buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

captain bee

 :bravo: :bravo: :bravo:...........cea mai buna pledoarie pentru o hrănire cât mai naturala a albinelor, de o sinceritate maxima Marin !!!! =D>...... "o kila de miere alba (zahar sau altele), data iarna, o ulita de albina mai putin" !!!! ^:)^

costi82

Buna Marin,  ce concentratie are siropul?
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

stefan1

  Un film foarte fain si sunt de aceeasi parere cu tine.   :nod:   :thanks:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64


D006

La nea Marin baga polen ca la balamuc iar la mine albinele nu au mai zburat de doua sapatamani . Apicultura trebuie adaptata in functie de zona , nu pot compara zona mea unde primaverile sunt friguroase cu Banatul lui nea Marin unde primavara este o bucurie nesfarsita.
  Eu daca nu dau acum proteina la albine voi avea popor abia la floarea soarelui ...  in schimb nea Marin e boier deoarece are caldura si polen cat cuprinde .

mape 48-petru manea

De aceea sespune ca Banatu-i fruncea  :wink:

D006


marinlm64


marinlm64


bismark

    Marine, vad ca ai trecut si tu la gaura in fund, ca si mine pentru aerisire.Eu anul acesta am avut ceva probleme cu acea gaura astupata cu sita. La familiile foarte puternice albinele moarte care au cazut pe fund au astupat aerisirea si de aici condens.Deci la o familie medie este suficienta o gaura ca a ta dar la unele mai numeroase trebuie mai multa aerisire. Nu-i bai ca au avut de unde muri dar e pacat ca putem sa mai dau la alte familii din albina care a murit.Nu am avut pierderi,la unele familii nu am gasit nici o albina moarta sau condens.Tu ai facut gaura lateral sau pe fund ca nu am inteles ?. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marinlm64

salut ...eu am facut o gaură ca urdiniş de 3 cm si una la fund cu sită la capătu din spate iar de 3 cm, eu am sococit asta pentru să îi duc 4 km pana la pavilion ...nu sant lazi  pentru iernat astai planu dar cine mai stie pân la capăt... ar fi o solutie si pentru ca sa nu astupe aceea sită cu albine moarte dar rămâne sa ma gandesc... dacă fac la lada 1-3 aş vrea săi fac si la aia găuri în fund, dar pân la iarna ramane sa vad cum oi face si o sa arăt atunci ,ce mai idee îmi vine nustiu oi vedea ...sănatace

marinlm64


bismark

   Marine, mi-a placut familia de la minutul 15 frumoasa dar parerea mea este ca trebuie sa inoiesti mult ramele sint cam negre si stii si tu ca, cu cit sint mai vechi ramele din cauza camesilor albina este mai mica si mai slaba la boli.Eu le schimb la 2 ani cind sint maro spre negreu si am observat ca albina este mai mare ,mai harnica si mai rezistenta la boli.Ca anul acesta nu am iesit niciodata din iarna,fara albina moarta.Cred ca voi face la inceputul lui mai divizarile altfel este posibil sa am roiri masive la magrim. Cam asa arata majoritatea familiilor.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marinlm64

aşa este, după bagrin o sa topesc mai multe rame dar acum nu mai am timp că bagrinu e acuş înflorit cu astfel de temperaturi ,sanatace  :hi:

Bătrânul

Marine , " dar cu dragostea cum stai ?"   :D : sampanie: