Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

skypi_0040

Citat din: cristian87 din Ianuarie 10, 2012, 11:57:35 PM
Da e dulce si povestile lui frumoase. Nu poti sa nu te induiosezi cand vezi ce lumina are in ochi .
Totusi unele faze  nu sunt magulitoare .Ca aceea  cu mierea de 5000 de ani buna de consum
Sau cu mierea fara pic de apa. Sau hranirea pupei in botca capacita.
La un momentdat deschide podisorul si bate cu scandurica in lada.
Apicultorul cu masca si salopeta nu cred ca e el ca se misca prea repede.
Iertare celor pe care i-am deranjat.
Ce voiam eu sa subliniez e ca nu toate sfaturile batranesti sunt de urmat.
Cristiane , de la batrani sa urmezi macar o parte din sfaturi si tot este bine. Sa vedem cine ti-o urma sfaturile tale , cand tu vei fi batran si te-o asculta cativa tineri si-o sa te ia la bani marunti.  :hi:

sfantul spiridon

Citat din: cristian87 din Ianuarie 10, 2012, 10:40:37 AM
ce gaselnita frumoasa la 2.19
pana la minutul 8 nu cred ca imaginile sa fi fost filmate in stupina batranelului
omul este simplu si in inocenta lui poate crede ca a descoperit multe prin experienta practicii
ramane dragostea arzatoare ce poate o avem fiecare, patima pentru "o musca"
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

cristian87

salutare
acum ca s-a mai innorat ai iesit domprofesor din gaoace?  :welcome:
ma bucur sa te revad.
da se poate sa fie un mixaj de imagini filmate in conditii tehnice diferite.
cuvantul "musca"  cu trimitere la albine nu imi place nici macar intre ghilimele
(stii ca e interpretabil - cu trimitere la doamne.)
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Bătrânul

Saptamina care vine puneti turte la albine in orice conditii !!! astfel puteti avea pierderi mari. (detalii daca doriti) :hi:

bee_lover


mape 48-petru manea

BUN SFAT

in acest an albinele vor face zboruri inainte de topirea zapezii---puneti strat suctire de paie in fata stupilor pe care vor ateriza albinele altfel se vor aseza pe zapada si acolo raman

Bătrânul

Citat din: bee_lover din Februarie 14, 2012, 02:03:00 PM
dorim detalii  :hi:
In multe zone este puiet ( chiar eclozionat) Consum mare   . Chiar si in zonele de campie a fost frig si a crescut consumul. Saptamina viitoare se prevede chiar si la mine ( linga Brasov) temperaturi de + 5  grade C . Nu spun sa puneti adaos de proteine dar  eu voi pune 5 % lapte praf pentru viteii  si 5 % drojdie inactivata . La cimpie cred ca va fii zbor de curatire . Perioada in care mor cele mai multe familii este in martie din lipsa de mincare. Nu puneti turtele in pungi foarte subtiri ca dupa golire incearca sa le scoate pe urdinis si mai si optureaza iesirea. FOLOSITI NUMAI ZAHAR PUDRA SAU MACINAT (se poate macina pe moara cu ciocanele pentru animale ) Albinele avind zboruri de iesire de citeva saptamini nu sint exagerat de incarcate . Acoperiti deasupra complect cu folie . DE ACUM CONDENSUL ESTE CHIAR FOLOSITOR PENTRU PUIET

jonny_it

Citat din: Bătrânul din Februarie 14, 2012, 02:34:27 PM
Citat din: bee_lover din Februarie 14, 2012, 02:03:00 PM
dorim detalii  :hi:
In multe zone este puiet ( chiar eclozionat) Consum mare   . Chiar si in zonele de campie a fost frig si a crescut consumul. Saptamina viitoare se prevede chiar si la mine ( linga Brasov) temperaturi de + 5  grade C . Nu spun sa puneti adaos de proteine dar  eu voi pune 5 % lapte praf pentru viteii  si 5 % drojdie inactivata . La cimpie cred ca va fii zbor de curatire . Perioada in care mor cele mai multe familii este in martie din lipsa de mincare. Nu puneti turtele in pungi foarte subtiri ca dupa golire incearca sa le scoate pe urdinis si mai si optureaza iesirea. FOLOSITI NUMAI ZAHAR PUDRA SAU MACINAT (se poate macina pe moara cu ciocanele pentru animale ) Albinele avind zboruri de iesire de citeva saptamini nu sint exagerat de incarcate . Acoperiti deasupra complect cu folie . DE ACUM CONDENSUL ESTE CHIAR FOLOSITOR PENTRU PUIET

Familiile care in toamna au avut miere suficienta indiferent de consum acum ar trebui sa mai aiba cel putin 5-6 kg de miere.
Unde nu au fost rezerve turta asa cum spuneati si dvs este singura solutie. Totusi daca a fost un consum mai ridicat fata de alti ani(in multe zone a fost puiet in decembrie si l-au mentinut si in ianuarie cand consumul a fost foarte mare pentru ca temperaturile au fost scazute) albinele sunt mult mai uzate, deci  in absenta unui zbor de curatire turtele cu inlocuitori de polen sunt solutia ideala catre diaree; cei care au avut zbor in ianuarie/februarie pot pune turte fara probleme prea mari.

nicu68

daca le pun miere zaharisita in pungi e ok?

bee_lover


Ozzy

pentru ca tot a venit vorba :
eu nu am decat miere de salcam
se poate sa le pun asa simpla  sau trebuie s-o combin cu zahar si sa fac niste turte ?

roi_ag

Citat din: nicu68 din Februarie 14, 2012, 02:59:48 PM
daca le pun miere zaharisita in pungi e ok?
Da acum este cea mai buna solutie. Turtele proteice cred ca mai pot astepta 10-15 zile sa fim siguri
ca vor ajuta familiile.Acum fam. chiar daca au puiet ,datorita temp. mici nu isi pot mari suprafata
de puiet. 

jonny_it

Citat din: Lhk din Februarie 14, 2012, 03:22:00 PM
pentru ca tot a venit vorba :
eu nu am decat miere de salcam
se poate sa le pun asa simpla  sau trebuie s-o combin cu zahar si sa fac niste turte ?

Daca ai miere suficienta nu pune zahar, eventual pune dar nu in cantitate foarte mare. Dupa ce ai un zbor de curatire nu mai sunt atat de sensibile.  :wink:

Bătrânul

Citat din: Lhk din Februarie 14, 2012, 03:22:00 PM
pentru ca tot a venit vorba :
eu nu am decat miere de salcam
se poate sa le pun asa simpla  sau trebuie s-o combin cu zahar si sa fac niste turte ?
Iti recomand metoda Batrinului  :) http://batrinul.sunphoto.ro/Stupina_-Mehes

Mihai Sergiu


In vara am inceput cu 5 roi de albine si le-am iernat pe 5 rame, iar acum 3 sapt le-am pus apifonda... miere n-am de unde. La vremea ce a fost nu m-am mai uitat peste rame si doar la urdinis cateva albine moarte. Ar trebui sa le dau inca o data? la momentul acela erau pe rame deasupra catre urdinis
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!