calendarul culesurilor de polen si nectar

Creat de stefan1, Aprilie 09, 2017, 05:53:42 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Dau link-ul unui tabel (tradus) cu unele plante care furnizeaza polen sau nectar si perioadele de inflorire:

  https://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=de&u=http://www.kalcool.com/imker/pollenfarben1.html&prev=search

  Poate ar fi bine ca cineva care stie sa copieze aici tabelul, sa il avem desfasurat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Cand o sa am timp o sa il traduc in romana. De exemplu am recunoscut cateva plante pe care translate-ul nu le-a tradus. St. Wort John e "buruiana Sf. Ioan", adica "sunatoare". "Linde" e tei. Si am mai recunoscut vreo cateva... O sa incerc sa il traduc ca e valoros.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

#3
Am rugat un nepot sa imi copieze aici tabelul. Nu stiu daca s-au pastrat exact culorile. Oricum si ce era dat in tabelul original are o doza de inexactitate, ca multe specii au polen de mai multe nuante.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#4
  Un tabel interesant care arata ponderea diferitelor plante in culesul total de polen adus de albine in diferite perioade ale anului. Se vede ca se analizeaza polenul cules pe timp de cate 3 zile, incepand din aprilie pana in septembrie. Intervalul dintre masuratori este de cate 18 zile, perioada cam prea mare, ca in acel interval s-ar putea chiar sa inceapa si sa se epuizeze anumite culesuri importante de polen. Iarasi trebuie spus ca ponderea diferitelor tipuri de polen este foarte variabila de la zona la zona si depind esential de cat de mari sunt suprafetele cu diferitele specii polenifere in zona de zbor a albinelor. De exemplu daca nu este rapita in zona, degeaba aceasta specie este foarte cautata de albine. La fel din tabel se vede ca albinele iau f mult polen de la castanul cultivat, dar in cate zone din tara cresc astfel de castani? Si in ce priveste datele calendaristice ale infloririlor sunt variatii semnificative in functie de zona geografica unde se face observatia.
Incerc sa traduc unele nume de plante:
Prunus avium - ciresul
Malus, Pyrus, Cartaegus - mar, par, paducel
unbekannt - necunoscut
Acer - familia artarului
Brassicaceae - crucifere (familia verzei, inclusiv rapita salbatica si cultivata)
Salix - salcie
Quercus - steja
Aesculus Hippocastanum - castanul salbatic
Betula - mesteacan
Juglans - nuc, nuc american etc.
Ranunculus - flori asemanatoare cu 'piciorul cocosului'
Aesculus X carnea - castan salbatic hibridat cu castan american
Rubus - mur, zmeur
Sinapis - mustar
Allium - familia cepei si usturoiului
Cornus sanguinea - sanger
Physocarpus monogynus - arbust montan din america
Liriodendron tulipifera - arborele-lalea originar din America, asemanator cu magnolia (creste pana la 50 m)
Pulsatila - diditel
Gladitsia - gladita
Lamium - urzica moarta (cca 50 de specii)
Caryophyllaceae - familie de peste 2000 de flori de tipul garoafei
Syringa vulgaris - liliac
Vitis vinifera - vita de vie
Robinio pseudoacacia - salcamul
Ribes - coacaz
Trifolium repens - trifoi alb
Castanea sativa - castan comestibil
Aruncus dioicus - barba popii
Ailanthus altissima cenuser (fals otetar)
Tilia - tei
Apilaceae - din familia morcov, patrunjel, coriandru
Plantago - patlagina (limba oii, patlagina ingusta etc.)
Potentila - arbusti di flori (de ex coada racului)
Ligustrum vulgare - Lemn canesc (inrudit cu frasinul si liliacul)
Asteraceae - 23.000 de specii dintre care crizantema, margarete, flori de paie dar si floarea-soarelui, rudbeckia etc.
Fragaria vesca - frguta sabatica
Trifolium pratens - trifoiul rosu
Hydrangea - hortensia
Partenocissus - vita de canada, vita japoneza
Primula - ciubotica cucului dar si multe flori foarte primavaratice
Cucurbitaceae - familia castravetelui, dovleacului, pepenului, tigvei
Impatiens - balsamina, slabanog, sporul casei etc.
Hedera helix - iedera

  Cu unele comentarii o sa revin maine
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

"Unbekannt" e adjectiv si inseamna "nefamiliar". Substantivele in germana se scriu cu majuscule. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Nu stiu ce dictionare consulti tu. Unbekannt = necnoscut, pentru ca vine de la vebul kennen= a cunoaste, a sti. Aici este adjectiv si se scrie cu litera mica
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Februarie 27, 2018, 06:45:55 AM
  Nu stiu ce dictionare consulti tu. Unbekannt = necnoscut, pentru ca vine de la vebul kennen= a cunoaste, a sti. Aici este adjectiv si se scrie cu litera mica
Eu unul nu vad mare diferente mari intre sensul atribuit de mine si cel pe care il cunoasteti, daca ne uitam si in DEX. Familiar= bine cunoscut. Eu credeam ca nu cunoasteti sensul cuvantului "unbekannt" de ati mentionat acolo "necunoscut". Oricum traducerea, uneori mai necesita si adaptare. Daca v-as intreba cum traduceti "Einweggrill"? Ce iese daca nu adaptati?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: oroles din Februarie 27, 2018, 05:29:51 PM
1. Eu unul nu vad mare diferente mari intre sensul atribuit de mine si cel pe care il cunoasteti, daca ne uitam si in DEX. Familiar= bine cunoscut.
2. Eu credeam ca nu cunoasteti sensul cuvantului "unbekannt" de ati mentionat acolo "necunoscut". Oricum traducerea, uneori mai necesita si adaptare. Daca v-as intreba cum traduceti "Einweggrill"? Ce iese daca nu adaptati?

