loca americana

Creat de dragos2006, Octombrie 28, 2007, 03:10:14 AM

« precedentul - următorul »

pab

Pt ca oxitetraciclina sa rezolve treaba, ar trebui sa administram odata 0,3 g.
D-le Cristi, nu stiu ce pastile folositi, dar in tratamentul locilor, dozele si intervalele de tratament trebuie respectate cu strictete, daca vrem rezultate.
Aveti grija la concentratia produsului comercial, pt ca se gasesc oxi de 20%, de 50% si de 96-98%. In functie de conc, se modifica cantitatea de oxi de introdus in sirop sau zahar pudra.
Pe urma va culcati pe urechea ca ati facut tratam dar in realitate este doar administrarea unui smack ineficace.

pab

Va salut d-le drone 1952, referitor la metoda de combatere prin scuturare, este veche de 100 de ani, nu este inventata acum, doar se cauta acum sa se imbunatateasca, fara succes insa.
Da, este adevarat ca prin aducerea inh stadiul de roi sporii de pll din gusa albinei prin ingestie devin neinfectanti, dar ce te faci cu cei de pe corpul albinelor, care vor contamina noua locuinta-stup, chiar si dupa 2 transvazari succesive.
Astfel apare sansa, destul de mare ca boala sa recidiveze anii urmatori, si sa mentii focarul in stare latenta, gata sa izbucneasca in cond nefav :hi:

balasbebe

De data asta va trebui sa-i dau dreptate lui pab. Si eu am crezut ca doar gusa albinei este infectata, dar se pare ca este ceva mai mult decat atat.  Eu pana in prezent nu m-am confruntat cu loca, dar daca as gasi doar cateva cazuri izolate, as arde de tot inventarul infestat. Poate cu mici rezerve as, mai lasa lazile. De albine nu mi-ar parea rau, as considera ca si cum ar fi murit in iarna, sau au disparut de acarieni. Eu am de unde pierde. Nu acelasi lucru il va intelege si un incepator.
  Sa tinem albine puternice, si sa gandim pozitiv.
  Si iar ma intreb, ca daca metoda prin scuturare nu este buna, atunci cealalta metoda, in care noi dadeam in sirop preventiv teramicina, inseamna ca era doar o amagire.

D006

Dle pab,
Tin sa va asigur de pretuirea mea si sint bucuros ca pot "combate" alaturi de dv.
De la batrinul Quinby incoace metoda a fost folosita de citeva ori sub forma de noutate. Insa acum urmarind pe baietii din State m-am gindit s-o prezind si eu ca o metoda reinviata si posibil de folosit in cazuri extreme.Cel putin ptr mine explicatia dv este adevarata si din cite am citit asa se intimpla.
Repet n-am mentionat-o decit ca o metoda care poate fi folosita.
Cu stima
PS. Chiar a fost o surpriza placuta sa va reintilnesc pe acest forum.

filip

Nu am avut loca dar am discutat cu un apicultor ce facea pastoral pe vremea raposatului in pavilioane si concluzia e urmatoarea;O lada infectata chiar daca e curatata nu mai este o locuinta adecvata unei familii de albine.Familia respectiva nu va fi una de elita va avea suisuri si coborisuri si intr-o zi va dispare fara nici o explicatie.Eu personal am cumparat lazi noi,rame noi si foita desi aveam ocazia sa cumpar lazi ieftin dar riscul e prea mare.Sa presupunem ca ati avut loca daca dupa ce mor stupii vine cineva dispus sa cumpere tot iventarul ii spuneti de ce au murit albinele sau alegeti varianta ca nu iat-ti tratat si au murit de paduchi?DE la un stup mort de loca se poate infecta toata zona prin furtisag.Uneori in viata trebuie luate decizii radicale,una e sa iubesti albinele si sa distrugi raul din fasa si inconstienta este taraganarea si lipsa unei decizii motivind ca iubesti albinele.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

