Faimosul CCD ....

Creat de apiardelean, Septembrie 19, 2010, 12:56:45 PM

« precedentul - următorul »

apiardelean

Faimosul si mult hulitul CCD afecteaza numai Apis Mellifera sau afecteaza si Apis Cerana? Peronal nu am gasit raspus.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

apiardelean

Desi o planeta se plinge se pare ca nimeni nu poate defini CCD-ul.Care este definitia boli cu numele de CCD?
Asteptam raspuns de la cunoscatorii problemei.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

bucovineanu

Foarte posibil ca raspunsul sa fie cunoscut, dar nu se da publicitatii pentru ca ar deranja pe unii care ar trebui sa piarda foarte multi bani. Se stie ca acest fenomen a aparut in tarile puternic industrializate, cu o agricultura super chimizata.  In aceste tari habitatul natural al albinelor a cam disparut. Natura a fost modificata, se pare ireversibil. Probabil e vorba de un cumul de factori cum ar fi poluarea excesiva, chimizarea excesiva a agriculturii, radiatiile,  OMG si altele asemenea.
Atata timp cat la noi mai exista zone intinse in care natura a ramas cat de cat curata, inca mai putem spera ca vor zbura si albinele. Dar nu se stie pentru cat timp.

prisecarul

Citat din: bucovineanu din Septembrie 20, 2010, 01:42:03 PM
Atata timp cat la noi mai exista zone intinse in care natura a ramas cat de cat curata, inca mai putem spera ca vor zbura si albinele. Dar nu se stie pentru cat timp.
daca ar depinde de noi....!!!!!!!
dar, banul este la putere, iar restul, maruntis....!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Citat din: apiardelean din Septembrie 19, 2010, 12:56:45 PM
Faimosul si mult hulitul CCD afecteaza numai Apis Mellifera sau afecteaza si Apis Cerana? Peronal nu am gasit raspus.
Si ce studii personale ai facut in acest domeniu?
Ai observat la albinele tale ceva similar?
Sau doar din citit.

D006

Citat din: bucovineanu din Septembrie 20, 2010, 01:42:03 PM
Foarte posibil ca raspunsul sa fie cunoscut, dar nu se da publicitatii pentru ca ar deranja pe unii care ar trebui sa piarda foarte multi bani. Se stie ca acest fenomen a aparut in tarile puternic industrializate, cu o agricultura super chimizata.  In aceste tari habitatul natural al albinelor a cam disparut.
Aici ai mare dreptate.
CCD este un simptom si nicidecum o boala.
Am auzit de cazuri cand familia de albine si-a revenit cu ajutorul uman.
Pesticidele si herbicidele si producatori de regine si alimentatia artificiala au in rol ff important in acest simptom.
Randy Oliver e convins ca nosema cerana cuplata cu regine cumparate este cauza.
Rapoartele de CCD vin de la indivizi cu 500 - 6000 de familii de albine si va imaginati in ce conditii traiesc aceste albine.
Este in interesul apicultorului sa declare pierderile.

D006

Citat din: prisecarul din Septembrie 20, 2010, 03:28:02 PM
Citat din: bucovineanu din Septembrie 20, 2010, 01:42:03 PM
Atata timp cat la noi mai exista zone intinse in care natura a ramas cat de cat curata, inca mai putem spera ca vor zbura si albinele. Dar nu se stie pentru cat timp.
daca ar depinde de noi....!!!!!!!
dar, banul este la putere, iar restul, maruntis....!
Cam simplist dar banul inseamna viata umana.
Inseamna profitul munci cuiva si viitorul familiei lui si a inca 10 alte famili.
Clyde are 350 de familii si ii place banul mult dar are si 5 angajati care ii vand mierea in piata.
Banul nu e o numai o hartie.

prisecarul

Citat din: AndreiRN din Septembrie 20, 2010, 06:56:35 PM
Citat din: prisecarul din Septembrie 20, 2010, 03:28:02 PM
Citat din: bucovineanu din Septembrie 20, 2010, 01:42:03 PM
Atata timp cat la noi mai exista zone intinse in care natura a ramas cat de cat curata, inca mai putem spera ca vor zbura si albinele. Dar nu se stie pentru cat timp.
daca ar depinde de noi....!!!!!!!
dar, banul este la putere, iar restul, maruntis....!
Cam simplist dar banul inseamna viata umana.
Inseamna profitul munci cuiva si viitorul familiei lui si a inca 10 alte famili.
Clyde are 350 de familii si ii place banul mult dar are si 5 angajati care ii vand mierea in piata.
Banul nu e o numai o hartie.
daca ar fi o simpla hartie, ar fi bine!
dar, profitul cuiva inseamna sigur pierderea din partea altcuiva!
nu vreau sa dau exemplul indienilor in US, industrializarea excesiva in defavoarea sanatatii pamantului si implicit a vietii pe terra si multe, multe altele!!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

O opinie foarte denaturata de negativism.
Care e pierderea cand iti vinzi mierea?
Cat au pierdut Daci cand Romanii i-au cucerit?
Ramaneau ciobanii?
Uni inca sunt.
Din cate vad si stiu eu viata este mult mai usoara pt majoritatea acum decat acum 100 de ani sau 1000.
Industrializarea a eliberat pe om si ia dat un loc de trait si un mod de a merge unde doreste pe teren sau pe apa sau prin aer.
Se murea mergand pe jos si inca se mai moare in zonele mai primitive.
Industrializare a pus mamaliga pe masa multora in loc de turtele de mei traditionale romanesti.

maximus



   nutritional vorbind, meiul este net superior porumbului. deci, ce am castigat ca mancam porumb in loc de mei????

D006

Adevarat.
Aici se vinde mei si se adauga mei in painea scumpa.
Romanul a fost furat de stiuletii mari si munca mai putina la poumb ca de fapt e mancarea pt gaini si curcani si porci.
Sau mai degraba combustibil in soba sau pt masini.

apiardelean

"CCD este un simptom si nicidecum o boala." Este parerea dumneavoastra.Puteti da exemple care sa sustina afirmatia m-ar interesa parerea sustinuta de exemple altfel ramind doar pareri fara sustinere.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

D006

Tare cunoscuta imi este vocea.
Pt ce te ascunzi?
Oricum asa cum sida nu este o bola ci un simptom al organismului la fel si CCD.
Nu e nevoie de dovezi deoarece numele este clar.
Colony Collapse Disorder.

apiardelean

CCD ramine un factor inca doar un nume fara o cauza definita spune Peter L Borst  de la Cornell University(> CCD remains a factor, still just a name without a proven definitive cause).
Randy Oliver cel pomenit spune ca nu poate face o corelare intre Nosemoza....(I have not yet been able to make any correlation in my operation between nosema and hive problems.)
Acelasi Randy Oliver spune ca nu poate da vina pe pesticide...( I can't blame it on pesticides
or miticide )
Intrebarea ramine ca la inceput:Care este definitia bolii CCD.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

apiardelean

Jeff Pettis entomologul  de la USDA Beltsville seful comisiei de investigare a  CCD denumeste CCD ca fiind"efectul  cumulativ"(a cumulative effect).Cei mai multi experti sint de acord cu aceasta definitie.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/