2014, an cu infestare masiva cu varoa a familiilor de albine.

Creat de bucovineanu, Decembrie 06, 2014, 08:27:36 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Domnule Bucovineanu,

Eu am invatat ca in apicultura nu exista metoda infailibila, numai cu avantaje. Toate au si dezavantaje. La fel si asta. Important e ca avantajele sa aiba efect mai mare decat dezavantajele. Nu cred ca trebuie sa urmam intocmai ce spune omul, dar sa luam cate ceva din ce spune el nu strica.

Hai sa va mai spun un avantaj al izolarii matcii. Omul izoleaza matca la inceputul ultimului cules important. Ce a observant el? Unele din familii de suparare pun de botci de salvare. Atunci ce face el? Izoleaza matca si dintr-o familie de prasila altoieste aici o botca inceputa (atentie, nu capacita). Ce se intampla in continuare? Familia nu mai pune alte botci si o creste pe asta ca o botca de schimb linistit. Omul o lasa sa se imperecheze si mai are o matca valoroasa. Eu am sa incerc si asta la anul, daca voi fi sanatos.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

roi_ag

Cred ca este mult prea devreme sa izolezi matca la inceputul ultimului cules important
sa zicem 10 Iulie. Ponta de la aceasta data pana la sfarsitul lui August asigura albina de iarna.
Am avut matca care la sfarsitul lui August nu mai oua ,nemaiavand puiet acumula miere,ierna
foarte bine si cand incepea ponta nu se juca. La inceput m-am speriat dar acum as vrea sa am
matci ca aia.O sa incerc metoda cu izolatul matcii undeva la 20-25 August. Mai studiem !  :wink: :nod:

bmdna

Citat din: roi_ag din Decembrie 14, 2014, 08:54:39 PM
Cred ca este mult prea devreme sa izolezi matca la inceputul ultimului cules important
sa zicem 10 Iulie. Ponta de la aceasta data pana la sfarsitul lui August asigura albina de iarna.
Am avut matca care la sfarsitul lui August nu mai oua ,nemaiavand puiet acumula miere,ierna
foarte bine si cand incepea ponta nu se juca. La inceput m-am speriat dar acum as vrea sa am
matci ca aia.O sa incerc metoda cu izolatul matcii undeva la 20-25 August. Mai studiem !  :wink: :nod:

Evident ca nu este nimic batut in cuie la treaba cu izolatorul. Fiecare il poate proba in functie de foarte multi factori. Eu astept sa vad ce iese din izolatoarele mele. Desi imi pare rau ca nu am luat-o foarte in serios de la inceput. Acum vreau sa iau cumva cartea aia pt ca in carte sint descries si chestii de reglaj fin.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tuturicius

E clar ca oamenii au pus la punct temenic respectivele metode si sunt convins ca au un raspuns si in ce priveste asigurarea albinei de iarna. Probabil la ei este la alta data ultimul cules important sau oricum vom afla mai multe prin bunavointa lui bmdna.

teoalbina

Citat din: bmdna din Decembrie 12, 2014, 03:56:31 PM

Eu urmaresc un cercetator din Ucraina care ... zice ca de ani de zile nu face decat doua tratamente cu acid oxalic. Unul toamna si unul primavara (datorita folosirii izolatorului in lipsa puietului) si, spune el, cad foarte putini paduchi... Mai mult, solutia de acid oxalic folosita de el este foarte slaba (nu mai stiu exact concentratia) si o cam da fara sa aiba grija sa iasa uniform...

Se pot face sapaturi pentru a gasi concentratia exacta a acestei solutii, metoda de aplicare (picurare, pulverizare sau evaporare), dozare, protectie (daca foloseste manusi, ochelari de protectie, eventual masca) etc. ? Cred ca ar fi interesati foarte multi apicultori sa afle mai multe despre acest subiect. Eu am incercat sa strang informatii : http://teoalbina.bluepink.ro/v.htm#acid_oxalic  dar, inca nu am avut curajul sa fac un astfel de tratament. Principalul motiv ar fi pericolul mare de pierderi de matci. Sau poate ma insel?

bmdna

Citat din: teoalbina din Decembrie 15, 2014, 12:06:24 PM
Citat din: bmdna din Decembrie 12, 2014, 03:56:31 PM

Eu urmaresc un cercetator din Ucraina care ... zice ca de ani de zile nu face decat doua tratamente cu acid oxalic. Unul toamna si unul primavara (datorita folosirii izolatorului in lipsa puietului) si, spune el, cad foarte putini paduchi... Mai mult, solutia de acid oxalic folosita de el este foarte slaba (nu mai stiu exact concentratia) si o cam da fara sa aiba grija sa iasa uniform...