frantescu

Pana la urma cred despre loca ce cred despre gripa.Daca albina zboara atunci oricine poate avea la un moment dat loca.Mai cred ca microbul e prezent in toate zonele geografice , mai ales cu pastoralul asta care ,vrei nu vrei ,se intalnesc albinele pe aceeasi floare.Daca stai si te gandesti bine cred ca e inevitabil,dar....Aici e un dar care tine de imunitatea familiei de albine ca si la oameni.In primul rand trebuie sa fie puternic.Adica daca noi tratam boli cu produsele stupului de ce nu ar face-o si albinele, ca oricum stiu mai multe decat noi despre propolis,miere,polen,etc.Asa ca pana la urma toti ne vom intalni mai mult sau mai putin cu sporii de loca,numai ca depinde de reactia coloniei.Eu am fost la pastoral la floare unde mai erau 16 apicultori si vreo 900 de stupi.Cine ar putea crede ca  nu sunt spori de loca acolo?Eu nu cred.Cu sguranta ca un stup palid nu se poate apara.Ceilalti daca sunt protejati e Ok.Asta e parerea mea.Daca ard tot in cazul unei familii sau doua infestate si iau altii cine imi garanteaza ca nu va fi la fel .Domnilor cu bolile bacteriene se lupta usor de la aparitia antibioticelor.A ,ca e tetraciclina in miere?Cata? Cate E-uri ne intra in corp zilnic?Ce ne facem cu virusii care nu au leac?Sa fim optimisti si sa tratam daca apare si sa nu tratam preventiv ca slabim imunitatatea.Eu am porumbei si gaini.Le dau antibiotice regulat ca altfel sunt praf.Ce sa le fac sa nu le mai tai ca au antibiotice in carne.Nici la vecini nu le dau.Toata lumea face tratamente si apoi le consuma.Pericolul pentru sanatate vine din alta parte.Scuze .am scris prea mult.Cu stima!

stefan1

Sunt perfect de acord cu frantescu. Starea biologica a familiei o face rezistenta sau vulnerabila la agentii patogeni. Sigur ca depinde cat de mare e agresiunea, deci de concentratia de germeni nocivi cu care se confrunta. Albinele debilitate prin agresiunea chimicalelor luate din natura sau bagate chiar de noi in stup, sau obligate sa prelucreze in prostie sirop sau sa elimine puiet mort tot din greselile stuparului, nu mai fac fata la agresiuni la care in mod normal ar trebui sa reziste.
  O singura data m-am confruntat cu loca americana aparuta in doi stupi foarte puternici. Norocul e ca am observat destul de repede, nu erau un numar prea mare de celule afectate. Am facut tratamentul corect fara a elimina faguri. A reactionat bine si a aparut iar puietul frumos. Am fost doar mai atent cu stupii aceea, dar nu a mai aparut nimic. Doar dupa 2 ani am aflat si cauza. Un stupar a adus la socrii 6 familii bolnave, ca sa-si protejeze stupina lui. Norocul e ca au murit toti si a luat lazile.
  Agenti patogeni sunt pretutindeni in lumea vie, dar doar cei cu imunitate scazuta se imbolnavesc. Ex zona zoster este data de un agent patogen comun,dar foarte putini oameni o fac, daca au o imunitate scazuta. De asemenea herpesurile apar mult mai frecvent la persoane care au folosit multa vreme antibiotice. Acestea elimina o flora inofensiva si lasa loc uneia mult mai agresive. Deci mare atentie la folosirea de antibiotice si la albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

..foarte mult adevar .''.Domnilor cu bolile bacteriene se lupta usor de la aparitia antibioticelor.A ,ca e tetraciclina in miere?Cata? Cate E-uri ne intra in corp zilnic?Ce ne facem cu virusii care nu au leac?Sa fim optimisti si sa tratam daca apare si sa nu tratam preventiv ca slabim imunitatatea.Eu am porumbei si gaini.Le dau antibiotice regulat ca altfel sunt praf.Ce sa le fac sa nu le mai tai ca au antibiotice in carne.Nici la vecini nu le dau.Toata lumea face tratamente si apoi le consuma.Pericolul pentru sanatate vine din alta parte.Scuze .am scris prea mult.Cu stima''!...nu ai scris mult dl FRintescu dar din punctul meu de vedere ai perfecta dreptate ..

