CUM SCAPI DE GASELITA

Creat de ciprichitu, Aprilie 10, 2012, 10:07:01 PM

« precedentul - următorul »

almasel2011

Citat din: desprealbine din Noiembrie 10, 2012, 04:04:06 PM
volumul ocupat de rame in cutii  este aproximativ egal cu cel din dulap  asta daca nu cumva  le INDESI mai bine in dulap

Corect, dar trebuie sa facem cateva observatii:
-atunci cand verific ramele, cand am nevoie de cateva rame sau cand le afum deschid doar o usa (a dulapului)
-depozitarea in lazi presupune stivuirea a 2-3 lazi, tratarea din lazile de jos presupune sa spargi stivele de lazi, sa aprinzi fitilele de sulf apoi sa le reasezi una peste alta. In primul rand iti trebuie spatiu pentru asta. pede alta parte procesul mi se pare destul de complicat daca ai spre 2000 de rame asa cum am eu, asta insemnand 200 de lazi sau cate 100, fiecare lada avand magazie...
La 5-10 stupi este ok sa le depozitezi in lazi, dar daca numarul stupilor si implicit al ramelor creste... este dificila manipularea lor.
Tatal meu, care are mult mai multi stupi decat mine, foloseste o incapere de aproximativ 5x4x2,5 metri (construita intr-un grajd) in care are facute rafturi in care tine ramele, iar tratarea cu sulf o face la nivel de camera, aceasta fiind construita din OSB. Iti dai seama ca este vorba de mii de rame, iar in cazul in care ar fi atacate de molie ar insemna practic dezastrul.

Nihil sine Deo.

almasel2011

Citat din: desprealbine din Noiembrie 10, 2012, 04:14:01 PM
stai linistit profitul in apicultura nu are legatura de cum iti pastrezi ramele   ci mai degraba de cate rame pastrezi  iar la peste 1000 nu e asa rau

Aici te contrazic.
Imagineaza-ti ca intr-o toamna moliile iti fac praf ramele de rezerva (cele cu hrana, de cuib si de magazii). Praf inseamna o invazie ca anul asta, cand abia am reusit sa ne protejam de molii si viespi datorita secetei si caldurii prelungite. In primavara o sa ai doar cele 4-8 rame din stupi, iara cand matcile o sa oua sau o sa ai cules la pomi fructiferi/ rapita/ salcam tu le pui foite de ceara in cuib si magazii. Asta e drumul spre un sezon compromis.
Pentru un incepator sau un amator poate ca "s-a intamplat" sau "asa a fost sa fie". Pentru unul care traieste din treaba asta e un mare dezastru. Una este sa iti faci socotelile pentru 5-10 stupi, alta este la 100 sau la 300.
Nihil sine Deo.

desprealbine

1 atunci cand verifici ramele deschizi mai multe usi   /ca ai zis ca ai mii de rame?  usi care trebuie bine etansate ceea ce ne este usor deloc      2depozitarea in lazi NU presupune stivuirea a 2 3 lazi        3 cum sa tratezi lazile de jos???? tratezi toata coloana odata   asta daca tratezi  eu nu mai tratezi demult   si am scapat si de invazia de anul acesta ???  4 am zis ca nu afecteaza profitul modul de pastrare  adica ori in cutii ori in dulapuri si tu ai tras concluzia ca in cutii m i l eau mancat moliile  si ale tale au fost salvate in dulapuri
 

roi_ag

Gaselnita nu se dezvolta in curenti de aer.Spatiul inchis ,ermetic este mana cereasca ptr.gaselnita.
Ramele de magazin deschise la culoare in care nu sa crescut puiet ,fara miere se pot tine si in spatii
inchise .
Ramele de cuib cu miere sau goale -[care nu sunt de ordinul miilor] se pot pastra in caturi suprapuse cu site jos sub primul corp si sus peste ultimul corp, afara in stupina 

desprealbine

si daca daca ar fi de ordinul miilor s ar pastra la fel de bine

almasel2011

Citat din: desprealbine din Noiembrie 10, 2012, 07:31:37 PM
si daca daca ar fi de ordinul miilor s ar pastra la fel de bine

Inca o intrebare/ problema: pentru a pastra 2000 rame (model combinat 1/1 si 3/4) ai nevoie de 100 de lazi golale cu caturi cu tot, presupunand ca numarul ramelor de magazie= numarul ramelor de cuib (teoretic, caci practic nu este asa). Asta inseamna 100 de lazi blocate pe post de depozit rame, iar la un pret mediu de 120 ron pe lada inseamna 12000 ron blocati in depozitare. Iti permiti asa ceva? Eu nu.
Un dulap ma costa maxim 500 ron, 4 dulapuri maxim 2000 ron si ma tin o viata daca le exploatez corespunzator.
Nu vad cum putem rentabiliza apicultura in astfel de conditii.
Este doar o parere, nu dau ca parul.
Nihil sine Deo.

apivasmob

Lasati-l ca da "la masa" cand spune e spune;
Citat din: desprealbine din Noiembrie 10, 2012, 07:31:37 PM
si daca daca ar fi de ordinul miilor s ar pastra la fel de bine
poate nu are nici albine si se baga in seama.
Sanatate tuturor apicultorilor

desprealbine

bine  m ai convins cand o sa mi  cumpar albine o sa mi fac dulap         dar  asa de dragul discutiei      sa presupunem ca tu ai 1000 de stupi   atunci tu vei aea cel putin 1000 de caturi   ce faci  lasi caturile goale si bagi ramele  in dulap???    eu le as lasa in caturi si asa as depozitas 10 000 de rame fara dulap    mai departe sa mergem la ramele de cuib  daca ai 1000 de stupi cam cate cutii crezi ca o sa ai rezerva  cartea zice ca trebuie a zecea parte adica 100 in cazul nostru           deci am mai depozitat 1000 de rame          PAREREA MEA

morozan simion

asa cu titlu informativ 1000 de famili le ai in 8-10 locatii si atunci pentru fiecare locatie ai nevoie de o incapere pentru acareturile stupinei.
Daca analizam cartile de specialitate unde zice ca 60 de famili intr-o locatie ar fi nevoie de 16 stupine
asa ca ??????????????????????????????? :bravo:

desprealbine

i mi si imaginez pe dan margarit  cu 3000 de stupi  a 6 7 caturi fiecare   21 000 de cutii a 10rame  cred ca ar ajunge cu dulapul in romania                dar poate ca n o fi nici el profesionist ca nu are ca tine 300 de stupi are decat 200

pharaonu75

Citat din: almasel2011 din Noiembrie 11, 2012, 01:33:24 PM
...
Inca o intrebare/ problema: pentru a pastra 2000 rame (model combinat 1/1 si 3/4) ai nevoie de 100 de lazi golale cu caturi cu tot, presupunand ca numarul ramelor de magazie= numarul ramelor de cuib (teoretic, caci practic nu este asa). Asta inseamna 100 de lazi blocate pe post de depozit rame, iar la un pret mediu de 120 ron pe lada inseamna 12000 ron blocati in depozitare. Iti permiti asa ceva? Eu nu...

Aceste 2000 de rame pe care vrei sa le pastrezi peste iarna in 4 dulapuri, unde le tii vara? Nu cumva in cutii (cuiburi sau caturi), si populate cu albine? Care este problema daca toamna dai jos caturile, depozitezi in ele ramele goale, le stivuiesti si le pui un fund cu plasa si un podisor si capac asemenea? Vei spune ca iti vor trebui inca vreo cateva cutii pentru ramele din cuib, scoase la restrangerea cuiburilor! Perfect adevarat, asta inseamna ca va trebui sa faci/cumperi cateva cutii! Nu te costa absolut nimic in plus, nici macar cat acele 4 dulapuri, pentru ca anul urmator vei folosi cutiile pentru a face roi sau pentru recolta de miere.
Eu consider ca banii sunt blocati in dulapuri, nu in cutii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

fiecare face cum vrea dar eu ramele de cat le tzin in caturi shi cele de cuib mareaparte dupa diafragma
ar mai fi un lucru - rame de cuib nu raman prea multe deoarece toamna mai shi topim din ele lucru  care nu sa luat in calcul ori nu lam citit eu  :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pharaonu75

Uitati cum pastreaza CristiX ramele:





Si eu procedez asemanator. Poate atunci cand voi merge la stupina voi face si niste poze.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

desprealbine

deci ajunsaram la concluzia ca        DULAPUL ESTE PENTRU INCEPATORI               acum stiu cand o sa mi iau albine fac dulap           iar dupa cand ma dezvolt    faram dulapul     si fac  cutii

marius_vfp

#44
Citat din: almasel2011 din Noiembrie 10, 2012, 01:33:37 PM
Citat din: morozan simion din Noiembrie 10, 2012, 08:16:34 AM
buna
eu pastrez ramele in lazi orizontale pe 20 rame , am pus pe fundul lazilor frunze de nuc peste rame alte frunze de nuc si capacul lazilor inchis si nu am probleme

Spuneam eu mai sus ca stiau ei batranii ce stiau... metoda este buna, "naturista", fara alte complicatii.
salut, poate nu deranjez cu o intrebare , frunzele cum sa fie verzi sau uscate , ca acu frunze verzi nu prea se mai gasesc si gaselnitza mi-a atacat cateva rame si ma ernerveaza rau .

eu deocamdata tin ramele in caturi fie ele de 1/1 sau 1/2 sau orice marime , caturi am doar de 1/2 asa ca daca am rame mari de 1/1 pun 2 caturi si am rezolvat problema , jos le pun pe un placaj perfect drept iar sus podisor si capac apoi o greutate circa 20kg ,fac un turn de caturi cu rame diverse in el , o alta modalitate gen dulap nu prea ii vad rostul , dupa ce am facut ultima extractie dau la lins tot , si scot ramele curate si goale ,le depozitez in caturi , la restrangerea cuibului in toamna tarziu ramele de cuib le pun pe alt turn si gata . pana anul asta nu am avut probleme cu gaselnitza , ramele au fost ingrijite de albine in stupi iar depozitarea sa facut etansa.
spor la treburi
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva