CUM SCAPI DE GASELITA

Creat de ciprichitu, Aprilie 10, 2012, 10:07:01 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Nea Costica, controleaza colturile la tavita aia, ca sa nu ai surprize neplacute, pentru ca sulful cand arde se topeste si curge.
Pentru ca tratamentul sa fie eficient si efectul sa dureze mai mult, ramele trebuie sa fie inchse etans. Stivuieste caturile, pune un podisor jos si unul sus, etanseaza cu banda adeziva di hartie, dupa ce ai dat foc la sulf, dupa care mai umbli la primavara.

almasel2011

Eu procedez in felul urmator:
-ramele le pastrez in  dulapuri mari (capacitate de aprox 500-600 rame), care se inchid etans; dulapurile sunt confectionate de mine folosind ca material PAL-ul
-tratamentul pt gaselnita invatat de la tata este frunza de nuc si menta salbatica (frunzele le pun in niste saculeti de panza); ca si idee se pun cam 4-5 pumni de frunze de nuc amestecate cu menta salbatica (asta ca sa ne reamintim de cei batraini, care stiau ei ce stiau...). Pe vremea copilariei mele tata si bunicul meu, amandoi stupari destul de buni meseriasi foloseau doar tratamentul asta si nu au avut probleme niciodata cu gaselnita
-de aproximativ 10 ani folosim si fitile de sulf; pentru dulapurile mele folosesc 2 fitile/ dulap la 3 saptamani. Fitilele le ard in niste ibrice metalice pentru a evita scurgerea sulfului si a nu da foc, iar ca amplasare... le pun pe unde incap!
-dupa aparitia inghetului lasam deschise dulapurile, nemaifiind pericol de atac al gaselnitei (unul din tratamentele recomandate in manuale este congelarea fagurilor).
Nihil sine Deo.

desprealbine

pe timpul iernii nu este nevoe de tratament

desprealbine

pe timpul iernii nu este nevoie de tratament

almasel2011

Citat din: desprealbine din Noiembrie 09, 2012, 08:12:24 PM
pe timpul iernii nu este nevoie de tratament

Tratamentul este chiar frigul (temperatura sub 0 grade).
Nihil sine Deo.

desprealbine

asa ca frig sa fie   si noi in casa la gura sobei

morozan simion

buna
eu pastrez ramele in lazi orizontale pe 20 rame , am pus pe fundul lazilor frunze de nuc peste rame alte frunze de nuc si capacul lazilor inchis si nu am probleme

desprealbine

decat sa va construiti dulapuri mai bine  faceti mai multe  cutii unde va pastrati ramele   

almasel2011

Citat din: morozan simion din Noiembrie 10, 2012, 08:16:34 AM
buna
eu pastrez ramele in lazi orizontale pe 20 rame , am pus pe fundul lazilor frunze de nuc peste rame alte frunze de nuc si capacul lazilor inchis si nu am probleme

Spuneam eu mai sus ca stiau ei batranii ce stiau... metoda este buna, "naturista", fara alte complicatii.
Nihil sine Deo.

almasel2011

Citat din: desprealbine din Noiembrie 10, 2012, 10:48:06 AM
decat sa va construiti dulapuri mai bine  faceti mai multe  cutii unde va pastrati ramele   

E ok si in lazi pana la un anumit numar de rame, dar daca ai un numar mare de stupi/ rame, sunt nenumarate dezavantaje:
-spatiu de depozitare; pe de alta parte lazile trabuie asezate in asa fel incat sa ai acces tot timpul la toate... cam greu
-accesibilitate la rame pentru a le trata cu sulf (imagineaza-ti ca la un stoc de 1000 rame ai nevoie de 100 de lazi pe 10 rame... la fiecare tratare cu sulf sa deschizi 100 lazi si sa ai grija la fiecare lada sa nu se aprinda, sa nu curga... cam dificil
Pentru stupine mici e ok in lazi, pentru cei cu numar mediu de stupi dulapurile, iar pentru stupine mari ramele se depoziteaza in incaperi pe rastele de lemn sau metal, afumarea facandu-se in toata incaperea.
Nihil sine Deo.

desprealbine

gresit   cu cat ai mai multi stupi e mai bine in cutii         iti pot argumenta indetaliu   dar incep cu o intrebare de ce vrei sa ai acces la toate odata

almasel2011

Citat din: desprealbine din Noiembrie 10, 2012, 02:09:06 PM
gresit   cu cat ai mai multi stupi e mai bine in cutii         iti pot argumenta indetaliu   dar incep cu o intrebare de ce vrei sa ai acces la toate odata

Pai pentru a putea sa le faci tratamentul cu sulf. Unde am eu stupii nu imi imaginez un sistem de depozitare in lazi deoarece nu am suficient spatiu pentru cantitatea de rame pe care o am eu (aproximativ 1500- 1800 rame crescute + rame cu foite necrescute sau crescute partial- aprox 200-300, atat de magazie cat si de cuib).
Detaliaza te rog cum procedezi tu, poate ai o solutie mai buna si trec si eu la ea; sunt deschis la solutii mai bune.
  :thanks:
Nihil sine Deo.

morozan simion

aveti perfecta dreptate, la nr de stupi pe care-i am acuma e ok dar sa stiti ca am in calcul dupa ce o sa ma extind sa-mi construiesc dulapuri pentru a putea pastra aceste rame , e normal sa fie asa.
sa auzim de bine

desprealbine

volumul ocupat de rame in cutii  este aproximativ egal cu cel din dulap  asta daca nu cumva  le INDESI mai bine in dulap

desprealbine

stai linistit profitul in apicultura nu are legatura de cum iti pastrezi ramele   ci mai degraba de cate rame pastrezi  iar la peste 1000 nu e asa rau