Sondaj apicultura

Creat de oroles, Noiembrie 27, 2016, 07:14:39 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

  RazvanTi are dreptate,s-a cam deviat de la subiect. Sper ca pentru oroles sa nu fie o problema extragerea esentei si in final sa iasa un sondaj interesant din care sa tragem concluzii.

  Dar pentru ca aici s-a pomenit de VF si tratamente, aici completez si eu cu o observatie despre care nu cred ca s-a pomenit.
  La stupii mei am facut 7 tratamente cu VF la interval de 6-7 zile incepand cu prima saptamana din august. Inclusiv la ultimul tratament au cazut multi varroa.
La mai mult de jumatate din stupi am fund AV. Tratamentele le-am facut toate pe inserat si stupii nu i-am tinut inchisi 24 ore ci intre 30 minute si o ora. Tablele de la funduri le-am curatat inainte de tratament. Verificarea parazitilor cazuti am facut-o a 2-a zi pana in jurul amiezii. Cu aceasta ocazie am curatat din nou fundurile. Si surpriza a fost ca dupa inca 2 zile de la tratament tablele erau din nou pline de varroa morti, unii dintre ei, e drept foarte putini inca mai miscau

roi_ag

#76
Citat din: RazvanTi din Decembrie 05, 2016, 09:18:08 AM
am citit in prima pagina despre un sondaj, cu toate parerile aferente despre cum ar trebui sa fie ( vezi las fierbinti cand isi facea ala la carciuma gardul) si de plictiseala de aceeeeleasi si aceeeleasi balacareli dau direct la pagina 5 si ce sa vezi?!?!?!? se discuta despre tratamente  :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =))TIPIC  :nebun:
Păi vezi dacă nu citești tot. Ideea unui Sondaj a venit în urma discuțiilor despre depopularea masivă
a familiilor și de aici discuțiile despre tratatamente și alte cauze pe ambele topicuri. Înțeles ?  ^:)^ :bravo:
Nebunii caută- i prin altă parte  :nod:

roi_ag

Citat din: antiopa din ardeal din Decembrie 05, 2016, 12:52:19 PM
  RazvanTi are dreptate,s-a cam deviat de la subiect.
Variațiuni pe temă  : noproblem:

cucubau

Pentru cei ce vor sa participe la sondaj :
Ce procent din familiile de albine pe care le detineti sunt foarte bune?
Aveti si familii mai slabe?
Cum se poate distinge o familie afectata de nosema?
Cand ati vazut ultimul caz de nosemoza?
In stupina d-voastra exista cazuri de nosemoza?
Daca ati avut cazuri de nosemoza cum le-ati tratat?
Acestea sunt cateva intrebari pe care fiecare apicultor ar trebuii sa si le puna.
Iata si parerea unor oameni ce par sa aiba experienta:
CitatPentru a intelege exact la ce nivel de raspandire a ajuns nosemoza cauzata de cei doi paraziti, voi mentiona doar cateva cifre care ar trebui sa ne puna serios pe ganduri: in Statele Unite ale Americii prezenta bolii a fost identificata in 60% din stupinele testate. In Europa, la nivelul anului 2008 a fost identificata si recunoscuta prezenta sporilor de Nosema Ceranae (care cauzeaza poate cea mai periculoasa forma de nosemoza) in urmatoarele tari: Danemarca, Finlanda, Franta, Germania, Grecia, Italia, Spania, Suedia si Elvetia.

In opinia mea, in acest moment ambele forme de nosemoza sunt prezente in toate tarile in care se practica apicultura in mod profesionist si voi explica de ce cred asta. Daca nici asta nu v-a pus pe ganduri, va mai dau un exemplu extrem de concludent: in Spania, probabil cea mai afectata tara din Europa de Nosema Ceranae, s-a ajuns aproape la injumatatirea septelului apicol din cauza deceselor cauzate de Nosema Ceranae. In regiunea Salamanca din Spania s-au raportat numai in noiembrie 2004 pierderi de aproximativ 20000 de familii de albine. Insusi Fratele Adam, in cartea sa Breeding the honeybee nota: "In zilelele noastre se gaseste cu greu o colonie complet libera de nosema, char daca in general nu exista semne de boala". Aceasta afirmatie era facuta in 1982.
Preluat de pe pagina apiexpert.

