baiuri si probleme intalnite in exploatarea micronucleelor?

Creat de kamy, Noiembrie 12, 2013, 07:18:04 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Poti folosi botcile crescute intr-o familie fortata sa intre în frigurile roitului.
Dupa inflorirea pomilor fructiferi in cuibul familiei de prasila se introduc 2 rame cu puiet capacit aproape de eclozare si albina acoperitoare, apoi la fiecare 7 zile pana la aparitia botcilor de roire se introduc 1 - 2 rame cu puiet capacit fara albina acoperitoare.
Botcile se recolteaza si se folosesc in roi pregatiti in prealabil cu 2 rame cu hrana intre care se introduc minim doua rame cu puiet capacit gata de eclozare si albina acoperitoare.

istodorescu vasile

cresterea si imperecherea  matcilor pe rama intreaga este buna pentru un numar redus de matci .pentru un numar mai mare de matci trebuiesc micronuclee.

romikele

N-am sesizat ca oroles sa intentioneze sa creasca mai mult de 100 de matci [citat: m-am gandit sa cresc si eu ceva regine pentru a-mi mari efectivul de familii], de accea i-am sugerat metoda roirii controlate, simpla si la indemana oricui, fara investitii speciale in logistica.

oroles

Citat din: romikele din Noiembrie 20, 2013, 05:54:25 PM
Poti folosi botcile crescute intr-o familie fortata sa intre în frigurile roitului.
Dupa inflorirea pomilor fructiferi in cuibul familiei de prasila se introduc 2 rame cu puiet capacit aproape de eclozare si albina acoperitoare, apoi la fiecare 7 zile pana la aparitia botcilor de roire se introduc 1 - 2 rame cu puiet capacit fara albina acoperitoare.
Botcile se recolteaza si se folosesc in roi pregatiti in prealabil cu 2 rame cu hrana intre care se introduc minim doua rame cu puiet capacit gata de eclozare si albina acoperitoare.

Am cutie Nicot comandata deja, ca iarna e mai ieftina. Va  veni peste cateva zile. Stiu si care sunt dezavantaje cu botcile de roire. Am avut pe o rama anul trecut vreo 20 de botci... Din pacate nu mai aveam unde sa pun albinele din lipsa de lazi.
Ma gandesc sa fac si cum zici tu, sa o ajut sa roiasca, mai alesc ca la Nicot nu toatelarvele sunt luate in lucru. Nedumerirea mea era ce sa fac? Sa las botcile sa ecluzioneze si sa  introduc matcile neimperecheate (cu ce sanse?) sau sa introduc botci direct (la fel, cu ce sanse?)?

Am mai auzit la altii ca baga botci si ca sa nu le roada, le invelesc pe lateral in staniol. Pana atunci mai am timp sa citesc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Botca nu e roasa daca familia e orfana de 24 de ore.
Cel putin in aproape 20 de ani de cand "ma invart" printre albine, nu mi s-a intamplat asa ceva.
Botcile le introduc deja "coapte", cand mai au 2-3 zile pana la eclozare. Normal, nu opresc decat exemplarele cele mai mari.
Basmul cu transmiterea naravului de roire nu se verifica, orice familie roieste daca e lasata de izbeliste.

oroles

Citat din: romikele din Noiembrie 20, 2013, 06:16:13 PM
Botca nu e roasa daca familia e orfana de 24 de ore.
Cel putin in aproape 20 de ani de cand "ma invart" printre albine, nu mi s-a intamplat asa ceva.
Botcile le introduc deja "coapte", cand mai au 2-3 zile pana la eclozare. Normal, nu opresc decat exemplarele cele mai mari.
Basmul cu transmiterea naravului de roire nu se verifica, orice familie roieste daca e lasata de izbeliste.

Acum nu contest ce spui tu, ca la atata experienta nu ma pun eu cu tine. Dar, anul acesta am facut niste roi si ce am observat... La unul dintre roi (roit artificial, deci) am gasit aceasta rama plina de botci. Nu imi explic de ce la asta avea atatea botci de roire, in conditiile in care beneficia de aceleasi conditii ca si ceilalti facuti... Oricum pentru a vedea daca o familie are o predispozitie mai mare spre roire, trebuie sa izolezi celelalte variabile (cules/hraniri, spatiu de ouat matca, eventuale boli, spatiu in stup etc.)... Ori, asa ceva e aproape imposibil.

