Bărzăuni

Creat de AUREL_C., Iulie 19, 2010, 10:45:45 PM

« precedentul - următorul »

AUREL_C.

     Un vecin a descoperit că are sub astereala (ştocătura) acoperişului un cuib de bărzăuni!!! Având în vedere ca acest cuib este aproape de stupina mea, îmi doresc să scap de aceşti musafiri . Dupa ritmul în care intră şi ies  sunt foarte numeroşi . Rog pe cei cere mă pot ajuta cu sfaturi să o facă, mulţumindu-le pe această cale.
P.S. Prin pod nu este acces, doar dacă ridic căteva ţigle din preajma cuibului... cred ca nu o să le placă!

sfantul spiridon

pune niste carne ortavita foarte aproape de cuibul lor
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

AUREL_C.

   Am văzut un documentar cu ceva timp în urmă. Era facută o cuşcă mica din plasă de sârmă cu ochiuri mici în care era carne otrăvită. Marea problemă este DE UNDE CUMPĂR OTRAVA ŞI CE FEL DE OTRAVĂ?

D006

Aici am vazut in cateva stupine sticle de bere cu 2 degete de lichid in ele si la inceput m-am gandit ca nu si-a terminat omul berea dar explicatia data a fost ca pune un deget de otet in sticla de bere si intra viespile/barzauni in sticla si moare.
Albina nu se apropie de mirosul de otet.

AUREL_C.


  Am şi eu prin stupină astfel de cuşti dar credeţi-ma ca bărzăunii nu sunt "curioşi"!  Pot exemplifica cu poze.  În afară de câteva viespi,muşte şi alte insecte nimic!

AUREL_C.

 Stimaţi colegi, am reuşit să le vin de hac. Am confecţionat o cuşcă din plasă, la interior am pus o scândură unsă bine cu lipici pentru şoareci. Am uns şi exteriorul cu lipici, apoi am aşezat-o la gaura de la intrare. După ce s-a prins primul şi a făcut gălăgie, au început să iasă băieţii.... să fi văzut măcel... .
       În speranţa că pe viitor cine are nevoie, o să se inspire din ce am făcut eu o să încerc să postez mai jos câteva imagini.

AUREL_C.

In prima poză este cazemata văzuta din pod, după măcel,mai jos urmează cuşca

AUREL_C.

cuşca

AUREL_C.

mai de aproape...

apicmd

ceai  facut cu  cuibu? :nebun:
BPR!!!!

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

AUREL_C.

 M-am echipat corespunzător ( costumul de ski,mască şi mănuşi de sudor),am luat cuibul într-o găleată cu capac apoi am ars totul. Învelişul exterior era subţire dintr-un fel de celuloză, iar la interior erau 3-4 "urechi " pline cu larve. Numărul exemplarelor mature era mic-în jur de 20.Reuşită definitivă!!!!! În locul cazematei am aşezat o bucată de carton unsa cu lipici pentru şoareci, asta în cazul în care se mai întoarce cineva.

gudas valentin

Sa vin si eu cu o intamplare:In 2009 am observat ca in stupina dadeau iama Barzauni si se infruptau din albinele mele,ma hotarasc sa le caut si eu locuintele in scopul limitari lor,zis si facut ,iau echipament ...si la atac,in padurea din apropierea locuintei am gasdit 5 scorburi pline ochi de Barzauni(Gauni),SPRAYURI CU INSECTICID,CARPA CU BENZINA,Genocid,lichidare in masa (asta se intampla in luna Iulie) la sfarsitul lui August si pana la venirea ierni nu am reusit sa ma apar de viespi cei de talie medie si mici,cand deschideam capacul erau prezenti in numar mare deranjand albinele si binenteles cel care incasa intepaturile,eran eu,in diminetile racoroase (precum sunt la noi)viespi carau la greu mierea de pe ramele ne acoperite sau date la stimulat dupa diafragma(am vazut si printre albinele stranse in semighem,viespi la furat)Gauni nu am mai vazut decat foarte rar in toamna respectiva.
Intr-un film Documentar la NAT GEO WYLD,demonstra ca acesti Barzauni ce traesc pe la noi prefera viespi,doar ,,intamplator sau in mica masura''ataca stupinele(sunt de aceas parere),nu putem zice acelasi lucru de cei japonezi,
Este o vorba din batrani (Fiecare sac are petecul lui)
Avand famili puternice in prisaca,se potriveste cu versul ,,Sa rupt din codru-oramurea,cei pasa codrului de ea''

                        valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

AUREL_C.

Am patit si eu anul trecut ceva asemanator. Lucram in stupina iar tatal meu cosea la iepuri niste iarba in apropiere, cand imi spune ca l-au intepat cateva albine. I-am spus ca nu se poate (eu lucram in tricou si fara masca, ...erau foarte calme), dupa care imi spune ca sunt viespi. Am cautat unde cosea si dintr -o gaura din pamant iesiau viespile. Am luat o sticla de motorina , am golit -o in gaura si am dat foc. Am crezut ca am scapat. A doua zi viespile zburau de parca nu s-a intamplat nimic. Am asteptat seara, am luat o sapa de munte si am "aprofundat problema" . Sub pamant era ditamai cuibul. La lumina lanternei am dat foc cuibului, si am distrus totul. Pana atunci ma miram de unde bantuie atatea viespi prin stupina... .