Viata familiei de albine în stupii din poliuretan (POLIURETANIȘTII)

Creat de SPYKAL, Decembrie 19, 2013, 04:58:29 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: bucovineanu din Decembrie 23, 2013, 11:24:11 AM
Am inteles ca are foarte multe calitati.
Eu adaug aici un singur neajuns: nu e confectionat din materile naturale. Ori de milioane de ani albinele si-au facut "casa" numai in natura, folosind numai ce au gasit acolo.  :smile:
nu stiu de ce am impresia ca sunteti impotriva acestui tip de stup.am vazut un roi care a stat 2 ani in izolatia facuta unor conducte dezafectate.deci statea in apropierea vatei minerale.sa fi fost vata sau conductele naturale.din cate stiu oamenii traiesc bine in case de pamant,caramida ,lemn,bca.....etcele de ce nu ar putea.
domnule stafanescu,am mai vb pe alt topic despre capace si hranitor.problema nu este la capac,este mai mult la hranitor.capacul pe corp sau cat se aseaza perfect.pe hranitor are distanta la acele fante mai mare.dar daca pui o folie pe hranitor sub capac ai rezolvat problema.
sanatate

orbanstefan64

 si europeanul,, traieste ,, in africa dar cum???  clar ca se adapteaza ca i musai ca de voie buna si calu tiganului pina so adaptat fara fin o murit saracu (eu ma gindesc sa cream albinutelor cele mai bune conditii apropiate de mediul natural).....asta nu inseamna ca am ceva cu cei care folosesc lazi de ......pina la urma orice.......
nu pot decit sa va  :hi: :hi: :hi:

dodo79


stefanescu

dodo79 sa inteleg ca din cauza varstei eu nu mai vad bine? Fantele exista si is in numar de 6 in capac. Au cca 4,5mm adincime. Din cauza lor folositi vestita folie. Chiar daca dai jos podisorul fantele din capac tot raman. Deci problema nu e la podisor ci la capac.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dodo79

aveti perfecta dreptate in privinta fantelor.sunt 6.dar prin fante nu poate intra albina doar daca este pe hranitor.daca este pe corp sau cat nu pot intra prin fante.cel putin la mine nu intra.de aceea hranitorul ar trebui modificat.fantele trebuiesc facute mai mici dar nu eliminate.pe timpul verii participa la aerisire.
sanatate

stefanescu

Nu este adevarat ce spui. Atat podisorul cat si corpurile au falt drept fara fante. Deci pe unde intra albina? PE SUB CAPAC. Nu iti doresc sa te trezesti la fo extracte cu un furtisag generalizat (asa cum am patit eu). Ma rugam sa imi ajunga rolele de scoci sa etansez capacele. Si ca sa ma crezi cu adevarat cand ajung la stupi voi fotografia podisorul si hranitorul. Dar pti sa te convingi si din fotografia postata mai sus ca podisoarele au falturi drepte.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dodo79

aveti dreptate domnule stefanescu.vorbim de acelasi lucru dar nu prea ne intelegem  :).fantele din capac ar trebui sa fie mai mici dar nu eliminate.la mine daca capacul este pus pe cat albina nu poate intra prin fante.doar daca pun capacul pe hranitor poate intra albina.poate acum sunt mai explicit.
Craciun fericit va doresc si un An nou plin de impliniri
sanatate

SPYKAL

Citat din: stefanescu din Decembrie 23, 2013, 04:32:07 PM
Dragos ar putea sa ne spuna mai multe. Daca ne aducem aminte a iernat iarna trecuta 3 stupi pe balcon. El a tras niste concluzii. Il invit sa isi spuna parerea.
Dar despre faptul ca capacele is proiectate gresit nu zici nik SPIKAL?
Incercati sa dati sirop in hranitor sa vedeti atunci furtisag. Intra si iese albina pe sub capac fara sa puna frana.
La multi ani cu bucurie si fericire in suflet va doresc dvs si familiei. D-le Stefanescu, am mai scris in postarile anterioare despre faptul ca exista ,intradevar, o eroare de proiectare la capac (aerisirile sunt putin mai mari decat trebuie, fapt recunoscut si de producator, iar pentru a construi o alta matrita costulile sunt mult prea mari), dar folia pusa peste cuib rezolva aceasta problema. Hranirea eu o fac in acel hranitor/izgonitor si nu am avut nico problema in privinta furtisagului. Nu stiu cum exploatati dvs acest model de stup. Va doresc tot binele din lume.Stima si respect!!!

stefanescu

SPIKAL eu imi cumpar o masina cu 3 roti si dau o caciula de parale. Is foarte mandru de ea dar din pacate nu pot sa o folosesc cum vreau eu. Trebuie sa ii mai pun o roata ca sa nu am probleme cu ea. Asa si cu acest tip de stup. Nu poate fi utilizat fara folie de plastic. Tu cum te-ai simti vara cu un borcan in cap si cu picioarele afara? Iti spun eu ai transpira si nu ai fi foarte fericit.
Trebuie utilizat hranitorul cu un clopot de plasa montat ca in fotografie ca sa nu ai probleme cu furtisagul.
dodo79 ca pui capacul direct pe hranitor ca pui capacul pe cat sau cuib fantele raman aceleasi nu se modifica.
Craciun fericit va doresc si un La multi ani
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