Acum nu stiu daca am procedat corect... La ceilalti pe care ii vedeam cu botci trase dar necapacite le distrugeam si ma mai delectam cu putin laptisor. La cei cu botci capacite le las pe cele mai frumoase pentru ca, nefiind langa ele tot timpul, nu aveam de unde sa stiu daca au roit sau nu... Daca ar fi fost roiti cand observam eu botcile si le distrugeam pe toate exista, dupa logica mea, sansa de a ramane familia orfana... Asa ca le-am lasat.. Au roit, si intamplarea a facut sa roiasca in timp ce eram eu acolo. L-am prins si a iesit un roi de toata frumusetea. Nici secundari nu am mai vazut ca i-a urmarit socrul-meu...

Am inteles acum si cum sta treaba cu introducerea botcilor. Mi se pare migalos cu cresterea reproducatorilor. Voiam sa cresc regine pentru ca am vazut ce inseamna sa pierzi culesul daca nu ai macar botci. Diferenta intre a da regine sau botci o vad in numarul de zile ramase de cules. La o botca dureaza vreo 2 saptamani pana se imperecheaza. La o matca neimperecheata poate ceva mai putin... Asa e cand dai de gustul mierii...  :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pop alin daniel

 :bzz: :bzz: eu te-as sfatui sa incepi sa faci tranzvazare chiar daca nu iti iese din prima, dar pe cateva  larve tot  le iau in crestere apoi la urmatoarea tranzvazare o sa incepi sa prinzi curaj si tot asa o sa capeti experienta,parerea mea ca nu se merita sa cumperi cutia nicot ,e scumpa iar pentru cate matci ai nevoie nu se justifica investitia doar daca ai probleme cu vederea, vorbesc din experienta mea si eu mi-am cumparat si daca am folosit-o de 2 ori e bine am aruncat banii fara rost(asa suntem noi incepatorii sau cel putin eu  :D ) eu merg numai pe tranzvazare si consider ca e mai bine asa, numai incercand progresezi  :hi:  :bzz: :bzz:

oroles

Citat din: pop alin daniel din Noiembrie 20, 2013, 07:31:32 PM
:bzz: :bzz: eu te-as sfatui sa incepi sa faci tranzvazare chiar daca nu iti iese din prima, dar pe cateva  larve tot  le iau in crestere apoi la urmatoarea tranzvazare o sa incepi sa prinzi curaj si tot asa o sa capeti experienta,parerea mea ca nu se merita sa cumperi cutia nicot ,e scumpa iar pentru cate matci ai nevoie nu se justifica investitia doar daca ai probleme cu vederea, vorbesc din experienta mea si eu mi-am cumparat si daca am folosit-o de 2 ori e bine am aruncat banii fara rost(asa suntem noi incepatorii sau cel putin eu  :D ) eu merg numai pe tranzvazare si consider ca e mai bine asa, numai incercand progresezi  :hi:  :bzz: :bzz:
Eram tentat... Am si o lanteta improvizata din niste ustensile stomatologice. Le-am primit de la un doctor. Nu cred ca reusesc sa obtin larve bune...
In plus cand transvazezi, pierzi din laptisorul de matca. De aceea unii practica dubla transvazare... Mi-e ca daca folosesc transvazarea simpla nu o sa am rezultatele scontate... De pe mana mea, poate or sa iasa niste matci handicapate... :D De aceea am zis sa folosesc Nicot-ul. Si volumul de munca e mai mare la transvazare. Pierzi timp mai mult. Ori timpul la mine e destul de pretios.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: romikele din Noiembrie 20, 2013, 06:16:13 PM
.....
Basmul cu transmiterea naravului de roire nu se verifica, orice familie roieste daca e lasata de izbeliste.

Nea' Mihai ... :bravo:

Albinele roiesc de 50 milioane de ani ... si cind aud pe cite un apicultor ca in decursul a citiva ani a reusit, sa inhibe albinelor lui, instictul de roire nu prea cred .

pop alin daniel

pana nu incerci nu poti sti cum o sa-ti iasa matcile ,si cu nicotul pierzi timp trebuie sa introduci regina ,dupa 24 h verifici cate cupule is ouate , trebuie sa eliberezi regina apoi trebuie sa revi a 4 a zi cand iei cupulele cu larvele de o zi plus ca in perioada asta trebuie sa stimulezi , mi s-a intamplat sa fie ouat in proportie de 80% si cand am revenit a 4 a zi surpriza albinele au scos ouale recunosc ca nu am stimulat   

