Paraziti externi foarte ciudatii

Creat de costea_alexe, Iunie 27, 2011, 07:17:23 PM

« precedentul - următorul »

costea_alexe

Anul acesta a fost unul RAU, am fost furat la pastoral la rapita, si  sa fie facuta treaba  au insecticidat si nu neau anuntat. Asa ca sunt pe - anul acesta. Acum am facut roiuri dupa ce si-au mai revenit familile mele, colac peste  pupaza am vazut un parazit ciudat pe cateva albine si numai la un stup
Ajutati ma cu informatie despre ele si daca merge cu varachet. MULTUMESC
:-c

POSTASUL

brrrrrrrrrrrr  :uimit:da urati mai sunt , saracele albinute in ce chinuri mor.Mai frate prinde cateva ganganii din alea si dute undeva la un veterinar bun sau la un laborator ca altfel ramai fara albine , ia masuri urgente
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

jenica67

#2
        Sper sa nu gresesc. Am mai vazut parazitii pe un forum, dar nu gasesc acum. Acolo albinele luau parazitul, de pe o floare de trifoi.
Am gasit aici :
http://www.flickr.com/photos/14260865@N07/3501983644/
Sunt larve de Triungulinii Meloe si se trateaza cu benzi de mavriol.

:hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Ady Adrian

#3
salut, am gasit si eu aceleasi gangani la cele 2 fam. ale mele, decat k sunt mai mici....
pe langa alea am mai vazut si albine albe muribunde la urdinis si un fel de furnicute :(

stefan1

  Bun venit pe Forum!
  Albine albe nu exista. Poate albine mai putin pigmentate. Atunci este vorba de puiet debil, neviabil, pe care albinele il elimina. Cauza poate fi puietul racit sau suprafata prea mare de puiet fata de puterea familiei sau o infestatie mare cu Varroa sau prezenta unor larve de molii sub celulele de puiet capacit sau lipsa de hrana (ce totusi nu cred la aceasta data, dar daca nu-ti spui locatia, facem doar presupuneri).
  Spui "un fel de furnici". Ori sunt furnici, ori alte ganganii. Furnicile stau in preajma albinelor. Se mai hranesc cu resturi scoase de albine din stup, dar pot doar sa profite de caldura degajata de cuib, cand furnicile isi fac cuiburi pe podisoare. Daca familiile sunt slabe, furnicile pot intra si in stup, mai iau cate putina miere din fagurii slab ocupati de albine, dar deranjeaza albinele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ady Adrian

multumesc,
stiu k nu exista albine albe, ma refeream la puiet, care inca miscau din picioare, iar ganganiile de care vorbeam sunt asemanatoare cu cele din filmuletul lui @costea_alexe@, dar putin mai mici...
si furnicutele probabil erau doar in trecere...
ce vreau sa stiu este daca se trateaza cu benzile de Mavriol cum spune @jenica67@

cornelioandanciu

Triunguline.Dasca problema apare des, trebuie schimbat locul
Va salut.

andrei_georgian

ce parazit urat...........
e prima data cand vad asa ceva :uimit: :uimit:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

erco


Salut.Am gasit si eu azi o albine plina de parazitii astia,cred ca are 10-15 buc pe ea. Poate fi o amenintare pentru colonie ? Am vazut ca micile ganganii se deplaseaza foarte repede la nevoie.