filip

Am gasit o informatie aici foarte interesanta:
http://www.agir.ro/buletine/992.pdf
"Aceste albine au obiceiul de a se rătăci şi au
preferinţă de a popula stupi individuali mai mult decât
pentru o stupină (LAMPEITL, 2002)"
Adica BK e o rebela care nu se integreaza in stupinele mari?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Referitot la bk, eu nu inteleg un lucru. Depinde de unde le cumperi. La un vanzator sunt galbene, la altul rosii, iar la unii sunt aproape negre. Poate ma lamureste cineva dintre cei care sustin ca bukfastul este o rasa, cum e posibil acest lucru.

romikele

Buckfast nu e o rasă, ci un hibrid creat de părintele "Brother Adam" care a fost responsabil de îngrijirea prisăcii de la mănăstirea Buckfast Abbey.
Albinele folosite la hibridare au fost fie de origine italiană, fie amestec între cea italiană și albina neagră, din acestea începându-se dezvoltarea acualului hibrid.
Problema acestor hibrizi e că încercarea de reproducere a lor în mediul nostru e sortită eșecului, fiicele nefiind de valoarea mătcii de origine.
Aceste lucruri le spun unii amici care au testat buckfastul, renunțând parțial la el, nu total, deoarece au fost încântați de ponta ridicată, de până la 9 luni.

Eugen B

Oroles sa nu uiti sa pui si rasa albinei folosite in stupina.
Si cine a cumparat matci de diverse rase.
Eu cred ca majoritatea stuparilor cu timpul isi vor da seama de rasa cea mai buna pentru zona lui.
In 4-5 ani cred ca ne putem da seama si de rasele hibride.
Eu merg pe cea din zona mea si sunt multumit.

bucovineanu

Din pacate e posibil ca in cativa ani sa nu prea mai avem rasa locala. Si pana acum, mai ales in ultimii ani rasa locala a suferit un asalt sustinut din partea  raselor aduse din afara si in special din partea bk. Pana se vor lamuri toti ca HIBRIZII nu au stabilitate, raul va fi gata facut. Noi romanii credem ca tot ce vine din afara e foarte bun si trebuie sa distrugem tot ce avem. Sa nu fie prea tarziu cand ne vom trezi.

oroles

O sa tin cont si de variabila rasa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: bucovineanu din Decembrie 07, 2016, 09:18:03 PM
Din pacate e posibil ca in cativa ani sa nu prea mai avem rasa locala. Si pana acum, mai ales in ultimii ani rasa locala a suferit un asalt sustinut din partea  raselor aduse din afara si in special din partea bk. Pana se vor lamuri toti ca HIBRIZII nu au stabilitate, raul va fi gata facut. Noi romanii credem ca tot ce vine din afara e foarte bun si trebuie sa distrugem tot ce avem. Sa nu fie prea tarziu cand ne vom trezi.
Dl. Bucovineanu, eu cred ca mai am rasă locală  si multi se pot lauda cu acest lucru. Costul achiziției unor rase exotice e mult mai mare decat daca am creste rasa proprie.  Ca sa nu mai spunem ca 90 % din cei care se lauda ca vand BK vand doar niste metisi ordinari.  (A se citi "metisi" si nu "hibrizi", care asa cum a aratat si romikele sunt cu totul altceva ).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

De mai multi ani aveam numai albine fara inele galbene pana in acest an.Cum poate fi explicat faptul ca in acest an dintre reginele crescute doua au iesit galbene? M-am informat si am aflat ca si la mine in zona, desi la distanta apreciabila, au fost achizitionate regine bk. Am discutat cu respectivii si mi-au spus ca au fost informati ca acestea vor da productie dubla si nu vor roi niciodata. Cand i-am intrebat in toamna care a fost productia mi-au zis ca majoritatea au fost sub media stupinei. Ca sa vezi cat de usor pun unii botul la reclama agresiva ce se face bukfastului.