Se pot face sapaturi pentru a gasi concentratia exacta a acestei solutii, metoda de aplicare (picurare, pulverizare sau evaporare), dozare, protectie (daca foloseste manusi, ochelari de protectie, eventual masca) etc. ? Cred ca ar fi interesati foarte multi apicultori sa afle mai multe despre acest subiect. Eu am incercat sa strang informatii : http://teoalbina.bluepink.ro/v.htm#acid_oxalic  dar, inca nu am avut curajul sa fac un astfel de tratament. Principalul motiv ar fi pericolul mare de pierderi de matci. Sau poate ma insel?

La solicitarea dumneavoastra, urmatorul filmulet postat si la care se va face rezumatul, va fi unul cu un tratament de toamna cu acid oxalic. Fac precizarea ca eu doar postez si traduc. Opiniile ii apartin in totalitate celui care vorbeste in film. Nici eu nu am avut curaj sa fac un tratament cu acid oxalic, desi imi cumparasem la un moment dat. Pot fi probleme de dozare, in mod sigur afecteaza cumva si matca din moment ce se recomanda un singur tratament pe sezon. In plus, acidul oxalic este foarte coroziv si afecteaza elemnentele metalice din stup.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bucovineanu

[quote author=teoalbina link=topic=7910.msg198942#msg198942 date=141863798
Se pot face sapaturi pentru a gasi concentratia exacta a acestei solutii, metoda de aplicare (picurare, pulverizare sau evaporare), dozare, protectie (daca foloseste manusi, ochelari de protectie, eventual masca) etc. ? Cred ca ar fi interesati foarte multi apicultori sa afle mai multe despre acest subiect. Eu am incercat sa strang informatii : http://teoalbina.bluepink.ro/v.htm#acid_oxalic  dar, inca nu am avut curajul sa fac un astfel de tratament. Principalul motiv ar fi pericolul mare de pierderi de matci. Sau poate ma insel?
[/quote]
Am facut anul trecut tratamentul prin picurare folosind acid oxalic in solutie de 3,5%. Pierderea de regine a fost in limita normala: 2%. Anul acesta am facut cu solutie 4%. O sa vad in primavara efectul.

bmdna

Dragi colegi, la solicitarea colegului Teoalbina va prezint tratamentul de toamna cu acid oxalic, asa cum este aplicat de domnul ale carui filme le prezint.

Am incercat sa fiu maxim de concis si de succinct dar pentru ca am evitat exprimari eliptice generatoare de intrebari, materialul a iesit cam lung. Sper sa nu va plicti.

http://youtu.be/c7lC00IAtl4

Tratament antivarroa – toamna. Tratamentul cu acid oxalic de toamna este mai mult profilactic, parte a unui mecanism integrat de lupta impotriva parazitului. Pentru a putea lupta impotriva varroa trebuie sa-i cunosti biologia elementara a inmultirii. Fara aceste cunostinte lupta va fi ca cea cu morile de vant. Se cunoaste ca in prezenta puietului, majoritatea parazitiloe se gaseste in puietul capacit. Daca acum am avea puiet, tratamentul cu acid oxalic ar fi absolut fara rost. In cazul de fata matca este in izolator de pe 10 iulie (filmul este facut pe 31 august). In acest caz toti parazitii ramasi in familie sint pe albinele adulte. In acest caz aplicarea acidului oxalic va fi eficienta. Acidul oxalic este socotit ca avand efect rapid (la fel ca alte preparate – Bipin – folosit in spatiul sovietic – tactic sau alte produse pe baza de amitraz.). Aplicarea prezentata este maximum prmitiva – adica foarte simpla. Apicultorul nu are nicio unealta de masurat (cum ar fi siringi). Aplicarea este asemenatoare cu cea a bipinului. Se foloseste un pulverizator ca cel din imagini – se vede ca formeaza jet si nu ceata. Practic doza ar fi de 10 ml pe intervalul de albina. Concentratia solutie este 2%. El nu masoara niciodata, face aplicarea dupa ochi (probabil din experienta). Precum se vede nu foloseste echipament de protectie. Corpul de jos nu-l mai misca, pentru ca in corpul de sus este oricum multa albina. Intervalele sint simetrice unul sub altul si, intr-o oarecare masura jetul ajunge si in corpul de jos. Albinele de deasupra sint imbaiate de solutie si coboara, stergandu-se de alte albine care nu au fost atinse de jet. Acidul oxalic are efect de asfixiere pentru varroa. Obligatoriu se acopera cu folie, ca in film. De preferat tratamentul se face spre seara, pentru ca temperaturile mari nu au efecte pozitive. Caldura poate afecta albina. Din acest motiv solutia trebuie sa fie rece si sa se aplice spre sear cand temperatura este in coborare. In cazul de fata – 31 august – noaptea temperatura este de 8 grade ziua este mai cald, aplicarea solutiei ziua nefiind recomandata. De ce se foloseste folia? Pentru ca dupa aplicare albina se agita, are loc cresterea temperaturii in stup si se genereaza mediul agresiv, particulele de acid trecand in suspensie in aer. In acest moment asupra varroa apare un efect de asfixiere, chiar daca in acest moment parazitul se gaseste intrat deja sub segmentele albinei. Atmosfera incarcat de acid il face sa iasa dintre segmente si sa cada. Mai spune inca odata ca acest tratament este mai mult profilactic, fiind parte integranta a sistemului de lupta contra varroa. Asta pentru ca nu i se permite sa ajunga la inmultirea in masa. In luna iulie, inainte de ultimul cules se introduce o rama claditoare cu o fereastra ingusta pentru a culege in puietul de trantor marea majoritate a varroa adunata pana atunci. Inainte de aceasta ultima rama claditoare au mai fost inca doua etape in care s-a recoltat puietul de trantor capacit. Dupa ce se recolteaza si aceasta ultima rama claditoare, parazitul se indreapta spre puietul de albina, dar, pt ca matca a fost izolata de pe 10 iulie, puietul lipseste cu desavarsire. El zice ca astfel parazitarea ar fi de maxim 5%. Cele doua rame claditoare recoltate in sezonul activ nu au dat voie parazitului sa ajunga la inmultirea in masa. (Asta si pentru ca un tratament cu acid oxalic se face si in primavara). El mai spune ca varroa care a crescut pana la izolarea matcii nu este rezistent, asta pentru ca exemplarele rezistente cresc pe puietul de albina de toamna. Or, nefiind puiet de toamna, nu avem nici indivizi rezistenti. Albina care nu face cules si nu hraneste puietul isi prelungeste viata de 10 ori. La fel si varroa, daca nu a depus oua, viata i se prelungeste mult. Spre toamna parazitul isi cauta o gazda si intra sub segmentele acesteia. Practic sistemul lui este bazat pe un tratament de primavara, 2 recolte de puiet de trantor si tratament de toamna. Mai spune ca tratamentul de primavara ar putea sa nu-l faca dar, din cauza toamnelor calde si lungi, dupa tratament albinele mai aduc de pe undeva niste varroa in stup. Pentru a nu le da voie sa se inmulteasca la primavara, se aplica acest al doilea tratament. Nu exista sa elimini varroa cu un singur preparat, poti lupta impotriva lui cu un complex integrat de masuri. O mare greseala este practicarea unui singur tratament toamna tarziu, mai ales acum cand toamna tarziu poate insemna luna decembrie. Daca se asteapta pana in decembrie cu tratamentul, mare parte din albine vor fi transformate in carcase chitinoase care nu vor trece de iarna.
Cred ca multi dintre dumneavoastra vor spune – cum am spus si eu – este imposibil ca albina nascuta in iulie sa treaca iarna. Ei bine, el explica in alt film ca acest lucru este posibil. Matca fiind izolata, puiet de hranit nu va fi. Ultimul cules se termina inainte de sfarsitul lui iulie, iar albinele nascute in iulie – mare parte din ele - nu vor participa nici macar la prelucrarea nectarului. Trebuie totusi sa va spun ca acest sistem exclude hranirea de completare cu zahar sau alte substante asemanatoare, pentru ca daca asta hranire se face in august, va uza exact aceste albine nascute in iulie. Deci sistemul acesta marge numai daca nu bagi zahar in albine. Asta este ceva de la mine, n-a spus-o el.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

si eu fac tratament de cativa ani cu acid oxalic si nu am observat pierderi de matci


bucovineanu

Ar fi interesant de stiut daca stupina respectiva se afla mai la nord sau mai la sud de latitudinea Romaniei. Daca e mai la nord sezonul apicol se incheie mai repede decat la noi. Eu as incerca sa izolez reginele spre sfarsitul lui august pentru a fi sigur ca atunci cand fac tratamentul nu mai am puiet in stupi.

teoalbina

Pentru ca s-a mai incalzit ceva vremea ar fi bine sa profitam si sa facem un tratament acum, in lipsa puietului. Cu mavrik a incercat cineva? Care ar fi temperatura minima indicata pentru tratament?

apivasmob

Citat din: teoalbina din Decembrie 15, 2014, 11:45:24 PM
Pentru ca s-a mai incalzit ceva vremea ar fi bine sa profitam si sa facem un tratament acum, in lipsa puietului. Cu mavrik a incercat cineva? Care ar fi temperatura minima indicata pentru tratament?

10-12 grade.
Sanatate tuturor apicultorilor

teoalbina

Pai la o astfel de temperatura se poate face si cu Tactic prin vaporizare cu Furetto. Peste 5 grade nu se poate?

bmdna

Citat din: bucovineanu din Decembrie 15, 2014, 08:28:39 PM
Ar fi interesant de stiut daca stupina respectiva se afla mai la nord sau mai la sud de latitudinea Romaniei. Daca e mai la nord sezonul apicol se incheie mai repede decat la noi. Eu as incerca sa izolez reginele spre sfarsitul lui august pentru a fi sigur ca atunci cand fac tratamentul nu mai am puiet in stupi.

Da, este mai la nord de latitudinea Romaniei. Se afla in regiunea Donetsk, daca Piatra Neamt este la 46 grade 55 minute, stupina respectiva se afla la 48 grade 59 minute.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!