ciocanitoarea

Creat de dragos2006, Ianuarie 25, 2010, 03:58:13 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

pozele unde sunt puse discurile de sd
lumina reflectata de siduri le sperie
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

balasbebe

Eu stiam ca trebuie pusa o cioara. Am pus uliu.
Nu vreau sa fac o gluma nesarata dar vad ca l-ai pus pe ............
Am avut cutiile de CD-uri cu viespi. Nu le-am pus la adapost si le-a spart. In iarna asta am gresit enorm.

dorindafi

 Nu vreau sa fac o gluma nesarata dar vad ca l-ai pus pe ............

dupa preferintza nene bebe ca nu la toate le place muzica ciobaneasca   =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Dorine, tu ai prins cu CD-urile alea vre-o ciocanitoare?
Nea POSTASU i-a aratat lui Nea Costi din Bz veverita, arata-i si tu lui Bebe Balas ciocanitoarea  =))

balasbebe

Eram in stupina cu un prieten. Tocmai am pus acel uliu. Nu au trecut decat vreo 5 minute si au aparut 2 ciocanitori verzi. S-au apucat de ros lazi. Am incercat sa fac zgomot, am incercat sa dau cu pietre dar nu am avut nici avantaj.
  Acum doi ani la o stupina a facut o paguba si mai mare. Am vazut lazile cum aratau. Nu a avut familii moarte dar pete de diaree suficiente.
Daca vreti glume in program nu va doresc decat sa iesiti cu bine din primavara.

romikele

Incearca cu stupi din poliuretam si vezi daca mai vin ciocanitorile... vorbim serios!

ilalexandru

Trebuiesc impuscate. Chiar daca, cica, sunt protejate de lege. o pusca cu aer comprimat si gata. Eu ma apropiam de ele la 5 m si nu era nici o problema. Le ziceam "nesimtite"

orbanstefan64

Citat din: ilalexandru din Martie 02, 2012, 09:55:18 PM
Trebuiesc impuscate. Chiar daca, cica, sunt protejate de lege. o pusca cu aer comprimat si gata. Eu ma apropiam de ele la 5 m si nu era nici o problema. Le ziceam "nesimtite"
fa ce zici da nu mai spune la nimeni  :hi: :hi: :hi:

dorindafi

Citat din: ilalexandru din Martie 02, 2012, 09:55:18 PM
Trebuiesc impuscate. Chiar daca, cica, sunt protejate de lege. o pusca cu aer comprimat si gata. Eu ma apropiam de ele la 5 m si nu era nici o problema. Le ziceam "nesimtite"
probabil ca erau surde ca altmiteri acum nu mai aveai stupii  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Ozzy

Citat din: ilalexandru din Martie 02, 2012, 09:55:18 PM
Trebuiesc impuscate. Chiar daca, cica, sunt protejate de lege. o pusca cu aer comprimat si gata. Eu ma apropiam de ele la 5 m si nu era nici o problema. Le ziceam "nesimtite"

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie :
Cum ar fi DACA , multumit ca ai iesit cu toate familiile de albine in primavara , te-ai trezi ca toti pomii fructiferi ar fi morti mancati de viermi , albinele nu ar avea de unde sa aduca suficient polen si nectar si asta doar pentru ca tu ai reusit sa impusti toate ciocanitorile...

pharaonu75

Citat din: Lhk din Martie 03, 2012, 02:58:31 PM
... si asta doar pentru ca tu ai reusit sa impusti toate ciocanitorile...

Chiar asa bun tintas il crezi?? =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ilalexandru

Astea de se baga la stupi nu sunt ciocanitori. Seamana cu ciocanitorile, insa sunt verzi. Am avut in zona o ciocanitoare toata iarna. A batut prin copaci mai tot timpul, insa la stupi ea nu a cautat. Si insectele din natura are cine sa le adune, sunt atatia pitigoi si alte pasarele incat nu gasesc ele mancare cat le-ar trebui. LHK hai sa facem un alt exercitiu de imaginatie: cum ar fi daca ai gasi jumate din cutii cu gauri in ele? Gauri de cativa cm si familiile de albine terminate. Cum ai reactiona atunci?

