ciocanitoarea

Creat de dragos2006, Ianuarie 25, 2010, 03:58:13 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

Citat din: Nea Costica din Buzau din Martie 14, 2012, 09:51:26 PM

[daca stie cineva o metoda pt a alunga ciocanitorile din preajma stupinei
Un jandarm  garantat]
Cred ca-i ,,jandarmerita'', daca-si face treaba, ca ,,jandarmul'' meu e aerian, si lenes!!, ca stapanul lui!!  =)) :rotfl: =)) :rotfl: sa traiesti!!  :hi:
[/quote] mai nea Costica nam zis eu intro postare mai veche ca ............... vad ca si pisica e neagra   =))  =)) sau este a vecinei ???  =))  =))  :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Nea Costica din Buzau


[[/sau este a vecinei ???  =))  =))  :hi:  :hi:]
Vecina creste numai soareci  =)) :rotfl: Sa fii sanatos!!  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

antiopa din ardeal

#47
 Va imaginati cine putea face asa ceva?

viorel55

Eu de 3 ani pun folie de plastic pe zonele expuse(fata si spatele cutiilor)pe care o prind cu pioneze.Pun de regula la capetele randurilor de stupi, pentru ca am observat ca la capete actioneaza. Ciocanitoarea nu se mai poate prinde cu ghearele de cutie si astfel nu mai poate sa-si exercite "meseria" si totodata cred ca si luciul foliei o deranjeaza.
In acest mod am scapat de "teroriste"
Deci,in ultimele 3 ierni nu am mai avut nici o cutie gaurita.
     
Va sfatuiesc sa incercati,mai ales ca investitia (pioneze si folie plastic) costa foarte putin.

jonny_it


andone

eu folosesc ciolofan de jur imprejurul stupului ,folosesc de 3 ani si nu mai am probleme .il folosesc doar iarna si la inceputul primaverii

Din lanul de fasole

Două zile nu am făcut pârtie până la stupi cotoiului, când zăpada avea 90 de cm, şi am rămas fără o familie puternică, victima ciocănitoarei – am amintit, la vremea respectivă, acum vreo două săptămâni, despre acest atac, pe forum. Dumnezeu să o odihnească în pace – pe familie, nu pe ciocănitoare, că ea e bine-merci –  că mare populaţie avea... în plus i-au rămas aşa de multe rezerve, inclusiv pe ramele cuibului. Şi pe toate albinele, 95%, le-am găsit jos, grămadă, cu înălţimea mai mare de 6 cm, pe 7 rame, pe mai mult decât  jumătatea din faţă a ramelor.
Din astfel de evenimente am tras eu concluzia, normală, că după zeci de ani de stupărit, ca amator, nu ştiu nimic despre albine.
PS Dragi colegi, în ale noastre, conjudeţeni – adică buzoieni – avem prea multe ciocănitori în judeţ, care fac prăpăd, ce ne facem ? Unele au zburat în politică, la Bucureşti, dar ce ne facem, repet,  cu familiile noastre, că au mai rămas suficiente ciocănitori şi la noi. :bzz: :bzz: :bzz:
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

cristian bh

Ciocanitori,............ destule lanule,.............. da stupi din lemn mai gros , barem de 32 mm cat ar fi din vorba batraneasca sa nu zic de 40 mm cat is ai mei mai rar , ..............ciocanitori is berechet si p*aci .,,,,,,,,da sa se apropie de stupii mei nici prin cap nu le trece (probabil or fi incercat dar cine o stat toata ziua paza la stupi),da acilea vorbim asa ca sa ne aflam in treaba ,...............ca de stuparitul modern se ocupa altii,.............pinguinii ,cu kriluu ,...........tot mai rar ,..........braconaju ce sa-i faci,.........tine pasu cu tehnologia.

Din lanul de fasole

Citat din: cristian bh din Februarie 15, 2014, 12:09:48 AM
Ciocanitori,............ destule lanule,.............. da stupi din lemn mai gros , barem de 32 mm cat ar fi din vorba batraneasca sa nu zic de 40 mm cat is ai mei mai rar , ..............ciocanitori is berechet si p*aci .,,,,,,,,da sa se apropie de stupii mei nici prin cap nu le trece (probabil or fi incercat dar cine o stat toata ziua paza la stupi),da acilea vorbim asa ca sa ne aflam in treaba ,...............ca de stuparitul modern se ocupa altii,.............pinguinii ,cu kriluu ,...........tot mai rar ,..........braconaju ce sa-i faci,.........tine pasu cu tehnologia.

Scumpul meu prieten, ciocănitoarea mi-a atacat capacul, nu mi-a dat nicio gaură, capacul era peste podişorul hrănitor de la stupul vertical, cel făcut conform STAS 11383-80, reactualizat, stup de 10 rame, doar mi-a dat jos albinele. Asta e una.
Doi la mână, apicultorii meseriaşi, din staţionar, cei care ştiu să înmulţescă albinele - e o ştiinţă şi asta - îmi sunt prieteni, îi apreciez şi îi respect, dar ştiinţa trebuie plătită. De cine? De pinguini. :bzz: :bzz: :bzz:
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău