CUM SCAPI DE GASELITA

Creat de ciprichitu, Aprilie 10, 2012, 10:07:01 PM

« precedentul - următorul »

ciprichitu

M AM UITAT AZI IN CANTIVA STUPI IAR DUPA DIAFRAGMA UNDE NU EXISTA ALBINA  SI UNDE AM RAMELE GOALE AM OBSERVAT RAME ATACATE DE GASELNITA . CE AS PUTEA SA FAC SA FIE MAI EFICIENT
am citit undeva ca daca tratezi cu naftalina cei care consuma mierea din acei faguri care au fost  tratati astfel pot ajunge la orbire ::nu stiu ce sa cred  sa iau ramele sa le bag in lada frigorifica unde sunt temp scazute  ca ma gandesc ca produsele chimice sa nu dauneze : scap poate de gaselnita si dau de alceva
voi ce parere aveti?  care ar fi cea mai bn solutie si cea mai simpla

Obombo


Viorelalbinaru

Va salut cu respect ? Daca vrei sa nu ai gaselita in faguri pune in stupi goi doar cu faguri pune la ordinis si sup capac frunze de pelin vei scapa de ele .,mia spus si mie un apicultor mai de mult va doresc succes si bafta .

dorindafi

Citat din: ciprichitu din Aprilie 10, 2012, 10:07:01 PM
M AM UITAT AZI IN CANTIVA STUPI IAR DUPA DIAFRAGMA UNDE NU EXISTA ALBINA  SI UNDE AM RAMELE GOALE AM OBSERVAT RAME ATACATE DE GASELNITA . CE AS PUTEA SA FAC SA FIE MAI EFICIENT
am citit undeva ca daca tratezi cu naftalina cei care consuma mierea din acei faguri care au fost  tratati astfel pot ajunge la orbire ::nu stiu ce sa cred  sa iau ramele sa le bag in lada frigorifica unde sunt temp scazute  ca ma gandesc ca produsele chimice sa nu dauneze : scap poate de gaselnita si dau de alceva
voi ce parere aveti?  care ar fi cea mai bn solutie si cea mai simpla
ai spus dupa diafragma  :uimit:
inseamna ca in acel stup nu ai familie de albine ci material biologic
cu alte cuvinte acolo potzi numara albinele
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: Viorelalbinaru din Septembrie 29, 2012, 11:36:46 PM
Va salut cu respect ? Daca vrei sa nu ai gaselita in faguri pune in stupi goi doar cu faguri pune la ordinis si sup capac frunze de pelin vei scapa de ele .,mia spus si mie un apicultor mai de mult va doresc succes si bafta .
ai procedat in acest fel ori e numai sfatul unui apicultor ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Viorelalbinaru

Nu . un apicultor mia zis ca mirosul amar nu le lasa sa intre in stup cu respect .

Bătrânul

Sfat de la " Batrinul". Nu tineti rame goale in stupii cu albine . Faceti stive cu toate ramele neacoperite de albine (caturi si rame din cuib) la cel putin citiva metrii de albine ( pentru a nu fii intoxicate) si tratati arzind baghete de sulf ca la vin . Aveti grija sa nu aprindeti totul. Eu pun tabla sub si peste bagheta sa nu cumva sa aprind ramele sau capacul . Le tratez la 15 zile in afara perioadei de inghet. Va pun o poza cu o parte din aceste rezerve ( in plan mai apropiat.) Baghetele se ard deasupra ramelor si acoperite cu capac  :) nu cumva sa ardet pe alaturi  =))

dorindafi

              ,, Nu tineti rame goale in stupii cu albine .''

  salutare tinere   :hi:      parerile sunt impartzite cu depozitarea ramelor in sdtupi
       fiecare face cum crede de cuvintza  .
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Mihai Sergiu

 ramele care au fost atacate de gaselnita le-am facut un tratament in lada frigorifica 24 de ore si le-am depozitat intr-un dulap la care am plasa
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Bătrânul

Citat din: dorindafi din Septembrie 30, 2012, 08:38:31 PM
              ,, Nu tineti rame goale in stupii cu albine .''

  salutare tinere   :hi:      parerile sunt impartzite cu depozitarea ramelor in sdtupi
       fiecare face cum crede de cuvintza  .
si eu prostul va mai dau sfaturi ? Vad ca voi stiti mai bine . :rotfl: =))

dan motu

sunt de aceeasi parere cu dl batranu,si cred ca aceasta este cea mai buna solutie,la fel procedez si totul este ok nu chiar la 15 zile le administrez  fum dar nu am avut problele,in stupi nu le tin pt ca pe perioada de iarna cele care le lasi dupa diafragma se mucegaiesc

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dan motu din Octombrie 01, 2012, 09:19:02 PM
sunt de aceeasi parere cu dl batranu,si cred ca aceasta este cea mai buna solutie,la fel procedez si totul este ok nu chiar la 15 zile le administrez  fum dar nu am avut problele,in stupi nu le tin pt ca pe perioada de iarna cele care le lasi dupa diafragma se mucegaiesc

batonul de sulf pentru fumigatie , unii spun ca se amplaseaza sub rame, altii deasupra acestora.
cum e corect?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

tassevasi

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Octombrie 01, 2012, 10:43:26 PM
Citat din: dan motu din Octombrie 01, 2012, 09:19:02 PM
sunt de aceeasi parere cu dl batranu,si cred ca aceasta este cea mai buna solutie,la fel procedez si totul este ok nu chiar la 15 zile le administrez  fum dar nu am avut problele,in stupi nu le tin pt ca pe perioada de iarna cele care le lasi dupa diafragma se mucegaiesc

batonul de sulf pentru fumigatie , unii spun ca se amplaseaza sub rame, altii deasupra acestora.
cum e corect?

   Batonul  de sulf  ptr  fumigatie se pune  numai  deasupra ,intucit  fumul rezultat e mai dens ca aerul  si va cobori  frumos printe rame .
   Se va aseza pe o suprafata  ceramica   suficient de departe de suprafata ce  acopera ori  inchide    ramele ,sa nu se aprinda .
   Numai bine .

Obombo

In teorie se pune sus, in practica, daca nu ai 10 corpuri unul peste altul, il pui unde vrei. Daca totul este bine etansat (eu folosesc banda adeziva din hartie) se umple de fum de sus pana jos.

Nea Costica din Buzau

Salutare tuturor  :hi:

Acum cateva zile, printre alte trebi, am tratat cu sulf fagurii din ramele din caturi, si pun niste poze sa fac curaj celor ,,nascuti mai tarziu''  =))
Adica am luat un rest de tabla zincata, i-am taiat colturile, i-am indoit laturile la 90grade[unghi nu alcool  :rotfl:], si a iesit o tavita. De aici va las sa ghiciti ce am facut.
Dupa ce am dat foc la fitile, m-am dat dupa alte trebi si trecand pe linga magazia cu caturi am vazut fum iesind pe la streasina, si m-am speriat rau, dar nu se intamplase nimic rau  :yes:  :hi:

ps am gresit ordinea pozelor, scuze [le vizualizati stand in maini  :yahoo_cry: ^:)^
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!