Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

ghimpe

baieti luati aminte , nu conteaza unghiul dintre scanduri la inbinare ,conteaza calitatea adezivului (aracet  de la Wurth), scantura se sparge din alta parte nu de la lipitura, nici un meserias  nu o sa va spuna cu ce lipeste , ca de in loc sa cumparam stupi de la ei nii facem singuri, nu !!!                            sa faceti cinste baieti :beer:

cristian bh

Citat din: barabasl din Februarie 01, 2013, 09:32:52 AM
Cristian,

Poate sint eu mai greu de cap. Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Te rog pune cite o virgula, un punct, un alineat nou... adica desparte ideile cumva

Daca ai un panou format din mai multe scinduri... tot cite doua vor fi una linga alta  :) - daca la asta ai vrut sa te referi
nu sunteti defel greu de cap dle barabasl si fiecare am prezentat modul in care imbinam panourile si fiind forum cred ca toti avem de invatat cate ceva inclusiv eu si pana acum nu am rindeluit doua buc odata si nu cred ca o voi face-o vreodata ma refer la indrepterea pe cant

sorinma

orice aracet de calitate pt lemn o sa-ti asigure o lipitura buna,vorbim de scandura de rasinoase pt stupi
daca la lipirea panourilor canturile nu se lipesc apar unele probleme gen goluri care probabil o sa le umpli cu ceva
daca din cauza unghiului nu se imbina perfect panoul nu o sa fie plan si o sa-l presezi sau o sa-l mai tagi din horsuruburi dar o sa ramana niste tensiuni in panou care in timp o sa invinga si chiar daca lemnul folosit  de tine este uscat o sa te miri ca apar crapaturi
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

Citat din: ghimpe din Februarie 01, 2013, 09:34:43 AM
baieti luati aminte , nu conteaza unghiul dintre scanduri la inbinare ,conteaza calitatea adezivului (aracet  de la Wurth), scantura se sparge din alta parte nu de la lipitura, nici un meserias  nu o sa va spuna cu ce lipeste , ca de in loc sa cumparam stupi de la ei nii facem singuri, nu !!!                            sa faceti cinste baieti :beer:
dnu ghimpe
bravo matale daca esti meserias si poti face stupul rotund ca butoiul  despre adezivi sa discutat mult si nu a tinut nimeni un secret din faptul ca daca e D3 e buna orice marca depinde doar la ce cantitate e ambalat asa pt meseriasi ca matale la750gr si pt altii de la 4kg la 200kg . Eu unul nu am stupi de vanzare :uimit: :uimit:

sorinma

parca butoaiele sunt mai greu de facut decat stupii :limba:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ghimpe

ce fel de scandura cumparati voi ??? cumva sorici (scoarta copacului)!!! cand cumparati  cereti calitate:A sau B,  si daca se poate si dimensionata.  referitor la presele voastre au forma de cerc  !   dau o :beer: cand ne gasim !!!

tassevasi


cristian bh

Citat din: ghimpe din Februarie 01, 2013, 01:02:08 PM
ce fel de scandura cumparati voi ??? cumva sorici (scoarta copacului)!!! cand cumparati  cereti calitate:A sau B,  si daca se poate si dimensionata.  referitor la presele voastre au forma de cerc  !   dau o :beer: cand ne gasim !!!
dnu ghimpe
dupa ce va treceti datele la profil putem discuta si despre  :beer:si bucurosi le-om duce toate vorba poetului cat despre scandura la noi se numeste cherestea ce se gaseste tivita sau netivita de diferite esente iar presele noastre sunt unele simple iar altele mai complexe pe cand la dumneata daca nu indrepti materialul n-ai nevoie de presa rotunda ca se rotunjeste singur panoul .Iar referitor la faptul ca unii sunt secretosi in ideea de a vinde stupi eu unul n-am observat-o din contra s-a dat un sfat bun din partea celor care chiar vand stupi.Daca dta tratezi in acelasi mod si apicultura  nu e de mirare ca unii cumpara miere de la mos costache ca probabil singura conditie pt miere este sa fie dulce. :hi: :hi: :beer: :beer:

cristian bh


Marius-ursulakhe

tassevasi sa stii ca imi place micul tau circular numai daca panza ar fi mai mare sa poti face rame cu el
Cred ca esti si dumneata realist ca poate fi si foarte periculos oricum sa stii ca nu am uitat de pozele pe care ai spus ca le vei pune su sculele tale home made in domeniul tamplariei si apicol de ce nu   :hi:

cristi ciuc

Şi eu am mai investit în nişte scule de nivel hobby, abricht cu grosime şi compresor.
Aici am văzut multe echipamente bune, semiprofesionale la preţuri accesibile:http://www.ebay.de/sch/Maschinen-Anlagen-/115396/i.html
Numai bine!

bucovineanu

Citat din: tassevasi din Februarie 01, 2013, 06:49:16 PM
O ideie simpla .

Home-Made Saw - Sierra Casera
Acest film poate da idei unor incepatori sa lucreze la circular precum cel din film. ESTE INTERZIS SA INTINZI MANA PESTE PANZA CIRCULARULUI PENTRU A SCOATE PIESA DIN PANZA. E destul ca in momentul cand prinzi piesa sa o inclini un pic intr-o parte, panza va apuca piesa aruncand-o inapoi si degetele sau chiar mana raman pe masa.
Daca prelucram piese scurte trebuie impingatoare, cu ajutorul carora sa trecem piesa dincolo de panza. 
Masurile de protectie a muncii sunt obligatorii.
ODATA DEGETELE TAIATE, NU MAI CRESC ALTELE IN LOC.

cristian bh

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2013, 11:34:13 AM
Citat din: tassevasi din Februarie 01, 2013, 06:49:16 PM
O ideie simpla .

Home-Made Saw - Sierra Casera
Acest film poate da idei unor incepatori sa lucreze la circular precum cel din film. ESTE INTERZIS SA INTINZI MANA PESTE PANZA CIRCULARULUI PENTRU A SCOATE PIESA DIN PANZA. E destul ca in momentul cand prinzi piesa sa o inclini un pic intr-o parte, panza va apuca piesa aruncand-o inapoi si degetele sau chiar mana raman pe masa.
Daca prelucram piese scurte trebuie impingatoare, cu ajutorul carora sa trecem piesa dincolo de panza. 
Masurile de protectie a muncii sunt obligatorii.
ODATA DEGETELE TAIATE, NU MAI CRESC ALTELE IN LOC.
ceva de genul asta simplu,eficient si sigur
parca ziceai de ceva scule facute in ceva atelier  ,,,,da-ne mai multe detalii ca-s convins ca nu se compara cu chinezariile

bucovineanu

Este vorba de un atelier care produce unelte de tamplarie: abricht, circular, masina de grosime. Pot fi antrenate atat cu motoare monofazice, cele cu latimi mai mici, cat si cu motoare trifazice,  cele cu latimi mari. Sunt scule solide ce pot fi folosite intr-un atelier de tamplarie. Raportul calitate, fiabilitate - pret este net superior chinezariilor. Aveam un nr de telefon, dar nu-l gasesc. Daca cineva este interesat, pot sa-l aflu.

Marius-ursulakhe

Pe astfel de scule se merita sa iti dai bani dar pe cele ce se gasesc in magazine cam lasa de dorit doar cele care sunt la bani multi mai poti discuta