Stupi poliuretan

Creat de badguygoodguy, Martie 14, 2010, 02:39:30 AM

« precedentul - următorul »

badguygoodguy

Sunt buni sau nu ? unii zic ca izoleaza foarte bine si se formeaza condens, ca albinele mor de cald vara in ei, iar iarna mor din cauza condensului.
Care e adevarul?

crombra

Unii din cei care zic asta, au folosit sau folosesc stupi din poliuretan? Daca Nu sa nu mai comenteze aiurea.
Eu am si lucrez cu ei de 3 ani.
1.Da. izoleaza foarte bine. 4 cm poliuretan = 15 cm lemn.
2.DA. Formeaza condens iarna daca nu-i iernezi in''fundul'' gol.
3.DA. Albinele o 'boieresc '' vara. Crede-ma pe cuvant ca eu am stupii in Baragan. Sustemul de izolare functioneaza in ambele sensuri.
4.Nu. Albinele nu mor din cauza condensului ci doar din nestiinta stuparului(vezi punctul2)
Daca aplici corect tehnologia ai numai avantaje. Cel putin eu asa am constatat.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

badguygoodguy

Bine, dar iti trebuie multe albine sa poti ierna in fundul gol? daca ai 1 roi pe 3 faguri ce te faci ?

crombra

Imi pare rau ca nu am avut aparatul la mine azi ca fotografiam asa ceva. Daca strangi cuibul la maxim treci fara probleme . Si anul asta a fost o iarna grea si capricioasa.
Au ramas vreo doi pumni de albine, dar a trecut iarna.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

orbanstefan64

nu te supara dar cu trei rame nu trebuia intrat in iarna

crombra

Citat din: orbanstefan64nu te supara dar cu trei rame nu trebuia intrat in iarna
A fost un experiment. Sa vad daca pot trece asa putine albine.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

stefanescu

Ma intreaba Florin ce parere am despre cei 3 stupi pe care ii am din poliuretan. Am scapat de vopsit, am scapat de uitat primavara in stupi prin crapaturi, am scapat de barba pe care o fac albinele vara, nu mai am nevoie de hranitor, sint usori (eu nu intineresc) si ca o ultima concluzie cei trei stupi in primavara erau cei mai slabi si de la ei am avut cea mai buna productie. Eu cred ca is OK. In continuare cred ca daca producatorii ar mai da jos din pret ar cistiga mai mult. Eu sper sa imi mai cumpar la anu fo citiva ca sa  inlocuiesc stupii din lemn (nu total).
Acu sa te intreb eu pe tine Florine si nu numai pe tine ci si pe ceilalti detinatori de stupi din poliuretan:
•   Cum reduceti urdinisu pentru iernat? Numai cu brete? De rozatoare nu ati auzit?
•   Cum iernati cu podisor sau fara? Marius la Galati imi spunea ca ierneaza fara podisor doar cu folie sub capac. Folia se pune total sau partial?
•   Cit de deschis trebuie sa fie subarul in sezonul rece?
•   Ce fel de pernute izolatoare folositi iarna dupa diafragma?
•   Cum iernati in pat rece sau in pat cald? Daca iernezi in pat cald cum procedezi?
•   Ce fel de colector de polen folositi? Cum il atasati de stup?
Acestea sint numai citeva intrebari care imi vin acu. Poate si alti detinatori incepatori de stupi din poliuretan mai au intrebari si ce este mai important astept raspunsuri de la cei ,,batrani"
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

ionut.api

detin si eu 4 stupi din poliuretan si f. multi ma luau in deradere cand spuneam cat am recoltat de la un asemenea stup. anul acesta l-am lasat al niste apicultori cunoscuti i-am lasat pe ei sa faca verificarile de rigoare dar mierea am recoltat-o eu . pe o fam. , miere extrasa in fata lor, .......110kg/an in curs. deci? sunt intradevar mai scumpi dar merita. vara in camp deschis la caldurile din dobrogea albinele din acsti stupi de poliuretan nu mai sunt nevoite sa faca ventilatie la urdinis, doar culeg toata ziua.

pharaonu75

Citat din: ionut.api din Septembrie 13, 2011, 11:06:48 PM
detin si eu 4 stupi din poliuretan si f. multi ma luau in deradere cand spuneam cat am recoltat de la un asemenea stup. anul acesta l-am lasat al niste apicultori cunoscuti i-am lasat pe ei sa faca verificarile de rigoare dar mierea am recoltat-o eu . pe o fam. , miere extrasa in fata lor, .......110kg/an in curs. deci? sunt intradevar mai scumpi dar merita. vara in camp deschis la caldurile din dobrogea albinele din acsti stupi de poliuretan nu mai sunt nevoite sa faca ventilatie la urdinis, doar culeg toata ziua.

