larve in ramele puse la rezerva

Creat de livulik, Iulie 29, 2012, 10:49:30 AM

« precedentul - următorul »

livulik

Buna ziua!
la un control de rutina la ramele puse pentru rezerva (in beci, asezate distantate intr-un dulap cu usa decupata si pusa plasa) am depistat in cateva portiuni de celule acoperite de o panza...le-am scos sa le controlez si am depistat ca sunt infestate de larve ca cele din pozele atasate!
este vorba de gaselnita? cum sa procedez cu aceste rame in situatia asta?

banuiala mea este ca le-am adus din stupi cu ouale si in timp s-au dezvoltat, deoarece nu prea avea pe unde sa patrunda in dulapul din beci fluturele!

Multumesc!

iunicu

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

G. Iulian

Citat din: apivasmob din Iulie 29, 2012, 11:34:27 AM
Ardele un fitil de sulf.

Ai grija dacă nu ai mai folosit fitil de sulf să nu dai foc pentru că face flacără mare la început.

livulik

Citat din: Gheorghevici I din Iulie 29, 2012, 06:09:54 PM
Citat din: apivasmob din Iulie 29, 2012, 11:34:27 AM
Ardele un fitil de sulf.

Ai grija dacă nu ai mai folosit fitil de sulf să nu dai foc pentru că face flacără mare la început.
multumesc, o sa lucrez cu grija!

4unix

Pe langa fitile de sulf eu folosesc, pentru preventie, si naftalina, desfac o punga si o bag in cutia de jos.

Numai bine.

orbanstefan64

CERAPOL : se vinde la plic ,continutul plicului se amesteca in 2 l de apa dupa care se stropesc ramele cu spritiera ,se depoziteaza intr un loc uscat. :hi:

Kiwi Bee

Despre cite rame e vorba. Daca nu este un numar mare atunci se pot congela ramele pt 48 de ore timp in care mor ouale, larvele si gaselinta in orice stadiu matur. Apoi pui ramele in dulapul special cel ai. Astfel nu folosesti nimic chimical.

livulik

am curatat portiunile alea afectate si pe urma le-am bagat intr-o familie puternica si s-au ocupat ele de restul!!!
momentan mentin caturile la 2 familii pt. a se ocupa ele de ramele cu provizii...
apropos, profit de moment pentru a pune inca 2 intrebari colegilor mult mai experimentati:
1) pina pe la ce data/temperatura pot tine caturile puse? (cum am mentionat anterior, nu le tin pt. ca sper sa mai extrag eu ceva ci doar pentru a pastra in siguranta ramele cu rezerve)
2) o familie (DB 12 rame) care la ora/data actuala are 5 rame (pe ambele fete) cu puiet de toate varstele si alte 7 rame cu miere (unele o au capacita 70% altele 40%)+pastura poate fi considerata o familie puternica?

Multumesc pt. ajutor!

Kiwi Bee

Intrebarea 2). daca stupul e plin de albine atunci e puternic(tinind cont de ramele mentionate de tine).

livulik

este plin! bine, ramele din extremitati nu au aceeasi densitate de albina ca cele cu puiet...
la prima intrebare nu ma poti ajuta datorita locatiei tale actuale, banuiesc... :)

stefeug

Pune caturile intre fund si cuib (sub cuib) si le poti lasa asa pana la revizia de primavara, cu conditia ca familia sa fie puternica si plasa deschisa la fund.

Kiwi Bee

Citat din: livulik din August 19, 2012, 09:01:25 AM
este plin! bine, ramele din extremitati nu au aceeasi densitate de albina ca cele cu puiet...
la prima intrebare nu ma poti ajuta datorita locatiei tale actuale, banuiesc... :)
Nu am vrut sa te duc in padure si mai bine am sarit peste intrebarea 1).

Deci familia de care vorbesti este puternica pt iernare buna. Sa o ti la un loc cu soare si fara vinturi si va trece iarna usor.