posibil furtisag

Creat de Mihai Sergiu, Iunie 14, 2012, 11:27:11 PM

« precedentul - următorul »

Mihai Sergiu

 Buna seara! Azi dupa masa am fost la stupina sa fac o transvazare insa am observat la un nucleu multa albina moarta pe placa de zbor si albine care abia se miscau. pe cele 2 rame nu a mai fost strop de miere si au ros pana si capaceala de pe puiet. eu tind sa cred ca a fost furtisaj au mai ramas cate o palma de albine pe rame, urdinisul era blocat cu albine moarte  iar fundul la fel:sad: ce ma sfatuiti in acest caz?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

TraianCH

Salut. E furtisag!! micsoreaza  urdinisul  la maxim..eventual ajutale cu   puiet capacit..sau  unestel daca  spui  ca  e putina albina :sad: sincer imi pare rau
Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana!

Calin Catalin

Eu as desfiinta nucleul, as stramtora bine urdinisurile (macar o perioada) iar in continuare as fi mai atent cu hranirile.

"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Mihai Sergiu


Azi am gasit matca printre pumnul de albine care mai traiau. am luato cu tot cu albine si le-am mutat in alt nucleu plus ca am mai adaugat o rama cu puiet si albina de la alta familie, le-am stropit cu tuica sper sa fie bine
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Kiwi Bee

Cradle nu ai avea posibilitatea sa divizezi o familie puternica?
Acest pumn de albine nu se mai dezvolta sezonul acesta nuci sal ti in puf de pinguin.
Deci daca ai posibilitatea atunci pui matca cu o suita de albine intro colivie si restul de albinute le scuturi in fata altui stup.
Apoi divizezi un stup mare/puternic si lasi stupul nou fara matca citeva zile Cel mai bine ar fi o saptamina(zilnic se da apa la regina si suita ei). Revi si in faci un control si rupi toate botcile de salvare si introduci colivia cu regina ta buna. Daca regina nu are posibilitate de a se elibera atunci revi peste 3-4 zile si o eliberezi(la mine procedind astfel am 100% acceptare). Stupul mama si stupul nou se vor dezvolta bine si le vei baga in iarna puternice.
Daca vrei sa experimentezi si sa te joci cu acel pumn de albine dindui cite o rama si albina de la alte familii nici o problema. Poti sa faci si aia dar nui dau sanse mari sai mai ai si la anu(deci nu vor trece iarna ce vine).

ilalexandru

Eu zic ca albina din acel nucleu a murit de foame. A ramas fara miere, din natura nu a avut de unde sa-si asigure necesarul de nectar si urmarile s-au vazut. In cazul furtisagului, de obicei, este omorata matca. Si in nici un caz albina asa cum descrii tu.

stefan1

Citat din: Cradle din Iunie 14, 2012, 11:27:11 PM
Buna seara! Azi dupa masa am fost la stupina sa fac o transvazare insa am observat la un nucleu multa albina moarta pe placa de zbor si albine care abia se miscau. pe cele 2 rame nu a mai fost strop de miere si au ros pana si capaceala de pe puiet. eu tind sa cred ca a fost furtisaj au mai ramas cate o palma de albine pe rame, urdinisul era blocat cu albine moarte  iar fundul la fel:sad: ce ma sfatuiti in acest caz?

  Eu cred ca albinele alea au murit sufocate! Probabil ai avut un urdinis mic, sa eviti furtisagul. Combinat cu o lipsa de hrana (care poate fi si dupa un furtisag, care putea fi de mica amploare, daca rezervele de hrana erau reduse, si matca putea sa scape), albinele au inceput sa elimine puietul; au mamncat pe cel necapacit sau proaspat capacit si voiau sa scoata din stup pe cel mai matur, dar au blocat urdinisul, ce a dus la moartea in masa a albinelor. Altfel, pe vreme de vara, la lipsa de hrana albinele ies din stup si mor pe afara in mare majoritate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Mihai Sergiu

Din lipsa de aer era imposibil capacul are sita pe lateral iar din lipsa de mancare ma indoiesc fiindca au fost hranite cu sirop cu 3 zile inainte! Oricum am pus rama cu albine si matca a fost acceptata , albinele nu s-au omorat intre ele
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

costelgeorgel

Eu la un nucleu pe care l-am populat ieri am observat astazi ca la un urdinis era mare aglomeratie iar la celelalte cam slabut. Ce s-a putut intimpla ??