buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64

salut.... spotu cu imnu stuparilor e superb  nero astal am si eu ...năroc...

marinlm64

Salut.... Dacă-mi permiteţi aş spune ceva despre filmare cu video cameră .Pentru a avea un film cât de cât bun, avem nevoie de o video cameră cât de ieftină în comerţ ,(la noi se pot găsi cu 150 euro ), camera video trebuie sa aibă reziluţia 0.8 megapicseli(prima mea cameră are aşa şi e cu dvd )acum filmez cu camera nouă carei în HD şi e de  1.5 mp.si rezoluţie de 1080 cu 740 cu aşa cameră calitatea e foarte bună, dar merge încet proiectu am nevoie de foarte mult timp.Cu celularu şi aparatu de molărit calitacea la film e foarte slabă.tot ce se filmează avem nevoie de lumină ,obiectivu camerei trebuie să fie în spatele luminei ,cu camera se umblă foarte încet (să ţi se pară că nici nu o muţi când filmezi),obiectu ce se filmează trebuie sa fie focusat mai puţin de 7 secunde .Un film ce se pune pe youtub (minitaja ideală este de 3-10 minute)şi în acele minuce trebuie sa conţină tot cei principal(adică cea vrut să spună stupariu de albine).Dacă se face aşa cel ce vizionează se simte bine şi nu se plictiseşte.cănd se filmează ceva mai lung camera se pune pe stativ, iar de trebuie filmat din mână stativu se micşorează şi se ţine cu tot cu cameră în mână (aşa fac eu)ca să nu tremure mâna.La filmat trebuie multă multă răbdare .Filmu e o artă ca pictura ,fotografia ,el nu se poate explica la artist îi vine la momentu potrivit cetrebuie sa facă şi numai cei cu talent pot face asta ,eu am vrut să explic asta ca să primiţi cât de cât un film ce se poate viziona ,Dacă vă spun că la spotu cu icoanele mele am avut nevoie de 8 ore muncă fără pauză (mă credeţi )eu sunt perfecţionist şi atîta-l suc până nu simt că e aia ce trebuie .La făcutu spotului este nevoie de multă muncă ca să arace aşa ,cumi le vedeţi ...maţi întrebat de programe şi vam zis mai sus, vă doresc succes şi ...Năroc ...

marinlm64

#347

marinlm64

am postat de mai multe ori acest linc şi nu merge ,dacă puteţi cineva postaţil ,salut ...năroc...

mape 48-petru manea

Salutare Marine,
mai pune-l o data si cand dai clik sus la youtube sa dai clic chiar pe cuvantul youtubenu pe insert flashvideo

romikele

Citat din: marinlm64 din Martie 04, 2012, 07:57:53 AM
am postat de mai multe ori acest linc şi nu merge ,dacă puteţi cineva postaţil ,salut ...năroc...

Acum nu se mai folosesc tagurile youtube, se pune doar adresa URL a video-ului, ca mai jos:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=zcCBmVanK2U

marinlm64


bismark

        Marine,la tine albinele sint boieroaice eu cred ca tu nu ai condens si  ca oricind poti sa le hranesti . La fel procedez si eu cu miere in pungi dar  eu nu pot sa intervin oricind asa cum faci tu din interior.Dar ma gindesc sa fac un sopron care sa fie inchis iarnaca la tine in vagon.Cu respect pentru tot ce am vazut la tine
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

johnysibiu

Ehei! Si Marin intervine numa' de la "septe" in sus.

Le-am avut in sopron.That's no deal.Decat cand te gandesti ca prelungesti viata cutiilor.
Familia de albine este "proiectata "sa traiasca in aer liber.Este o farama din soare si trebuie sa fie in contact cu acesta.

No offence ! Cu respect.

bismark

     Marine uite aici niste boieroaice la ficamea in Austria.Anul acesta cred ca voi face si eu un fel de sopron pentru iarna ca daca mai vine vreo iarna ca asta e vai.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marius_vfp

respectele mele , da la vara cand o veni o caldura de numa numa , ce ai sa le faci o sa le bagi aer conditionat in interior sa se racoreasca?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

emil.oltean

geamurile se pot face sa se deschida,mai pui un geam in spate si s-a rezolvat cu caldura din vara.Pentru iernat sunt excelente aceste adaposturi.In Ardeal,in vremurile de demult existau asemenea "stupine".Acum cu incalzirea globala(se pare falsa)ne-am mutat gandul de la asemenea constructii desii in zonele nordice sunt foarte utile.Intentionez sa-mi fac asa ceva si mai mult vreau sa o izolez cu polistiren in exterior.Vor mai fi ierni ca aceasta,nu le-a papat lupul,stati linistiti.

marinlm64

salut ...să vă răspund Pavilionu este ceva bun bun ,domnu bizmark ai o idee foarte bună ,prefer mai bine să storc mierea la pavilion decât jos .La floarea soarelui cănd sunt temperaturile de 30 şi mai bine,la soare este foarte cald să lucri dar aici nu te bace soarele în cap laşi ferestrele deschise cu sâtă si mai trage puţin curentu şi te răcoreşte ,iernarea în pavilion e ideală ,nu mîncă atâta miere ,nai nici nosemă ,poţi scoate mierea la băgrin cînd e mai frig ,so întâmplat la noi la pădure că or pus butelia sub centrifugă să scoată mierea din ea ,că era frig si nu puceau stoarce ca vinit ploaia ,numa or vinit la mine şi sor uitat cum lucru eu ,dar să nu vorbim de stors mierea cînd sunt mulce lăzi în prejur ,ce furcisag am văzut eu de no sa mai văd în viaţa mea,la lăzile cu corpuri .Noi la pavilion nam avut nici o teamă de asta .Unicu lucru ce numi place este că mai ies iarna câce una afară şi nu sentoarce,,uite eu am părerea asta ,şi nu caut pe nime să conving fie care face după placu lui.Mulce lucruri are pavilionu că eu de câd aveam 4 stupi am visat asta şi tot am spus că fără pavilion nu mă las am vrut sal construiesc pe placu meu ,dar mo picat ăsta cel vedeţi şi lam cumpărat ,stupariu de la cine am învăţat avea două ,şi pot spune că era geniu în apicultură or vinit oameni de stintă săi înveţe ca să scrie cărţi , aşa famili avea de nu puceai crede ce vezi în ladă ,aşa că toată cinste lui şi D-zeu săl ierce.eu lucru după el dar nu lam ajuns încă mai este şi la mine multe denvăţat ,vă salut ...Năroc... 

johnysibiu

Problema care se pune este ce fel de stuparie vrei sa faci: esti hobist perfectionist sau profesionist orientat pe productie, esti stationar sau pleci de cinci ori pe an in pastoral. N u cred ca daca ai 300 de familii te gandesti cum sa le iernezi in adapost.

marinlm64