SPYKAL

Citat din: stefanescu din Decembrie 25, 2013, 11:58:22 AM
SPIKAL eu imi cumpar o masina cu 3 roti si dau o caciula de parale. Is foarte mandru de ea dar din pacate nu pot sa o folosesc cum vreau eu. Trebuie sa ii mai pun o roata ca sa nu am probleme cu ea. Asa si cu acest tip de stup. Nu poate fi utilizat fara folie de plastic. Tu cum te-ai simti vara cu un borcan in cap si cu picioarele afara? Iti spun eu ai transpira si nu ai fi foarte fericit.
Trebuie utilizat hranitorul cu un clopot de plasa montat ca in fotografie ca sa nu ai probleme cu furtisagul.
dodo79 ca pui capacul direct pe hranitor ca pui capacul pe cat sau cuib fantele raman aceleasi nu se modifica.
Craciun fericit va doresc si un La multi ani
Stimate domn, dvs aveti o mare problema. Daca nu intelegeti cum se exploateaza acest model de stup, nu mai postati date eronate. Stima si respect!!!
P.S.Pacat ca...cineva (stiti foarte bine cine) v-a facilitat achizitionarea acestui model de stup.

stefanescu

Eu nu am nici o problema in a utiliza acesti stupi. Eu am semnalat o deficienta majora de proiectare si apoi de executie. Acest lucru nu trebuie sa il cunoasca si cei care vor cumpara acest tip de stup? Nu trebuie sa fim corecti cu ei. Sa moara si capra vecinului?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

albinasebes

am si eu un astfel de stup si sunt multumit momentan. in hranitor trebuie puse plutitoare, daca nu, e jale. mor multe albine. pt. a rezolva problema fantelor, am pus folie peste hranitor, iar pentru a nu se lipi folia de marginea gaurii am pus doi latisori. cu plutitoare merge f repede hranirea, nu se mai ineaca albinele, avand folia nu aveam treaba cu albinele. ridici un colt si pui siropul. peste folie capacul.
la transport il pun deasupra altui stup de lemn. nu as incerca sa transport doua randuri de poliuretani. nu am incredere in rezistenta lor.
pe de alta parte pretul este destul de mare, pe ansamblu nu stiu daca merita investitia. cand te dezvolti si iti trebuie lazi e greu sa cumperi un numar mai mare. cat timp se mai deconteaza prin PNA e mai simplu cu cele de lemn.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mmacreanu

Mi-am confectionat singur 10 stupi folosind poliuretan rigid pentru peretii cuibului, fundul si capacul sunt facute din lemn. Ia-m transportat impreuna cu stupi din lemn, in remorca ... (unde incap 24 stupi pe 12 rame) iar cei din poliuretan i-am pus pe fundul remorcii ... nu mi-am facut griji legat de rezistenta lor. Este adevarat ca PAR putin mai delicati fata de cei din lemn dar ca sa distrugi un stup din poliuretan in timpul transportului inseamna sa nu ai albine in ei (toata lumea este atenta cand transporta albinele).
Avantajele pe timpul verii le-am vazut, au fost enumerate si pe acest forum in multe topicuri, eu vreau sa amintesc unul care imi face acest hobby (albinele) placut: diferenta MARE de greutate.
Nu am mare experienta in cresterea albinelor dar stiu ca nu stupul face mierea ci albinele, cantitatea de miere data de albine tine de atentia si ingrijirea acordata familiei de albine iar poliuretanul este un plus adus in ingrijirea lor. Cred ca singurul dezavantaj al lui este pretul. I-as intreba pe cei care spun: =albinele traiesc de sute de ani in lemn= ... voi de ce ati izolat casele cu polistiren?
Cred ca stupii din materiale termoizolatoare vor lua amploare in urmatorii ani si vor ajuta apicultorii foarte mult.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dan motu

 Nu incurca albinele cu oameni ,este mare diferenta ,oare nu teai intrebat vreodata  de ce institutele de cercetare de ce nu folosesc asa ceva,de ce fermele mari de prestigiu din lume de ce nu folosesc asa ceva,daca ai face pastoral cu 200 de familii oare cum teai descurca cu aceste lazi?

mmacreanu

oh, da ... institutele de cercetare :D ... ele stiu ca albinele se dezvolta bine in lazi de lemn si cerceteaza alte caracteristici ... nu lada in care sta.
fermele mari ... cred ca multi dintre ei au in ferma cel putin un stup din poliuretan :D
Cred ca m-as descurca mai bine cu 200 familii in poliuretan decat in lemn.
Nu vine nimeni aici sa se laude ca a inventat apa calda, insa eu, ca incepator, daca imi pui in fata o lada din lemn pe care o pot exploata 5-6 ani si o lada din poliuretan pe care o pot exploata 30 de ani ... as alege varianta 2 din punct de vedere al investitiei.
Am si lazi din lemn si din poliuretan, lemnul, oricat de uscat ar fi, lucreaza tot timpul.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.