1. Las-o cum a cazut! Nu puteam sa spun "polenul acesta provine de la o planta nefamiliara". E adevarat ca sensul de 'nefamiliar' este un sens figurativ pentru 'necunoscut' dar nu poate inlocui oricand intelesul principal al cuvantului 'unbekannt'.
2. Mi-am amintit de un banc cu Elena Ceausescu.
Il intreaba pe Nicusor:
- Ce inseamna aia "pourquoi"?
- Pentru ce?
- Asa, pentru cultura mea generala.

Lasand gluma, credeam ca ai intentionat sa imi corectezi traducerea, nu ma gandeam ca ai avut impresia ca am scris 'necunoscut' pentru ca nu cunosteam acel cuvant.
Cat despre Einweggrill inseamna exact ce scrie. Unul din sensurile la "einwegg" este "de unica folosinta" iar "Grill"="gratar". Deci gratar de unica folosinta, chiar daca unii il folosesc de mai multe ori. Sunt alte cuvinte compuse cu sens mult diferit de cuvintele componente, dar si la romani sunt astfel de cuvinte (ex 'lapte de pasare' sau 'ciubotica cucului' sau 'traista ciobanului' sau'gura lumii').
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

"Gratar cu un singur drum" in romana. "De unica folosinta", cu adaptare.

Interesant e cazul unui cunoscut de-al meu care s-a invartit cateva ore intr-o zona din Germania. Nu gasea iesirea spre autostrada dintr-un motiv simplu: Nu stia pe ce strada se afla. M-a sunat nedumerit de ce sunt mai multe strazi cu denumirela "Einbahnstrasse". I-am explicat ca aia nu e denumirea strazii si ca inseamna "sens unic". A patit ca in bancul urmator:

Un sofer aude pe autostrada la radioul din mașină: Va rugam sa aveti grija la km 20 de pe Autostrada Soarelui deoarece un inconștient merge pe sensul gresit. La care soferul spune:
- Care unul, ca sunt mai multi?!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Calendarul cu polen si nectar il putem creiona fiecare la el in zona. Si in zilele cu putin polen plantam cativa zeci de pomi si flori si rezolvam problema cat de cat

stefan1

Citat din: oroles din Februarie 27, 2018, 05:43:33 PM
Taraxacum-papadie ?
Prunus padus-malin.

  Da, Taraxacum officinalis=papadie. Genul cuprinde destul de multe specii, denumite generic papadie. E adevarat ca papadia este o specie care se poate inmulti si prin apomixie, adica un proces in care nu are loc polenizarea si celula germinativa detine doar informatia genetica de la planta-mama, deci se vor obtine urmasi identici cu planta-mama, ca in cazul inmultirii vegetative.
Da, prunus padus se numeste popular si 'malin' si chiar in zilele trecute am vorbit despre asta cand am vorbit despre ciresul american cu care se aseamana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Sa incercam acum sa analizam tabelul postat mai in jos, care este rezultatul unui studiu de la Universitatea austriaca din Graz.
Vom analiza tabelul atat pe orizontala cat si pe verticala.

- Pe prima coloana, la masuratorile din 3-6 aprilie, ma surprinde ponderea foarte mare (52,8%) a polenului de cires. Si la mine ciresii (dar in special cei salbatici) sunt foarte bine cercetati in timpul infloririi, desi au o durata a infloriri scurta. Totusi nu credeam ca ponderea este asa de mare. Posibil ca in zona unde s-au facut cercetarile sunt multi ciresi si ca perioada 3-6 aprilie din acel an era perioada de maxim a infloririi ciresului.
- A doua categorie de plante ca pondere in culesul de polen in acea perioada, cu 9% este cea a marului, parului si paducelului. Cel putin la mine, paducelul este mult mai bine frecventat de albine decat marul si parul.
- Ma surprinde ponderea foarte mica (4,3%) a salciei la aportul de polen. Eu zic ca fie zona este cu foarte putine salcii, fie vremea infloririi acesteia era trecuta, caci salcia este un furnizor major de polen si nectar.
- Ponderea papadiei (3,5%) imi pare mica, poate inca nu era inflorit in acea perioada, dar mai surprinzator este ca si in lunile viitoare ponderea papadiei este foarte mica, inexplicabil.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Eu am observat ca atunci cand sunt si alte surse de cules in natura albinele vor culege altceva decat papadie. Erau ani cand papadia era o frumusete, dat nu era atat de vizitata de albine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani