Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bismark

     Grea, problema dacule, daca nu cunosti pe unul din vecini pe care sa-l stii de cind era la scoala primara si tot  neamul lui.Doamna are perfecta dreptate daca in politica ne pricepem ca porcul cu dovleacul, la oameni nu poti sa stii niciodata ce-i contine dovleacul si daca are saminta de bun simt si cinste.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

        Noaptea se dovedeste a fi sfetnic bun. Cred ca am gasit o cale de mijloc : Pun baiatul sa-mi aranjeje gradina de pe dealul Devei, care a ramas de izbeliste anul trecut ! Curatat pomi, reparat imprejmuire, dat foc la fel de fel de buhuri adunate in timp si inutile, sapat, etc. Are de lucru cateva zile bune, timp in care ii voi studia atent comportamentul. poate totusi este baiat bun si il pot adopta ca ucenic. Va fi si spre binele lui, ca ii voi putea asigura traiul decent. Mi-au mai ramas si aici 5 familii de albine, il voi initia in albinarit si i le dau in grija.

corneliuhrom

 =D>,cam putini oameni gindesc ca d voastra , succes in ce va ti propus  sa va ajute  cel de sus  si mult  %%-.

andreiu

    Geaba gandire buna, Cornele, daca nu iese si potriveala ! Nimic nu s-a potrivit si acum dupa 2 zile, cu oarecare jena, va povestesc ce a urmat : Ieri de dimineata, pe la 8 sun baiatul pe telefonul indicat in anunt, pe care vorbisem in principiu cu o seara inainte. Intra casuta vocala. Repet apelul dupa cateva minute si ma indrept catre gradina de pe deal. Acelasi raspuns de robot. Incep de unul singur munca de curatire si aprindere a materialelor diverse, cu apelarea periodica a numarului de telefon a baiatului dornic de munca. Si asa am lucrat doua zile de unul singur. O alta surpriza neplacuta a fost constatarea ca cele 5 familii de albine pe care contam, au fost decimate de furtisag. La doua era activitate le urdinis. Uitandu-ma mai atent am observat ca nu aduceau polen si exista o anume frenezie specifica a albinelor care ieseau. La deschiderea lazilor am constatat ca erau hoatele din vecini, ciuguleau ultimele portiuni de miere din faguri. Asa ca imi pot aroga inca o porecla : Mos andreiu patitul !

Cristel

Pacat. De asta spun ca cel mai mare rau pe care l- a facut comunismul a fost sa distrugă principiile sănătoase si morale. Nici țărani, nici orășeni. Nici hoți dar nici cinstiți. Am dat bani unui vecin tânăr sa facă puțină curățenie între hotare iar el nu a gasit nimic mai bun decât să tragă gardul in avantajul lui
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

corneliuhrom

d l andreiu  vorba lui d l cristel  nu mai este nici un bun simt  [eu le am dat avans pt prasit  si nu au mai venit   erau in crisma ] in 69 cind am dat examen in b  chiar de era tramvaiul gol [ cl 2  ca era mai ieftin ]si venea cineva mai in virsta  ii ofereai locul  ;[dupa revolutie  trebuia nitica dictatura  pt implementarea bunului simt  ,si un vlad tepes  mai ales pt alesi  [de care nu mai am nici o  incredere ] care au furat , fura ,  vind totul  pe nimic si  de la care iau exemplu majoritatea celor care vor de gata  ))/, [scuza pt viziunea mea in acest sens ]  dar sa revenim  ;sa ne ajute cel de sus sa iesim cu bine din vremea asta ce vrea sa ne termine   :bzz: .

Vyktor

Citat din: andreiu din Martie 29, 2013, 06:10:52 PM
     Astazi am semanat gladita. Dupa ce am oparit semintele, le-am lasat in apa cca o saptamana. Au incoltit frumos si le-am repartizat locul in gradina. Am gresit cu ceva, Leontine ?

