Prigorii

Creat de PricopArthur, Mai 16, 2008, 03:28:46 PM

« precedentul - următorul »

dan.smarandoi

Am vorbit cu un apicultor batran din zona care a avut pusca de vanatoare si-mi povestea ca le impusca si le atarna in pari ca sperietori, cand era inorat veneu si se asezau pe parii respectivi si inhatau albinele direct de la urdinis   =)).A taiat una cu un briceag si spune ca nu are gusa ca pasarile,avea in stomac cam doua linguri de capuri de albina

cristipep

Asa arata o prigorie....ca in imaginea de mai jos,este singura pasare care mananca albine .La metoda de tinere a lor la distanta de stupi........nu am auzit mai nimic daca le este foame mai ales in perioada cand au pui e dezastru.......


cristipep

Sau aici veti vedea o stupina atacata de prigorii....nu cred ca desenele le mai sperie cand sunt flamande......

http://apibio.ro/Videoteca/Stupina-atacata-de-prigorii_v1088

G. Iulian

e rau când mănâncă albine dar ce te faci cand mananca matca iesita la imperechiat. Ca metoda de speriat am vazut intr-un film al profesorului Ursu, sigur nu e inventia lui, un dispozitiv in forma de balon sau asa ceva agatat intre doi pari, nu stiu dak are efect. Uitati-va si trage-ti singur concluzii.
Secvente din vol III de apicultura prt1

PricopArthur

Anul acesta am intalnit pe cineva ce avea stupi de la prof Ursu, si o sperietoare de prigorii ca in filuletul de mai sus. Era foarte buna, ca aveau pe ce se aseza aceste frumoase nesatule in apropierea stupinei lui.
Miere multă şi inimă curată!

cipriene

Citat din: Kov iulian din Mai 30, 2012, 05:29:01 PM
Citat din: apivasmob din Mai 30, 2012, 04:04:40 PM
Am auzit cum face un apicultor.
Intre doi pari inati leaga un cablu (Fir) de care suspenda carlige de pescuit (mici) in care prinde trantori.Si prinde 6-8 pe zi.


Nu as face asa ceva, dar asa merge unde au cuiburile si le-as desfiinta cumva si pe ele si cuiburile .

cand te cuprinde disperarea si vezi cum ramai fara albina, numai tii cont de de metodele de combatere. eu anul asta mi-am mutat stupina de trei ori din cauza lor
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

ioanardelean55


In anii 80-90 cind fceam pastoral in sud  la Maglavit (salcim I ) in zilele ploioase aveam atac de prigorii . La noi in ardeal nu intilneam asa ceva ,acum e plin de ele , ce va fi ? numai D-zeu stie : dar nu e bine . :nono: :nono:

tassevasi

  Cineve  zicea ca tot asa  avea probl cu  pasarile , a luat o caseta din acelea de video ,ca are banda mai lata si  a  intins-o prin toti pomii  din prejurul  stupilor  si  de atunci nu a mai avut   pitigoi si pasari pe linga .
  Acea banda ,de la vint   se rasuceste si produce un  zgomot(sfirie) si ele nu se mai apropie , acum eu nu am incercat  ca nu a fost nevoe ,dar nu se stie .
  Numai bine .

cristipep

Si in camp la floare ce faci? Culmea e ca anul asta in zona mea au fost exagerat de multe prigorii ........astea se inmultesc ca ciorile.

4unix

Ma gandesc ca acum e momentul sa ne facem provizii de pocnitori, am inteles ca uneori pot fi eficiente.

Numai bine !  :hi: :hi: :hi:

cristipep

La ce fel de pocnitori te referi? :P

cipriene

degeaba speli chilotii daca nu iei ceva sa scapi de enterocolita.
pocnitori, benzi de caseta, afise cu ochi de nu stiu ce, etc.... singura metode este sa la starpesti, indiferent de metoda  :nod:
anul asta in plin camp la floare am vazut prigorii. doar ce plecasem de la padure si eram disperat. initial am crezut ca ma urmarise  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

In ultimii ani s-au inmultit familiile de albine. De aici si explozia prigoriilor. Natura regleaza acest lucru. Daca exista hrana din abundenta, e normal ca prigoriile sa prospere.  :smile:

cipriene

este foarte corect, dar asta nu este o scuza sa nu le starpim.
si asa cresterea albinelor devine din ce in ce o aventura  :P. te chinui sa le scoti din iarna, le stimulezi sa ai culegoatoare in plin cules si cand colo, hop prigoria  :mad:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

D006

  Cat timp la mine in zona au exista multi ulii ( un fel de vulturi) nu am avut probleme cu prigoriile . Anul acesta au fost putini asa ca au aparut prigoriile dar cand a sosit in zona un uliu imediat am scapat de prigorii.
  Solutia ar fi sa dresam vulturi , am vazut ca arabii fac chestia asta.