AF) mai lent. Aceasta viteza de evaporare timp de cele 2 saptamini ar trebui sa fie de ajuns - daca ............ AF era de 60-65%. In cazul meu cred ca a fost sub 40% si nu am avut rezultate prea bune.

Porfy66

Ok, multumesc pt raspuns. Daca AF ar fi avut concentratia de 60% tot 2 saptamani ai fi tinut absorbantele in sup?

Kiwi Bee

Da binenteles, asa era planul initial.

Nemo

Am experimentat pe 2 familii, una cu laveta deasupra ramelor si alta sub rame.
Dupa 2 zile situatia arata cam asa:
- vreo 200 paduchi la cel cu laveta sub rame, insa cred ca au mai scos si ele.

- vreo 50 la cel cu laveta pe rame.
Mentionez ca laveta de sub rame era uscata, pe cand la cea de peste rame era inca umeda.
Am revenit si pus astazi inca o tura. Peste 2 zile iar revin pentru al3lea.
Mentionez ca albinele au fost foarte blande si linistite pe toata perioada tratamentului si nu au iesit nici la urdinis buluc.
Am renuntat la site si fund antivaroa ca sa nu rugineasca. Am pus folie si hartie, fundul e mobil.

stefan1

 Daca ai timp da amanunte mai concrete despre prepararea servetelelor, concentratii, temperaturi din perioada tratamentului etc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Nemo

#10
Citat din: stefan1 din August 23, 2017, 04:59:28 AM
Daca ai timp da amanunte mai concrete despre prepararea servetelelor, concentratii, temperaturi din perioada tratamentului etc.

Corp pe 12 rame adica 11 intervale cu albina inseamna ca am pus 11x4ml pentru laveta de sub rame si 11x2.7ml pentru laveta de peste rame.
Punguta de sandwich-uri din aia de lidl,la fel lavetele(lasate la soare la uscat inainte pentru ca vin umede gata).
Am lasat deschisa punga si am si crestat-o.
Temperatura exterioara in urmatoarele 2zile tratamentului 9-26 gC.
Tratamentul facut seara la vreo 20gC.
Concentratie 60suta.


stefan1

  Acidul l-ai luat la 60o? De obisi se gaseste la 85o. Daca a fost de 85, cu ce l-ai diluat?   :thanks:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Nemo

Citat din: stefan1 din August 23, 2017, 07:01:41 AM
  Acidul l-ai luat la 60o? De obisi se gaseste la 85o. Daca a fost de 85, cu ce l-ai diluat?   :thanks:
Apa distilata(demineralizata) gasesti la auto. 1l 85% acid peste 495ml apa .

Kiwi Bee

Nemo, la o cutie Dadant eu as folosi 100ml AF la 60% sau 65%. La o cutie Langstroth de foloseste 80ml AF de 60% sau 65%. La 2 cutii de Langstroth se pun 100-110ml(eu am pus 120ml adica 3 absorbante intime).


stefan1

Citat din: Nemo din August 23, 2017, 06:45:26 AM

Corp pe 12 rame adica 11 intervale cu albina inseamna ca am pus 11x4ml pentru laveta de sub rame si 11x2.7ml pentru laveta de peste rame.
Punguta de sandwich-uri din aia de lidl,la fel lavetele(lasate la soare la uscat inainte pentru ca vin umede gata).
Am lasat deschisa punga si am si crestat-o.
Temperatura exterioara in urmatoarele 2zile tratamentului 9-26 gC.
Tratamentul facut seara la vreo 20gC.
Concentratie 60suta.

  N-am prea priceput.  :sad:
  Daca folosesc lavetele, la ce foloseste punguta de sandwich?

  Nici cu concentratia nu sunt in clar. Eu am facut o socoteala si imi ies alte cifre. Uite cum am gandit:
La un litru de acid formic 85% avem
  850 ml acid + 150ml apa
La concentratia de 60%, intr-un litru am avea 600ml acid si 400 ml apa.
Cu regula de 3 simpla:
daca la 600 ml acid sunt necesari 400ml apa,
        la 850 ml acid (cat avem noi intr-un litru 85%), e necesara o cantitate de X ml de apa
  X=850*400/600= 850*2/3=566,7 ml apa
Dar 150 ml erau de la inceput in compozitia acidului 85%.
Deci trebuie sa mai adaugam
    567-150=417ml apa
___________________
Asta la o socoteala babeasca.
Daca vrem sa aducem intr-o formula, notand C1 concentratia initiala si C2 concentratia finala, inlocuind in relatiile de mai sus, obtinem formula 
    (C1-C2)/C2
  Cu acest coeficient se inmulteste cantitatea initiala pe care vrem sa o diluam si rezulta cantitatea de apa care trebuie adaugata.
________________________
  Daca am dilua la 65% cum vad ca sunt alte recomandari, apa de adaus ar fi si mai putina, cca 310 ml pentru un litru de acid 85%.
________________

  Ar mai fi o problema care vad ca nu se discuta. Viteza de evaporare este proportionala (si) cu suprafata de evaporare. Deci nu e acelasi lucru daca avem un servetel cat o palma sau un covor pe toata suprafata ramelor. Si acest lucru ar trebui clarificat.
  As vrea sa aud cat mai multe pareri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)