pune-ti gratiile ca vin soriceii

Creat de skypi_0040, Octombrie 20, 2011, 08:13:45 PM

« precedentul - următorul »

skypi_0040

Recolta bogata si cred ca daca nu-i prindeam eu atacau ei stupii. Nu am scapat nici unul  :yes: Au mancat doua pisici pe saturatelea de am crezut ca li se apleaca.

Ozzy


skypi_0040

Citat din: Lhk din Octombrie 20, 2011, 08:19:29 PM
:yes:
dar cu ce i-ai prins pe toti ?
Cu mana , erau intr-o cutie de apiinvert goala in care mai aveam niste bureti.  Cred ca era o maternitate, pentru ca nu-mi inchipui ca o singura soricioaica sa fete atatia.

Calin Catalin

Maine la prima ora imi concediez pisica!
:lol:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

orbanstefan64

mama????!!!!! zici ca i dupa o vinatoare de alu"nenea Nicu =)) =))

Adrian Roman

Citat din: skypi_0040 din Octombrie 20, 2011, 08:13:45 PM
Recolta bogata si cred ca daca nu-i prindeam eu atacau ei stupii. Nu am scapat nici unul  :yes: Au mancat doua pisici pe saturatelea de am crezut ca li se apleaca.

... si mai zicem ca e criza ! ... :rotfl:

orbanstefan64

criza ???? da. eu da cind ma stiu..... =)) =)) =))

zgl

albina plateste....

sopy

Salutare ! Ieri am pus si eu gratiile la urdinisuri . Le-am aplicat pe blocul urdinis pe pozitia "vara " pt.ca asa intentionez sa iernez . Acum am o nedumerire ,nu ar mai trebui obturate cateva gauri ,sa las numai 2-3 cunoscut fiind faptul ca viespii inca mai sunt activi si ma gandesc chiar si la albine daca in perioadele mai calde (zbor intens )nu au vreun gand de furtisag ? Ce ma sfatuiti ? Eu as vrea sa le las asa pt.ca gandesc ca ar putea sa apere 7-8 gauri ,dar ... mai stii...

cristifader

Salutare,

le-am pus si eu saptamana asta gratii. Deoarece stupi am model "stupii batranului" nu prea pot folosi gratiile acelea care le deschizi/inchizi tragand lateral (pt ca nu isi pot face cursa complet, dau in margini), am luat un alt model:
- am cumparat cu o suma aproape exorbitanta de 1.79lei un "coltar" din acela care se pune pentru facutul colturilor la finisare (cu rigispa/ghips/glet), l-am taiat la dimensiune (cca. 25-30cm) si le-am prins cu 2 pioneze. Coltarul are gauri destul de mari pentru ca ele sa poata intra si iesi..
Asa ca eu si gratie, si datorita faptului ca sunt in unghi de 90grade au si o mini-scandura de zbor..

cristifader

..apropos. ce vreti sa spuneti cu pusul urdinisurilor pe pozitia "vara".
La ce dimensiuni lasati urdinisul deschis?
Eu le-am lasat la cca 4-6 cm, in functie de puterea familiei.

mersi

sopy

Citat din: cristifader din Octombrie 22, 2011, 01:34:52 AM
..apropos. ce vreti sa spuneti cu pusul urdinisurilor pe pozitia "vara".
La ce dimensiuni lasati urdinisul deschis?
Eu le-am lasat la cca 4-6 cm, in functie de puterea familiei.

mersi
Pozitia "vara "aprox .10 cm ,pozitia "primavara-toamna "2-3 cm .Ca la prezentarile de moda -vara mai dezgolite ,primavara ,toamna usor mai acoperite ...

albine

Planta  numita turbarea ciinelui (acarielul-Cynoglossum) este un mijloc deosebit in lupta cu soarecii si sobolanii.Mirosul florilor ofilite,omoara soarecii dupa 4 ore,iar sobolanii dupa 7 zile.Se pare ca razatoarele mor din cauza substantelor continute in frunze care actioneaza asupra sistemului nervos.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

skypi_0040

Si precis ataca numai soriceii, albinele nu au nimic?
Ia fiti atenti ce am gasit pe net.  Baietii se antreneaza........ =)) =)) =D>
Dati clic pe fotografie

orbanstefan64