Mosule,  cum arata gladita acum? Vreau sa imprejmuiesc locul unde am plantat salcamii cu un gard viu din gladita. Sunt curios daca sadind semintele am sanse de reusita. :hi:

andreiu

     Cu o mica intarziere, determinata de o noua deplasare la Dupapiatra, raspund lui Victor: Gladita mea semanata acum 4 ani arata nicicum. Sa ma explic : Am semanat-o intr-un strat in gradina din Deva, apoi am uitat de ea mai mult de doua luni, fiind ocupat cu treburile de la Dupapiatra. A fost si o perioada de seceta, si cand mi-am amintit de ea, am constatat ca plantutele de gladita rasarisera dar se si uscasera intre timp, asa ca am mai bifat inca o mica nereusita. Nu am mai repetat operatiunea. Asa ca daca vrei sa iti creasca, urmareste-le si asigura-le in perioada initiala de crestere, umiditate si pliveste iarba in jurul lor.

andreiu

     Am profitat din plin de zilele caldute si senine si am bifat cateva lucruri esentiale. Pe primul loc, fabricarea la un vecin cu "tipografie", a tuicii de prune. Nu multa, dar de calitate. Am marit de asemenea, la cca 550 numarul tijelor altoite in total, la alun, cires, par. La mica intelegere ca intre vecini, am convenit ca gardul viu plantat in urma cu vreo 70 de ani de bunicul nevesti-mi sa fie taiat de vecinul Niculae a Rozaliei, contra lemnului de foc rezultat. A fost de acord si impreuna cu fiul sau s-au apucat de treaba.

andreiu

     La cei 85 de ani ai lui nea Niculae, se misca lejer si destul de sprinten in aerul curat si sanatos de la Dupapiatra. Zambeste timid si putin stanjenit cand il prind in vizorul telefonului. Misiunea lui si a mea de altfel este de a arunca peste gard, in proprietatea lor bucatile de lemn de foc si de a aseza crengile pe mediana dintre proprietati, unde copacii sunt taiati la inaltimea de un metru.
     Am mers apoi in padurea de mesteacan. Portiunea din fotografie este cea in care vara trecuta am reusit sa tai cu discul motocoasei lastarisul si acum apare destul de ingrijita.  Sper ca vara aceasta sa reusesc sa o curat in intregime si apoi sa elimin treptat si exemplarele care nu au crescut perfect drepte.

bismark

   OO ce padure de mesteacan(vraciul alb) faci ceva medicina cu suc de mesteacan.Puisori nu are? ca poate la 100 de ani am nevoie de ceva suc de mesteacan sa lungesc viata  :razz:.Spor la treaba ca vad ca e nevoie. Cu respect  :bzz: ^:)^ =D>
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Te invit Gicule, ia-ti o saptamana liber si vino sa facem impreuna o terapie de viata lunga, in padurea de mesteceni. Poate vine si Petrica Manea. Dupa cateva zile de relax voi merge din nou si voi incerca sa recoltez ceva seva. Am vazut ca si-a dat drumul.

bismark

    Poate mai la vara mosule, acum e prea mult de munca ca iarna asta se da greu dusa pe aici.Dar un puisor 2 poti sa-mi trimiti si eu am gradina plina de goji si pruni timpurii. Cu respect  :bzz: ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Acum vad ca mi-ai facut si mie invitatie ---o idee de luat in seama ---La Dupapiatra trebuie sa fie f.frumos
Prima data am citit pe pagina lui Gica si nu prea am inteles intrebarea " ce zici ?" 

andreiu

        Am dat-o cotita, prin Baleniul Galatiului, ca sa ajunga si pe la Carpinisul de Timis. :razz: Mi-ar face placere sa ne vedem pentru cateva zile la Dupapiatra, in special cand se coc ciresele, prin iulie. Eu am inscris livada traditionala la agricultura ecologica, sunt deja anul 3 de conversie si caut metode nechimice de combatere daunatori la cires, daca are cineva idei in acest sens, sunt bine primite.