ciocanitoarea

Creat de dragos2006, Ianuarie 25, 2010, 03:58:13 PM

« precedentul - următorul »

D006

daca stie cineva o metoda pt a alunga ciocanitorile din preajma stupinei

orbanstefan64

intinde o sirma deasupra stupilor si leaga niste  fisii de cirpa de diferite culori

D006


stefan1

Intr-adevar ciocanitorile pot face mare rau la stupi. Ataca, totusi, predilect, stupii in lazi mai vechi. Sunt insa foarte curajoase, nu se sperie usor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

se poate folosi plasa impotriva pasarilor

stefan1

Da, cred ca plasele de sarma ar putea fi o solutie, dar nu totdeauna usor de aplicat. Daca stupii sunt in pavilion sau grupati compact, protejarea este mai usoara, dar daca sunt rasfirati este foarte greu, caci de pitigoi trebuiesc protejati in fata iar de ciocanitori pe oricare parte a lazii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006


stefan1

#7
  Se apropie iarna
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

zgl

hmmm...cioacanitoarea......
deja mi a fault bine 1 stup si alti doi doar 1 gaura....
cum sa mi protejez stupii?
albina plateste....

beeasz

Încearcă să imprimă imaginea unui șoim şi punel la vedere în stupină, poţi lega pe o sfoară fâşi de folie colorată care să fie în bătaia vântului.
Vă doresc mult suces

orbanstefan64

Citat din: stefan1 din Ianuarie 30, 2010, 02:07:49 AM
Intr-adevar ciocanitorile pot face mare rau la stupi. Ataca, totusi, predilect, stupii in lazi mai vechi. Sunt insa foarte curajoase, nu se sperie usor.
si stupii nevopsiti

balasbebe

In acest an daca am scapat de zapada si frig nu am scapat de ciocanitori. Orice as face cu natura nu ma pot lupta. Sunt doar cateva poze. Mi-au spart zeci de lazi din cele 2 stupine.

balasbebe

Cam 7 familii le-a terminat complet. Au batut in lazi, albinele au consumat toata mierea nici nu m-am obosit sa le mai pun turte sau miere. Am ramas de paguba dar sper ca natura sa compenseze candva.

Le-am pus si un uliu spanzurat dar parca au venit in numar si mai mare ciocanitorile.

dorindafi

 incearca shi asha ceva , la mine a dat randament la pitzigoi shi barabetzi  :nod:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4561.105
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

balasbebe