buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64

o sl filmez si o sal pun... poate az sil pun pe iutub

marinlm64


marinlm64


bismark

    Multumesc, Marine miine il  fac, ca vreau sa le gauresc si eu. Cu respect ^:)^ =D>
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Eu vecine am folosit o ţeavă de plastic de la mosoarele de aţă, are cam 22 cm lungime dar e puîin mai mare în diametru cca 1,5 cm, la vârf am crestat-o ca la Mărin, că după el m-am luat. De când am vâzut filmul lui cu găurirea ramelor, am făcut şi eu acelaşi lucru în fiecare an şi am fost mulţumit de rezultat. Am o poză pe pagina mea cu teava.  :hi:  :hi:  :hi:

marinlm64


marinlm64

iată un top electric care merge numa cu 3 picături de amitraz si are în uiagă o rezistenţă  ,nu mai trebuie hârti de aprins ,efectu încă nu l stim dar zice căi mai bun decat al cu ulei  de parafin - ideie bună şi la acest stupari ...om vedea pe parcurs ....

dan sebastian

Nu am vazut fum deloc. Elibereaza doar substanta activa ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Inteligenta scula, un foen cu mufa metalica, nu imi dau seama cum se realizeaza dozarea picaturilor. Eu as fi facut dozaj pe verticala, sa vad cum pleaca picatura, ca la perfuzie. Are imaginatie, sper sa fie  la fel de util pentru albine.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Jimmy2011

Buna ziua Marin,

Te rog sa imi spui cu ce stropesti presa de facut faguri cand torni ceara in ea. Eu am facut faguri si am stropit cu zer, si m-am trezit ca dupa o luna de zile au mucegait faguri facuti. Se poate folosi si alceva decat zer?

Multumesc.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

bucovineanu

Marin spala fagurii dupa turnare.
Daca fagurii se usuca bine dupa ce sunt realizati nu vor mucegai chiar daca se foloseste zer cu miere pe post de emulsie.

Jimmy2011

Multumesc dl Bucovineanu. Se poate folosi si alceva decat zer ca si emulsie ?
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

bucovineanu

Nu am incercat multe, dar am ajuns la concluzia ca cel mai bine merge cu zer in care se dizolva putina miere. Se mai poate folosi si zeama de cartofi rasi adaugata in apa. Ar mai fi si diferite solutii chimice, dar e de preferat sa folosim numai produse naturale.

mape 48-petru manea

Eu foloseam o emulsie formata din apa, miere si ulei de f.soarelui si ungeam cu un burete ambele parti ale presei
---nu aveam intodeauna zer la dispozitie

Jimmy2011

Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...