Randunelele

Creat de stefan1, Iulie 28, 2010, 08:40:31 AM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

#30
http://youtu.be/9nB5kW2lXlE
 
  nu stiu daca erau lastuni sau randunici , dar va spun sigur ca mancau albine !!!
  albinele erau in spatele gradinii !!!
  a fost prima si ultima data cand am vazut un asemenea zbor !!!
  au si ele drepturile lor !!!
  adica randunicile !!!
        :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Albinele nu sunt totusi hrana preferata pentru randunici. Le consuma in caz ca nu au alternative. Asta se intampla fie cand puii sunt mari si cer foarte multa mancare, fie in caz de vreme rea, cand nu au putut vana suficiente muste sau omizi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

@ves.iulian la mine nu erau chiar asa de multe dar erau cateva. Cum am matci la imperecheat imi cam fac griji. Nu am unde sa le mut.

Multumim pentru raspuns @stefan1! Profesionist si la obiect!

Mai stiu de la bunici ca atunci cand randunelele zboara aproape de sol urmeaza sa ploua. Nu stiu daca exista vreo explicatie dar eu am observat o corelatie intre comportamentul randunicilor si vremea de afara,
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: oroles din Iunie 09, 2014, 08:51:19 AM
...
Mai stiu de la bunici ca atunci cand randunelele zboara aproape de sol urmeaza sa ploua. Nu stiu daca exista vreo explicatie dar eu am observat o corelatie intre comportamentul randunicilor si vremea de afara,

  Explicatia nu este prea grea. La apropierea ploii, insectele (si albinele) zboara mai aproape de sol, iar randunicile le vaneaza de unde le gasesc. In astfel de vreme randunelele isi intensifica zborurile, pentru ca pe ploaie insectele nu zboara si randunicile rabda de foame. In vreme ploioasa s-a si dovedit ca durata de crestere a puilor la randunici (de la iesirea din ou pana la zborul din cuib) se prelungeste simtitor, iar in cazuri mai rele nu toti puii vor ajunge la maturitate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cris

Si eu am observat de vreo 3 zile, cum 3-4 randunici tot planeaza pe deasupra stupilor. Par a fi pui.
Un vecin spunea ca are un cuib de randunici si decand acestea si-au facut :-) cuib la el nu mai are probleme cu mustele, ne mai fiind nevoit sa dea cu insecticid.
Avand in vedere discutiile de mai sus si faptul ca randunelel nu mi-au fost niciodata niste pasari antipatice sper ca randunicile mele sa isi schimbe cat mai curand dieta  :bzz:
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

Cris

#35
"Albinele au şi ele duşmanii lor naturali, paraziţi sau prădători. În zborurile lor din floare în floare pot avea neşansa de a nimeri în fălcile unui păianjen. Există şi specii de viespi cu care albinele sunt în război, după cum există şi păsări specializate în a se hrăni cu albine, cum e prigoria (numită şi albinărel), una dintre cele mai frumoase păsări de la noi, îndrăgită de toată lumea, în afară de apicultori. Dar asta e nimic faţă de ceea ce le fac oamenii."

,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

oroles

Cand era tatal meu copil, in sat era un preot care avea albine. Deoarece aduceau mari pagube stuparilor, avand cuib facut in malul Siretului, parintele a decis sa plateasca 5 lei pentru fiecare prigorie prinsa si omorata. Copiii, printre care si tatal meu o prindeau stand la gaura unde avea cuibul si urmarind cand intra si iese. Puneau pungi la iesire. :D Apoi mergeau la preot spunadu-i "Parinte am prins o prigorie!" Parintele, milos din fire le zicea: "Ia 5 lei si du-te si-o omoara" Tatal meu o lua, se mai plimba cu ea prin mana 30-40 de minute dupa care o imprumuta altui copil care se prezenta la preot cu aceeasi replica "Parinte am prins o prigorie!" La un  moment dat s-a prins si preotul si a aplicat tehnica : "Ia 5 lei si da-o incoace!" :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani