buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

Citat din: marinlm64 din Iulie 04, 2012, 02:41:14 PM
Nu am încercat nici odată .pentru a face asta trebie să-i tai antenele sau haripile sau picioru cel din apoi la matcă şi eu nu pot face asta nu mi human cînd ea ma adus miere şi eu pe urmă so schilăvesc asta nu pot si nu am probit nici cum .te salut .numai bine...
asa cum stim toti , esti un om deosebit Marine !!!unul din cei multi care iubesc cu adevarat aceste fiinte , albinele !! ai dat un raspuns care sincer ma miscat !!   :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Calin Catalin

        Nu mă gândeam la schilăvit matca, ci la ridicarea periodica a ramelor cu ouă si eventual introducerea de rame cu puiet căpăcit.

         Anul trecut am crescut prima data mătci si am ales una dintre metodele cele mai usoare - cu tăierea fagurelui, cu larve de vârstă cunoscută, crescute în celula proprie, fără transvazare. Pentru a întări familia crescătoare, am ridicat rame cu ouă din familia crescătoare şi le-am schimbat cu rame cu puiet căpăcit de la alte familii, tot la 2,3 zile.
          După cam 2 săptămâni  familia crescătoare a tras patru botci de schimbare.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

marinlm64


marinlm64


marinlm64


marinlm64


marinlm64


marinlm64


marinlm64


pharaonu75

Chiar daca am mai spus-o de cateva ori, o mai spun inca o data:
Marine, sa-ti dea Dumnezeu sanatate, ca mare gospodar esti!
:hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marinlm64


orbanstefan64

Citat din: pharaonu75 din Iulie 15, 2012, 08:56:17 PM
Chiar daca am mai spus-o de cateva ori, o mai spun inca o data:
Marine, sa-ti dea Dumnezeu sanatate, ca mare gospodar esti!
:hi: :hi:
adevarat!!!!!!! :bravo: :bravo: :bravo:

bismark

    Si pe linga faptul ca este gospodar e de-a nostru nu tine numai pentru el ce stie ne spune si noua asa cum numai el stie .Ii tine locul lui nea Gica. Cine are OMENIE se cunoaste dintr-o mie.Tine-o tot asa Marine ca ne trebui si tu si Maria ta cu aparatul.Cu respect =D>  :beer:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marinlm64


Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!