Nu vreau sa ma inteleaga cineva gresit! Nu am nimic impotriva stupilor din poliuretan!
Insa nu stupul aduna nectarul din camp, ci albinele! Faptul ca ai avut o productie atat de mare la acel stup se datoreaza numarului mare de albine culegatoare, pontei crescute a matcii, deci intr-un cuvant se datoreaza in mare parte ingrijirii acordate acelui stup de catre apicultorii la care l-ai lasat!
Sunt si stupi din lemn care au plasa pe fund si la care albinele nu fac "barba", deci nu asta ar fi explicatia!
Parerea mea este in continuare ca ai avut populatie multa in stup si culesuri bune, si de aceea ai avut si o astfel de recolta de miere!
Cati alti poliuretanisti se pot lauda cu 110 kg/stup?
Deci explicatia trebuie cautata in alta parte, nu in materialul din care este confectionata cutia!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Cu toata economia de peste iarna... poliuretanul sa fi bagat 110 kg de miere in stup? :uimit: :uimit: :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Cum le stii tu pe toate.... =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefanescu

Pharaoane eu te sfatuiesc sa iti iei macar unul de proba si dupa aia mai vorbim. Da eu ii astept cu raspunsuri la intrebarile mele pe Florin, Combra si pe ceilalti stupari cu stupi din poliuretan cu state vechi. Vreau sa vad ce zic si ei...
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

pharaonu75

Repet, nu am spus ca nu ar fi buni stupii din poliuretan!
Am spus doar ca productia aia de 110 kg de miere nu putea fi de la poliuretan!
Daca ar fi asa, ar insemna ca ceilalti apicultori (care au stupi din poliuretan si nu au recoltat 110 kg per familie) nu se prea pricep la apicultura, pentru ca au avut aceleasi conditii dar nu si aceleasi rezultate! Si nu cred ca Florin, Crombra sau dvs, domnule Stefanescu, nu va pricepeti la apicultura.

Nu am criticat stupii si nici tehnologia de lucru cu acestia!

Iar despre stupii de poliuretan, intr-adevar, Florin si Crombra pot sa ne furnizeze toate informatiile necesare, ei avand o experienta bogata in domeniu!

Hai Florine, sari la gatul meu... =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Desi 2011 a fost un an apicol slab pentru mine,am avut si exceptii.Stup vertical cu mag 3/4 care la salcam stationar a dat peste 35 kg de miere.Apoi doar culesuri de intretinere ,poliflora slab ,tei inexistent.Lemn ori alte materiale nu conteaza in lipsa de cules.
Dupa 2 ani buni ,am avut 2 ani slabi.Anul viitor va fi hotarator pentru mine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

POSTASUL

ma batea gandul sami cumpar si eu vreo 3-4 pentru inceput dar cand am facut configuratia completa cu tot cu ce sunt dotati acesti stupi [componente] am ajuns la concluzia ca nu are rost sa ma mai apuc de albinarit.Cu banii dati pe 4 stupi complet dotati ami cumpar miere ca ami ajunge pe vreo 2 ani sa  o consum cu fam. mea. Deci cei care ai produc ar trebui sa analizeze un pic aceasta problema sa ajusteze un pic preturile ca sa fie mai accesibili ,pentruca la asa preturi nu multi asi permit asemenea stupi si chiar sa ati permiti nu merita investitia , cum spuneati si voi daca ai familii de albine bune si cules poti sa tii albinele si in buduroaie sau stupi facuti din nuiele si chituiti cu pamant. Nu vreau sa se supere cineva pe mine , nu am nimic cu nimeni dar asta e parerea mea personala :hi: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.