Kov iulian

#27
Citat din: Lhk din Martie 03, 2012, 02:58:31 PM
Citat din: ilalexandru din Martie 02, 2012, 09:55:18 PM
Trebuiesc impuscate. Chiar daca, cica, sunt protejate de lege. o pusca cu aer comprimat si gata. Eu ma apropiam de ele la 5 m si nu era nici o problema. Le ziceam "nesimtite"

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie :
Cum ar fi DACA , multumit ca ai iesit cu toate familiile de albine in primavara , te-ai trezi ca toti pomii fructiferi ar fi morti mancati de viermi , albinele nu ar avea de unde sa aduca suficient polen si nectar si asta doar pentru ca tu ai reusit sa impusti toate ciocanitorile...

Exista si ultrasunete si tot felul de chestii de plastic care produc miscare, haieti sa nu mai distrugem ordinea naturala a lucrurilor echilibrul natural.

Singura varianta de a de a supravietui noi oameni ca specie in viitor e sa reusim sa restabilm echilibrul natural in toate domeniile .

Altfel vom dispare ca rasa, singurul lucru care va ramane in urma noastra va fi numele rau famat, "specia" care a distrus totul .


Citat din: ilalexandru din Martie 03, 2012, 05:12:35 PM
Si insectele din natura are cine sa le adune, sunt atatia pitigoi si alte pasarele incat nu gasesc ele mancare cat le-ar trebui. LHK hai sa facem un alt exercitiu de imaginatie: cum ar fi daca ai gasi jumate din cutii cu gauri in ele? Gauri de cativa cm si familiile de albine terminate. Cum ai reactiona atunci?


Sa va povestesc eu despre pitigoi si alte specii de pasari, cu multi ani in urma veneau prin zona mea tot felul de italieni cu tot felul de momeli
( pasari din plastic care faceau tot felul de miscari si sunete )

Stateau cate o saptamana doua si impuscau saci de pasaret, umblau cu saci si le culegeau, toata ziua impuscau .

Consateni mei , copii, pustani ,stateau si priveau si se amuzau dar nu venea nici unu sa ii ia pe aia cu Huoo de acolo , eu cu taicamiu am fost la ei sa ii intrebam de ce fac asta ( era sa neo luam de la unu cu ceafa groasa )

Dupa ani de zile m-am apucat de apicultura si am avut probleme cu fermieri in legatura cu tratamentele cu pesticide si faceau gura ca pierd culturile din cauza insectelor .

Dar unde erati atunci dragi fermieri cand veneau straini si distrugeau vietatile care tineau sub control insectele daunatoare ?

Acum veniti si faceti gura ca voi vreti sa otraviti pamantul si mancarea albinelor si a noastra si noiuapicultorilor nu ne convine .

Stiti unde erati uni, erati in functii de conducere desi erati fermieri si aveati pamanturi dadeati autorizatii strainilor sa vina sa distruga tot in tara asta .

marius_vfp

#28
salut , LHK crezi tu ca daca impusti 10 ciocanitori va fi invazie de viermi si gandaci prin copaci , hai sa fim seriosi , cat nectar/polen culegi de la  15 copaci amarati din jurul casei ,  o pusca cu aer comprimat si gata , problema e ca trebuie sa stai oleaca  de panda , acolo actioneaza un numar limitat de ciocanitori care au dat de gustul gazelor din cutii si actioneaza regulat in fiecare zi , daca reusesti si le omori altele nu mai vin .
spor


o pusca made home de genul e suficienta
Air Gun -- Shoots batteries and .50 caliber BBs!
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ilalexandru

Offf...nu sunt pentru omorarea pasarilor. Cautati pe google dupa prigorie...asa arata si pasarea mea, numai ca e ceva mai verde. Ciocanitoarea e motata, pictata cu rosu. Am incercat sa prind prigoria mea si a cazut in capcana un pitigoi. Mi-a parut rau de el si am renuntat si la a mai prinde...mi-am amintit cum se numeste. Ghionoaie. Este asta din poza "http://tigra.sunphoto.ro/pasari_salbatice/37968408". Are o limba foarte lunga si papa numai albina vie. Venea la urdinis, statea pe scundura, scotea albina moarta de pe fundul stupului afara si cauta numai albina vie. Oare cum sa-ti para rau de asa ceva?