Bistriteanul

Citat din: oroles din Noiembrie 20, 2013, 07:42:11 PM
Citat din: pop alin daniel din Noiembrie 20, 2013, 07:31:32 PM
:bzz: :bzz: eu te-as sfatui sa incepi sa faci tranzvazare chiar daca nu iti iese din prima, dar pe cateva  larve tot  le iau in crestere apoi la urmatoarea tranzvazare o sa incepi sa prinzi curaj si tot asa o sa capeti experienta,parerea mea ca nu se merita sa cumperi cutia nicot ,e scumpa iar pentru cate matci ai nevoie nu se justifica investitia doar daca ai probleme cu vederea, vorbesc din experienta mea si eu mi-am cumparat si daca am folosit-o de 2 ori e bine am aruncat banii fara rost(asa suntem noi incepatorii sau cel putin eu  :D ) eu merg numai pe tranzvazare si consider ca e mai bine asa, numai incercand progresezi  :hi:  :bzz: :bzz:
Eram tentat... Am si o lanteta improvizata din niste ustensile stomatologice. Le-am primit de la un doctor. Nu cred ca reusesc sa obtin larve bune...
In plus cand transvazezi, pierzi din laptisorul de matca. De aceea unii practica dubla transvazare... Mi-e ca daca folosesc transvazarea simpla nu o sa am rezultatele scontate... De pe mana mea, poate or sa iasa niste matci handicapate... :D De aceea am zis sa folosesc Nicot-ul. Si volumul de munca e mai mare la transvazare. Pierzi timp mai mult. Ori timpul la mine e destul de pretios.

Cu Nikotul vei pierde mai mult timp pentru ca, de multe ori matca nu va oua imediat ce a fost inchisa in cutie.
Am incercat si eu cu Jenter si am constatat ca matca e cam stresata in cutie si nu oua imediat. Am inregistrat 48 de ore de cand matca a fost inchisa si pina ce a depus primul ou, iar cum bine sti programarea lucrarilor este foarte importanta cand cresti matci. Asa ca, tot transvazarea ramine cea mai sigura metoda. Cand vei da gres cu nikotul si trebuie neaparat sa bagi larvele in starter sa vezi cum reusesti sa transvazezi si pe iarba si pe inserate. Toata chestia este sa nu introduci lanteta simetric sub larva, ca sa ramina un capat al larvei in afara lantetei si astfel sa o poti depune usor pe fundul celulei.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

pop alin daniel


oroles

Citat
Cu Nikotul vei pierde mai mult timp pentru ca, de multe ori matca nu va oua imediat ce a fost inchisa in cutie.
Am incercat si eu cu Jenter si am constatat ca matca e cam stresata in cutie si nu oua imediat. Am inregistrat 48 de ore de cand matca a fost inchisa si pina ce a depus primul ou, iar cum bine sti programarea lucrarilor este foarte importanta cand cresti matci. Asa ca, tot transvazarea ramine cea mai sigura metoda. Cand vei da gres cu nikotul si trebuie neaparat sa bagi larvele in starter sa vezi cum reusesti sa transvazezi si pe iarba si pe inserate. Toata chestia este sa nu introduci lanteta simetric sub larva, ca sa ramina un capat al larvei in afara lantetei si astfel sa o poti depune usor pe fundul celulei.

Voi incerca si asa. Oricum cupule, portcupule si bigudiuri nu aveam, si pentru asta e bun kitul. Pretul nu mi s-a parut asa de mare. E drept ca daca nu mai luam si cutia ma umpleam de cupule si portcupule.Auzisem chestia ca matca oua mai greu in cutie, dar ce spuneam eu e ca in momentul cand transvazezi mai pierzi din laptisor care la matci e destul de important. Chia daca matca e stresata, ouale care le depune direct in cupule vor avea suficient laptisor. O sa vad daca dau gres cu aceasta cutie. Experienta e cel mai bun profesor...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

emil.oltean

puneti trusa in prealabil sa o linga albinele dupa ce a-ti uns-o cu miere  si  dupa  aceea arestati matca.Intr-o noapte va oua tot fagurasul artificial

oroles

Citat din: emil.oltean din Noiembrie 20, 2013, 08:31:49 PM
puneti trusa in prealabil sa o linga albinele dupa ce a-ti uns-o cu miere  si  dupa  aceea arestati matca.Intr-o noapte va oua tot fagurasul artificial

Am notat. Citisem ca acelasi lucru se face si inainte de transvazarea in cupule daca nu folosesti Nicotul. Marea mea temere e ca, daca as folosi transvazarea cu lanteta, nu as sti ce larve ar trebui sa aleg. O alta temere ar fi ca ar dura prea mult, punand in pericol succesul actiunii...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani