tratament antivaroa

Creat de happy, August 11, 2011, 11:31:41 PM

« precedentul - următorul »

happy

Am tot citit si nu sunt lamurit asupra metodelor folosite pt. reducerea nr. acestor capuse.Trebuie tratament cu varachet neaparat in toamna urmat de trat. cu benzi de mavrirol tinute toata iarna?
Dl.Bucovineanu spunea ca in septembrie se fac 3 tratamente cu varachet,ultimul cand nu mai este puiet in stup.Daca pun numai benzi de mavrirol este prea slab tratamentul? :sad:
Cineva imi spunea ca pe o tablita se pune banda de mavrirol,aprinsa si se baga in stup prin urdinis dupa care se inchide .
Imi poate spune cineva cat mai simplu cum se face tratamentul.Prima oara este cel mai dificil si nu vreau sa fac experimente si la primavara sa ma trezesc cu ramele goale :wink:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

NU, banda de mavrirol nu se baga aprinsa cea de varachet da
cu respect   :coffee:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Marek

   Cumpara Varachet Forte si ca la orice medicament (tratament) ai prospectul. E simplu :yes:
iar daca ai funduri anti-varoa atunci e si mai simplu, dar fi atent la ceas (nu cumva sa le afumi pe veci) si stupii sa fie inchisi cat mai etans.

bucovineanu

Citat din: happy din August 11, 2011, 11:31:41 PM
Am tot citit si nu sunt lamurit asupra metodelor folosite pt. reducerea nr. acestor capuse.Trebuie tratament cu varachet neaparat in toamna urmat de trat. cu benzi de mavrirol tinute toata iarna?
Dl.Bucovineanu spunea ca in septembrie se fac 3 tratamente cu varachet,ultimul cand nu mai este puiet in stup.Daca pun numai benzi de mavrirol este prea slab tratamentul? :sad:
Cineva imi spunea ca pe o tablita se pune banda de mavrirol,aprinsa si se baga in stup prin urdinis dupa care se inchide .
Imi poate spune cineva cat mai simplu cum se face tratamentul.Prima oara este cel mai dificil si nu vreau sa fac experimente si la primavara sa ma trezesc cu ramele goale :wink:
Tratamentulcu varachet e de baza. Tratamentul cu mavrirol nu e suficient. In prospectul varachetului sunt toate indicatiile de folosire. Ultimul tratament sa fie facut cat mai tarziu, singura conditie temperatura exterioara sa nu fie mai mica de 12 grade.

happy

Tratamentul cu varostop este eficient?Poate inlocui varachetul forte?Am inteles de la Stefy.Costea ca sunt niste benzi care se agata intre rame si o cutie care ajunge la 10 familii costa 20lei.Dar parca tot un fel de mavrirol ar fi,trece albina si se loveste de banda care contine substanta activa care omoara capusa!
Citat din: marius_vfp din August 11, 2011, 11:35:00 PM
NU, banda de mavrirol nu se baga aprinsa cea de varachet da
cu respect   :coffee:
Deci daca bag banda de varachet aprinsa in stup pe o tablita,fara sa folosesc varojetul este OK? :cool:
Ma lovesc de lipsa varojetului si ma enerveaza ca nu il am.Costa prea mult.Acum la inceput de drum ne trebuie tare multe dotari si veniturile sunt limitate :mad:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bucovineanu

Majoritatea apicultorilor nu au varojet. Tratamentul cu varachet se face de aproape 30 de ani. Varojetul a aparut de 3-4 ani. In prospectul varachetului sunt instructiuni de folosire. Varostop nu am folosit.

marius_vfp

salut , happy , fitilele trebuiesc indoite pe lungime sub un unghi de 90 grade de preferat, iar picaturile ceva  mai pe mijloc dar la distanta intre ele , asa fac eu , trag subarul  pun fitilul si aprind din ambele capete, cu un arzator (pe gaz)mic din cel ce il folosesti da sudat tevile de cupru ,astfel am timp pana ce arde fitilul sal aprind bine dar flacara sa nu ajunga la varachet si imping subarul , nu dureaza mai mult de 1 minut de preparat toata treaba pentru 1 stup , de preferat se prepara mai multe fitile (cazul meu doar 5 ) pentru a merge treaba mai repede ,apoi aprinse simultan pentru a nu avea decalaje de timp atunci cand deschizi urdinisurile sa fie intre 15 si 20 minute .
spor la teaba numai bine
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

tassevasi

Citat din: happy din August 12, 2011, 03:16:35 PM
Tratamentul cu varostop este eficient?Poate inlocui varachetul forte?Am inteles de la Stefy.Costea ca sunt niste benzi care se agata intre rame si o cutie care ajunge la 10 familii costa 20lei.Dar parca tot un fel de mavrirol ar fi,trece albina si se loveste de banda care contine substanta activa care omoara capusa!
Citat din: marius_vfp din August 11, 2011, 11:35:00 PM
NU, banda de mavrirol nu se baga aprinsa cea de varachet da
cu respect   :coffee:
Deci daca bag banda de varachet aprinsa in stup pe o tablita,fara sa folosesc varojetul este OK? :cool:
Ma lovesc de lipsa varojetului si ma enerveaza ca nu il am.Costa prea mult.Acum la inceput de drum ne trebuie tare multe dotari si veniturile sunt limitate :mad:


Ca sa te coste mai ieftin foloseste o JUCARIE  pe care o transformi in varujet,foarte usor  .  Acesta esta un pistol de facut balonase de sapun ,are turbinita de aer si-i adaptezi in fata o teava de aluminiu de aspirator cu o sita in ea sa nu iasa fitilul ,3 baterii mai bune sa te tina mai mult ,are numai avantaje si nici un dezavantaj .
Ia uitate  ce simplu e .
  PS    Pozale sunt facute la ora 10, nu in actiune .

happy

Multumesc fratilor!Azi am fost la Apicola si am cumparat Varochet forte,33lei cutia.Marti dimineata intru in actiune.Daca fac rost de pistol de balonase(excelenta idee) am sa improvizez o tevusca si o folosesc,daca nu o sa pun pe o tablita.
Sa le tratam sa scapam de inamicul public nr.1,chiar daca o sa ramana ceva de samanta oricum dispar majoritatea.La un stup am si fund antivarroa din tabla si o sa vad efectul fumului :thanks:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

salut happy daca intentionei sati construiesti un varojet , poti pune inainte de tratament o coala a4 prin urdinis cat de mare incape pe toata lungimea urdinisului , bagi reductorul si faci tratamentul apoi vezi ce si cum e in interior ,
spor la treaba

eu ma gandeam la un feon portabil deci fara fir , sunt multe feoane care au motor pe perii au o simpla dioda care e legata printro rezistentza de una din rezistentele de nichelina , se scoate tot din el mai putin motorul si elicea si se foloseste cu succes .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cosmin30

spuneti-mi va rog cand se recomanda introducerea benzilor de mavrirol?

bucovineanu

E recomandat ca benzile de Mavrirol sa fie puse la inceputul lunii octombrie si se lasa in stupi pana primavara. Daca se pun mai devreme cand familiile au inca activitate destul de intensa , ele vor propoliza benzile lucru ce micsoreaza eficienta tratamentului.

tassevasi

 Benzile de mavirol le poti pune dupa ce ai restrins cuibul pt iernat  si nu mai ai puiet ,practic dupa ce ai terminat trat cu varachet si va ramine peste iarna 2 benzi .
  Uni pun si inainte de a face trat cu vrachet (imediat ce vin din pastoral ) numau cite o banda ,dar nu stiu ce rezultate au ,apoi continua si peste iarna .
Numai bine  :hi:

bucovineanu

O singura banda se pune daca avem mai putin de 5 rame in stup. Daca punem o singura banda la familii mai mari cantitatea de substanta necesara pentru ca tratamentul sa fie eficace e prea mica si astfel nu vom face decat sa obtinem niste paraziti rezistenti la fluvalinat.

Florin-braileanul (FlorinI)

acum 2 zile am facut tratament
varojet + 4 picaturi / familie
rezultat... SUPER!!!  :yes: :yes:
familia cu cele mai multe cadavre de varroa a avut 6 bucati
e?
eu sunt multumit
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333