Lupul Albinelor

Creat de stefan1, Decembrie 31, 2010, 12:56:37 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Pun si o poza cu actul imperecherii. Cel mic e masculul. Masculul ocupa o suprafata de cca ¼ m patrati pe vegetatia din apropierea cuibului femelei, teritoriu pe care il marcheaza cu feromoni cefalici si il pazeste de intrusi. De multe ori mai multi masculi ocupa teritorii vecine, asa ca este o concurenta. Pana la urma femela alege, se presupune ca dupa hormonii masculini, caci nu are loc o curtare propriuzisa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Ca raspandire, se pare ca in ultima vreme au scazut  efectivele acestei specii si cel putin in Marea Britanie are statutul de specie vulnerabila. Acolo insa in ultima vreme s-a constatat o marire a numarului de indivizi si a ariei de raspandire si s-ar putea ca la o noua evaluare sa ii schimbe statutul de protectie.
  Ca dusman sa amintesc specia Chrisididae, tot o viespe, colorata, ceva mai mica, cu o viata parazitara, care depune ouale in celulele lupului albinelor.
  Dau si o poza cu un mascul de Lupul Albinelor, dar si acea viespe-parazit, asezate pe aceeasi floare. De fapt parazitul doar depune un ou in albina omorata, pe care Lupul Albinelor o va duce la cuib ca hrana pentru propriile larve. Am pierdut poza, poate o pun daca o regasesc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

     Ca pericol pentru albine, daca se face socoteala, cu puii, o femela consuma cca 20 de albine intr-un an. Daca se da mai multa hrana larvelor si daca socotim ca lupul albinelor mai ucide albine si doar sa le ia nectarul din gusa, acest numar mai creste. Totusi fata de rata normala de schimb a generatiilor de albine, acest numar este neinsemnat, deci nu ar presupune masuri de combatere.

  Pun acum poza cu Hedychrum Rutilans, viespea-cuc care plaseaza ouale proprii in celulele de Lupul Albinelor. Are 6-10 cm lungime, cu aceeasi arie de raspandire ca specia parazitata, si stand in apropierea cuburilor acestora. Ouale proprii le planteaza in corpul albinelor carate de Lupul Albinelor fie pe drumul pana la cuib fie in cuib, pana gazda nu inchide celulele. Larvele viespii-cuc ies mai repede decat ale Lupului Albinelor, consuma larva gazdei apoi albinele puse in celula de viespea gazda.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marius_vfp

salut  intre 6 si 10 cm lungime, sigur nu ai gresit cumva marimea, aia nu mai e insecta e pasare si colibri e mai mic.
sanatate numai bine fara viespi pe la stupine.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefan1

  Multumesc de atentionare. Fac aici corectura cuvenita: viespea-cuc are lungimea de 6-10 mm. Cea mai mare viespe din genul Vespa este Vespa mandarinia - despre care poate o sa scriu odata - la care reginele pot ajunge la 5,5 cm lungime.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

viespea asiatica
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

viespea asta din ce rasa face parte . am prins-o in primavara
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

livulik

#37
Citat din: Obombo din Mai 30, 2013, 12:15:40 AM
N-am inteles de ce, de fiecare data cand se vorbeste despre un himenopter se ajunge la viespea asiatica. Exista deja suficiente discutii deschise despre ea, nu e nevoie sa postati filmele astea peste tot.
Ce se vede in poze este o Megascolia Maculata, o vespoidee care nu are nici o treaba cu albinele, paraziteaza larvele de scarabei si probabil de carabusi de mai. Sunt destul de rare, eu am vazut doar una pana acum, ajunge la vreo 4-5 cm, se misca detul de greu pe picioare si face un zgomot ca de elicopter cand zboara.

pharaonu75

Citat din: marius_vfp din August 21, 2013, 10:07:56 PM
viespea asta din ce rasa face parte . am prins-o in primavara
Este vorba despre viespea asiatica.

Si eu am prins doua, in primavara, la salcam!
Colegul cu care eram in pastoral a "urmarit" alta pana i-a gasit cuibul si l-a distrus! A vazut-o cand a venit la stupi, s-a asezat linistita pe scandurica de zbor si a inhatat prima albina care a venit in intampinarea sa, apoi a zburat cu ea in gura spre cuib.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

la un loc de gratar pe langa vaslui am, gasit un cuib in scorbura unei salcii batrane , erau cu sutele astfel de viespi din poza anterioara ,
stie cineva din ce perioada sunt pe taramurile noastre?
le putem considera un pericol ?sau le dam pace sa convetuiasca cu albinele , cum putem sa ademenim aceasta viespe pentru a o prinde,  sunt sigur ca in clasicele capcane din sticle nu intra .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefan1

  Eu cred ca-i o  matca (doar ele trec peste iarna) de Vespa crabro. Atentie la stricatul cuiburilor ca ataca in grup (daca a iesit macar o generatie de lucratoare).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stupar

La mine ier a fost 0-1 grad.Albinele sant in ghem,viesprile intra in stup fara grij,nefiind paznici la intrare,cine are stup cu fund antivaroa poate inchide ordinisul,au aer prin sita.Eu am mai mult cu fundul plin stau neputincios.Am avut multe capcane puse,dar acuma ingheata siropul,Viesprile s-au obisnuit sa intra in stup daca nu mai este paznic la intrare.Astept sa faa mai frig?
Aveti vr-o ideie ce-i de facut?

marius_vfp

poti inchide urdinisul cu o plasa/sata  mai marunta  se gaseste pe la magazinele de materiale constructii .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stupar

Aztaz a fost _3grade si vespile au zburat intrau in stup la furat.Plasa nu-i buna ca la amiaza cind e soare albinele ies la curatenie scotand mortaciuni si daca nu poate iesii,astupa iesirea.

livulik

 
Citat din: stupar din Noiembrie 30, 2013, 06:33:42 AM
La mine ier a fost 0-1 grad.Albinele sant in ghem,viesprile intra in stup fara grij,nefiind paznici la intrare,cine are stup cu fund antivaroa poate inchide ordinisul,au aer prin sita.Eu am mai mult cu fundul plin stau neputincios.Am avut multe capcane puse,dar acuma ingheata siropul,Viesprile s-au obisnuit sa intra in stup daca nu mai este paznic la intrare.Astept sa faa mai frig?
Aveti vr-o ideie ce-i de facut?
eu cred că dacă nu ai lăsat in stup prea multe rame față de puterea familiei, nu ai de ce să-ți faci griji!
nu am eu o experiență consistentă dar lucrul ăsta mi-a intrat bine-n cap: rame peste iarnă doar cât vezi că acoperă albina intr-o dimineață rece de toamnă și dacă familiile sunt prea firave...unificare!

Baftă!