Cu ce sa mai hranim albinele?

Creat de johnysibiu, Ianuarie 06, 2015, 02:08:04 PM

« precedentul - următorul »

daniel.arad

Domnule Sima nu puneti oare o eticheta prea drastica pe soia?
Va recomand cel mai amplu si documentat studiu de sanatate din toate timpurile, facut de cei mai de marca si autoritate cercetatori.....se numeste Studiul China....
Sa fiu mai scurt....in tarile Asiatice unde se cultiva multa soia alaturi de orez, incidenta unor boli este mult mai mica.
National Geographic a facut deasemenea recent un studiu pe o anumita categorie de oameni care au un tip de alimentatie prin care inlocuiesc carnea cu soia .....concluzii uimitoare....
     Acum este foarte adevarat ca soia nu trebuie consumata decat in urma unei gatiri adecvate, iar anumite tipuri de prelucrari o face chiar nociva.
    La foarte multe produse vegetale se manifesta acest proces, si anume otravitoare in anumite stari iar in altele benefice.
    Poate stiti ca romania a avut un om de stiinta celebru in domeniul nutritiei care a contribuit la programele NASA de alimentare a astronautilor.El se face ,,vinovat'' de sfatul dat lui Ceausescu cum ca poate inlocui carnea cu soia.
Ei bine nu ne convenea......dar....incidenta bolilor datorate alimentatiei era foarte mica atunci fata de azi.
E clar ca in zilele noastre sunt multe alte lucruri nocive.....Este un subiect amplu si care ma fascineaza, am fost moderatorul si realizatorul unei emisiuni radio-tv ,, Secretele sanatatii'' ceva timp, am avut invitati nutritionisti, medici, cercetatori si credeti-ma toti vorbeau doar de bine soia, iar pentru Asiatici este o planta miracol.
Daca cineva o prezinta tendentios este pentru ca in spate sunt alte interese meschine...

   

mosunick

Citat din: ursulescu din Ianuarie 20, 2015, 09:17:21 PM
Deoarece exista numeroase discutii referitoare la o multimea de turte, produse paradoxal, de o multime de firme, unele firme neavand nicio legatura cu apicultura, redau o reteta absolut verificata. Este pentru uzul strict al apicultorilor si nu poate fi produsa comercial.
   800 g zahar pudra
   100 g faina de soia (cea cu albina pe punga)
   50 g drojdie inactivata (cea cu albina pe punga)
   50 g inlocuitor lapte praf pentru viteii de 0-14 zile (exista in orase in majoritatea magazinelor veterinare)
   2 ml sau 2 g Selevit solutie/pudra (ori solutia ori pudra - ce puteti gasi)
Este nevoie de aprox. 3 kg miere pentru a "inmuia" aprox. 10 kg din compozitia de mai sus. Daca sunteti incepator si nu aveti miere procedati astfel: puneti intr-o oala 6 kg de zahar cristal (tos) si 2,5 l apa. Adaugati 6 g sare de lamaie, puneti pe foc nu prea tare si incalziti usor pana compozitia devine transparenta. Lasati-o sa se raceasca si preparati turtele cu ea. Puneti in pungi de pastic 400-800 g de turta, rulatile pe o suprafata dreapta, faceti doua taieturi in diagonala si punetile deasupra ramelor in contact cu ghemul. Le puteti pune, lucrand cu grija, pe orice temperatura, nu trebuie sa fie vant puternic, ploaie ori zapada. Nu adaugati alte ingrediente!
      ing. D. Ursulescu
Aveti ceva fotografii cu turta gata facuta? Ati incercat reteta? Cu ce rezultate fata de alte solutii?
Multam fain!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

dan sebastian

Am facut ieri o turta care nu mi-a iesit, 4 kg miere, 1,5 l ceai, 10 kg zahar pudra, 1 kg lapte praf , 1 kg drojdie inactivata. Pt ca era prea moale am mai bagat 3 kg miere cristalizata ca nu am mai avut zahar, dar tot moale ests. O sa o dau ca siropul in punga.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marian sima

Daniel in alimentatia chinezilor carnea e raritate,zahar nu consuma ,fug de dulce ca de otrava si in plus ei sunt intr-o continua miscare.

Acesta este beneficiul lor si nu soia.
E normal ca cei care au avut o alimentatie preponderent pe carne sa aibe o ameliorare in momentul cand trec pe soia.


Sa nu mai vorbesc ca soia este preponderent modificata genetic,nu ai voie sa cultivi dar ai voie sa importi din alte parti unde se foloseste samanta modificata.