D006

Agentul patogen al locii americane este bacillus larvae.

D006

...trebuie sa privim foarte serios aceasta problema deoarece sunt 2 probleme care concura ,efectiv la o explozie a imbolnavirii familiilor de albine de loca..
   1--restrictionarea drastica a folosirii antibioticilor in apicultura...nu prea avem cu ce lupta impotriva bolii..ca nu prea merge cu'' fente'' in cazul locilor..
   2--pretul scazut de achizitie al produselor apicole...multi apicultori nu prea mai ingrijesc de albine ..lipsa hraniri de stimulare,..familii slabite care sunt afectate de loca si...sunt tinta furtisagurilor...

valter

Am ales acest topic si nu cel actualizat la pagina 1 deoarece mi se pare deosebit de complet si complex ca si informatie.
Anul apicol 2009-2010 debuteaza cu cateva informatii dezarmante si care erau de asteptat, astfel:
-o revista de specialitate informeaza ca in romania sau identificat si certificat loca americana la intyreg efectivul controlat;
-din contactele pe care le am in tara se pare ca ne asteapta o perioada de inflorire a locilor;
-urmeaza o iarna deosebit de dificila, dupa un sezon relativ slabut ca si dezvoltare a familiilor de albine;
-foarte multi din cei care au probleme cu prezenta boala ascund acest lucru sub pres si prin ignoranta pun in pericol si familiile din imediata apropiere a stupinei bolnave.
Personal consider ca un cumul de masuri de bun simt ar putea diminua riscul aparitiei acestei boli la fiecare dintre noi:
-divizarea marilor stupine in mai multe locatii;
-plata si angajarea efectiva a unui tehnician veterinar ''expert in patologia albinei'' la fiecare structura judeteana DSV, BINEINTELES CU FISA A POSTULUI in care controlul stupinelor e esentiala;
-izolarea in pastoral departe de marile aglomeratii de stupi, gen tei Babadag;
-prelucrarea cerii personale in faguri fara a o amesteca cu a prietenilor necunoscuti, cu sprijinul unei firme prietene serioase;
-izolarea, distrugerea si despagubirea celor care reusesc sa aiba curajul s-o declare-loca americana.
Doamne ajutane si ne pazeste...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Si in zona mea au fost semnalate primele cazuri de loca , bineinteles la fel  ca in restul tarii a aparut in doua stupini mici de pana in 30 de familii unde propietarii nu se omoara cu ingrijirea lor.
  Vreau saptamana viitoare sa i-au legatura cu medicul veterinar zonal pentru a gagi o solutie ca impreuna cu medicii concesionari din zona Ramnicului sa luam probe din cat mai multe prisaci si a constata gradul de infectie cu loca mai ales daca ne gandim ca la salcam 1 in zona Rusetu - Largu vin mii de stupi si este deajuns o singura stupina cu loca pentru a imprastia boala la un numar foarte mare de apicultori.
Atentie !  pentru pastoralul 2010 : evitati marile aglomeratii de stupi !

D006

Citat din: dragos2006Vreau saptamana viitoare sa i-au legatura cu medicul veterinar zonal pentru a gagi o solutie ca impreuna cu medicii concesionari din zona Ramnicului sa luam probe din cat mai multe prisaci si a constata gradul de infectie cu loca !
asta numai daca exista bunavointa proprietarului. iar daca chiar are musca pe caciula, sigur va face cu mana semne obscene peste gard.
:finger:

D006

Poate asa este in judetul tau !  Ce dracu v-au infectat tiganii cu totul ?
La mine in judet exista ordine si disciplina ! si daca un papagal cu stupi nu se supune ii rup piciorele daca il prind in pastoral sau cu miere in piata !

bucovineanu

Cel mai mare pericol in raspandirea locii vine de la apicultorii incepatori care au cateva familii infestate cu microbul bolii, le mor albinele si din nestiinta sau comoditate nu inchid stupii cu ramele infestate si focarul poate infesta stupine intregi. Si mai mare este pericolul in pastoral atunci cand certificatele sanitare sunt date de medicii veterinari fara sa vada macar stupina.