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Decembrie 07, 2016, 10:52:48 PM
De mai multi ani aveam numai albine fara inele galbene pana in acest an.Cum poate fi explicat faptul ca in acest an dintre reginele crescute doua au iesit galbene? M-am informat si am aflat ca si la mine in zona, desi la distanta apreciabila, au fost achizitionate regine bk. Am discutat cu respectivii si mi-au spus ca au fost informati ca acestea vor da productie dubla si nu vor roi niciodata. Cand i-am intrebat in toamna care a fost productia mi-au zis ca majoritatea au fost sub media stupinei. Ca sa vezi cat de usor pun unii botul la reclama agresiva ce se face bukfastului.
@bucovineanu: sunteți un apicultor cu foarte multă experiență. Încep așa nu pentru a vă flata ci pentru a vă provoca la o analiză. Observatia mea este că dăm prea mare importanță vorbelor si impresiilor. Până la urmă apicultura este o ramură a zootehniei ea însăși o știință. Știința presupune observare si analiza a fenomenelor. Impresiile si vorbele, chiar spuse de oameni onești nu fac două parale.
Obiectiv vorbind, există apicultori - printre care va număr și pe dumneavoastră - care după ani de practica au selectat exemplare frumoase de albina autohtonă, cu caracteristici demne de stupine de producție și care ar putea concura cu orice alta albină. După știința mea însă numărul familiilor de albine cuprinse în aceste stupine în masă mare a apiculturii din România nu depășește 0,5%. Restul o formează albina mediocră si sub mediocră. Trebuie să recunoaștem că efortul apicultorilor din clasa de elită este enorm în această masă mare de albine provenite in peste 80% din cazuri din matci de salvare si mătci de roire. Astfel, având în vedere această calitate proastă a albinelor in Romania, devine lipsită de importantă această calitate de albină locală.
În 1987 când am cumpărat primele familii vânzătorul ne-a spus că sunt italiene. Erau foarte productive, iar aspectul exterior era inconfundabil, în lumina erau aproape transparente. 12 ani am făcut pastoral, si caracteristicile acestor albine nu s-a schimbat deși am fost într-o mare de albine complet diferite. Acum poate deveni o moda găsirea cauzelor insuccesului unora în importul de Bk. Dar să fim realiști, la peste 1400000 familii din total, cât reprezintă Bk sau hibrizi, iar daca vorbim de hibrizi aceștia au doar 50%Bk, si asta doar în generația 1, în generația 2 nu au decât cel mult 25%Bk, dar restul de informație genetica ce este? Nu este de la albina locală.
În al doilea rând. Pentru a să vă formați o opinie bazată de factualitate ar trebui să testați 1-2 familii cu mătci Bk de origine certa. Apoi opinia dumneavoastră se va baza pe analiza unui fapt, nu a unor vorbe. Eu am testat Bk din 2001 vreme de mai multi ani si F0 si fiice. Rezultatele primare sunt mai mult decât evidente, adică producție mult peste familiile pe care le aveam în acel moment în stupină. Cine spune altceva dezinformează.
Cu toate acestea nu optez pentru Bk, cel puțin pentru moment, iar motivele sunt destul de importante. Dacă unele din acestea vor dispărea voi trece si eu tot efectivul pe Bk.
În ce privește albina locală, intradevar ea nu se afla in cea mai fericită situație dar presiunea mare nu este pusă de albinele importate ci de cele ale vecinului care au ajuns primăvara pe 6-7 rame si sunt deja în pom, care nu reușesc să umple lada nici la floarea soarelui etc..
De aproape 30 de ani, la nivel instituțional se face prea puțin  pentru ameliorarea si izolarea unor linii valoroase. Cei care aduc o albina sau alta nu fac decât să caute mijloace de "salvare" individuală. Au copii de crescut, obligatii de achitat si nu sunt chemați să lupte pentru o luptă care nu este a lor.
Zootehnia, apicultura sunt științe. Dar si economia este știință. Si daca la sfârșitul anului plus cu minus dau minus atunci apicultorii care trăiesc din asta vor căuta mereu soluții, cel mai adesea cu rezultat pe termen scurt. Nu are nimeni timp să stea pe minus 20-25 de ani cât durează un ciclu serios de selecție și ameliorare.

pistol28

 "Impresiile si vorbele, chiar spuse de oameni onești nu fac două parale."

citat din putul gandirii Domnului "tinumaftei", BRAVO domnule "halal" sa-tzi fie.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

La albina e mult mai greu sa iti strice cineva rasa, chiar si daca a venit cineva la 5 metri de tine cu alta rasa. In primul rand, ca sa obtii un BK veritabil iti trebuie ca matca sa fie trasa dintr-o larva unde mama a fost BK. Teoria genetică spune ca altfel nu se poate. Presupunand ca matca carpatina se imperecheaza cu toti trantorii BK, urmasii acelei matci vor avea doat 50% caracteristicile unui BK. Dar matca se imperecheaza cu trantori destul de variati ca rasa. Asa se face ca in stupina am stupi in care albinele au doua culori. Ținând cont ca numarul trantorilor de carpatina  in multe zone este mai mare decat numarul trantorilor de BK, cred ca sunt sanse mari ca generatiile viitoare de matci BK (chiar in cazul unei matci adusa de peste granita ) sa nu fie decat niste metisi. Sa fim seriosi, câți dintre cei care se lauda ca vand BK au stupine izolate pe insule ca sa nu permita trantorilor din alte dpecii alterarea rasei? A se citi si despre legea numerelor mari.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani