miere poliflora

Creat de badearazvan, Iunie 15, 2019, 09:46:30 PM

« precedentul - următorul »

badearazvan

salut, sunt din teleorman,zilele astea a plouat, acum este cald pe camp si prin padure flori inflorite, lumanarica, sparceta, maracini, iarba sarpelui etc. intrebarea mea este de ce albinele nu culeg miere poliflora niciodata, ce conditii ii trebuie sa secrete, eu consider ca e destul de multa incat sa bage macar 100-200 grame pe zi, nu ca as vrea sa scot( bine nu m-as supara) dar niciodata nu am facut miere poliflora, acum in stupi nu prea mai este miere si se vede ca nu baga miere de la flori, de ce oare? stupii sunt populati

Closcutz

Nu toate zonele țării sunt darnice la capitolul miere poliflora. Bănuiesc că principalele culesuri la dvs sunt rapiță, salcamul, amorfă și floarea soarelui. Mai sunt norocoși care au solei cu coriandru, mustar, o pădure de tei, sau ceva trifoi irigat, dar ăștia sunt ,,scapati in scăldătoare"!

badearazvan

asa ar fi trebuie sa am. dar salcamul si rapita sunt in acelasi timp, amorfa inca nu a ajuns la mine, am vazut ca sunt niste tufe la 7 km de mine si m- am gadnit sa pun si la mine cateva ca am auzit ca se imultesc repede