Ba chiar in tara soia modificata cultivata in sud se trimite in ungaria si acolo e procesata pentru alimentatia oamenilor.

Pe urma se vaita lumea de infertilitate si alte chestii.

http://www.fitness-nutritie.ro/soia-samanta-otravitoare/




oroles

Citat din: marian sima din Ianuarie 24, 2015, 09:15:28 AM
Daniel in alimentatia chinezilor carnea e raritate,zahar nu consuma ,fug de dulce ca de otrava si in plus ei sunt intr-o continua miscare.

Acesta este beneficiul lor si nu soia.
E normal ca cei care au avut o alimentatie preponderent pe carne sa aibe o ameliorare in momentul cand trec pe soia.


Sa nu mai vorbesc ca soia este preponderent modificata genetic,nu ai voie sa cultivi dar ai voie sa importi din alte parti unde se foloseste samanta modificata.

Ba chiar in tara soia modificata cultivata in sud se trimite in ungaria si acolo e procesata pentru alimentatia oamenilor.

Pe urma se vaita lumea de infertilitate si alte chestii.

http://www.fitness-nutritie.ro/soia-samanta-otravitoare/
Da de unde fug de zahar si carnea e raritate? Aia mananca orice misca. Si mai pun si monoglutamat de sodiu in mancare cum punem noi sare. Astea sunt mituri...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mosunick

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 24, 2015, 06:16:05 AM
Am facut ieri o turta care nu mi-a iesit, 4 kg miere, 1,5 l ceai, 10 kg zahar pudra, 1 kg lapte praf , 1 kg drojdie inactivata. Pt ca era prea moale am mai bagat 3 kg miere cristalizata ca nu am mai avut zahar, dar tot moale ests. O sa o dau ca siropul in punga.
Mai baga zahar pudra peste ea pana ajungi la consistenta dorita, ca altfel o sa ti se acreasca pana vrei tu sa o dai la albine... mierea nu ingroasa, ci o face mai elastica. atat.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

dan sebastian

Am inercat cu zahar pudra, i-am si epuizat stocul sotiei (ce fericita va fi cand face gogosi!!!). Nemaiavand zahar am pus miere cristalizata dar nu a mers. O sa le dau in pungi ca siropul. Le-am legat la gura. Consistenta e destul de tare dar insuficienta pt o turta buna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 24, 2015, 06:16:05 AM
Am facut ieri o turta care nu mi-a iesit, 4 kg miere, 1,5 l ceai, 10 kg zahar pudra, 1 kg lapte praf , 1 kg drojdie inactivata. Pt ca era prea moale am mai bagat 3 kg miere cristalizata ca nu am mai avut zahar, dar tot moale ests. O sa o dau ca siropul in punga.
La mierea si ceaiul pe care l-ai folosit mai trebuiau 10 kg de zahar pudra!

ursulescu

  Referitor la reteta de turta postata: nu am facut poze, ele ar fi obisnuite, o sa fac daca e necesar. Din considrente usor de inteles, nu postez povesti, tot ce recomand se bazeaza pe o mare experienta si un suport stiintific de necontestat.  Calculul retetei (o aplic de foarte multi ani) se bazeaza pe cercetarea  prof. Haydak din Canada incepand cu anul 1932. De altfel si regretatul ing.A.Malaiu o aminteste, intr-o alta formula. S-a pastrat regula pentru proteine 3:1:1 (soia-drojdie-lapte. Au fost facute unele corecturi in acord cu stadiul tehnologic actual. Nu s-a folosit lapte praf, nu-l recomand (eventual toamna), are origine si compozitie incerta pentru albine. Turta nu produce reziduri importante, se poate administra oricand, e foarte buna si o recomand si in august. Contine foarte multi factori impotriva depopularii, este un excelent mod de stimulare a depunerii de puiet. Dar vorba lunga...

dan sebastian

Laptele praf era de la farmacia veterinara pt vitei. Nu stiu daca era chiar lapte sau inlocuitori. Pe punga scria lapte.
Sunt de acord ca as mai fi avut nevoie de 5 - 10 kg zahar pudra suplimentar.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Laptele pentru vitei nu are tangenta cu laptele natural, e in totalitate din soia.

dan sebastian

Asta e motivul pt care nu gasesc faina de soia ??? lapte pt vitei = soia ???
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag


roi_ag


jenica67

   Faina de soia se gaseste la magazinele naturiste si este in jur de 12,4 lei/kg. 
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?