Viata familiei de albine în stupii din poliuretan (POLIURETANIȘTII)

Creat de SPYKAL, Decembrie 19, 2013, 04:58:29 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

 Deschid acest topic  pentru toti cei care (si nu numai)  detin sau vor sa achizitioneze acest model de stup. Incerc sa creez aici un loc unde sa puteti posta poze, filmari video, un loc unde putem face cu totii un schimb de experienta in exploatarea stupului din poliuretan.  :bzz: :bzz: :bzz:

bismark

   Chiar sint curios sa aflu un studiu amanuntit despre viata familiei de albine vara si iarna in asemenea stupi.Daca sint mai putine necazuri ca la cei din lemn vom afla cu totii vecine. Si daca mai si rezista in timp ar fi excelent. Asa ca musai sa ne tii in curent.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

davcosti

Mă interesa cât ajunge un stup cel mai ieftin fără TVA, fără factură, cu două caturi, cu colector de polen de fund?
Se pot pune adapta colectoare de polen, CLASICE la acest model de stup?
Hrănirea în podișor următorul model din foto, câți litri sirop intră?
Și dacă iarna încap păturele, ceva, între capac și podișor sau anulați podișorul,când izolați stupii?
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

stefanescu

Am sa incerc eu sa raspund.
1. Cat costa un stup din poliuretan?
Sa facem un calcul:
- capac 47lei
- corp 1/1 91lei
- corp 1/2 62lei
- soclu 72lei
- podisor cu hranitor-izgonitor 44lei
TOTAL 316lei
La acest pret ii poti achizitiona numai de la targurile de apicultura
2. Daca se pot adapta colectoare de polen clasice.
Da putem adapta colectoare de polen clasice de orice tip. Se fac niste mici modificari. Exista 2 tipuri de colectoare: pentru stupi cu scandura de zbor si pentru stupi fara scandura de zbor. Daca aveti colectoare de polen pentru stupi fara scandura de zbor atunci demontati scandura din soclu. Prinderea colectorului de polen de stup se face cum doreste fiecare.(nu va dau solutii) Eu am folosit colectoare de polen pentru scandura de zbor de 4cm.
3. Cati litrii de sirop intra?
Nu am verificat. Cred ca in jur de 2l. Nu este un hranitor foarte eficient. Utilizat ca atare se pot ineca multe albine. Utilizand clopotul din plasa trebuie avut grija ca stupul sa fie perfect orizontal (lucru greu de realizat).
4. Daca sub capac incap paturele.
Sub capac nu prea incape nimc sau aproape nimic. Aproape nimic insemnand cateva ziare sau o bucata de carton.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dodo79

salutare.vreau sa completez la ce a spus si d-nul Stefanescu.intradevar intra 2 litri de sirop,dar nu e recomandat ptr ca se ineaca foarte usor albina.eventual daca adaugati niste betisoare sau paie plutitoare.paturele sau carpe nu intra pr ca iarna nu ai nevoie decat de o folie care sa acoperi total catul sau cuibul sub capac.hranitorul pe timpul iernii este optional daca vrei sa il pastrezi sub capac sau nu.daca vrei sa mergi pe cat de 3/4 este la 78 lei bucata fara tva.daca vrei poti cumpara un colector de polen incorporat in soclu la pret de 130 lei.
sanatate

SPYKAL

Citat din: bismark din Decembrie 19, 2013, 06:42:43 PM
   Chiar sint curios sa aflu un studiu amanuntit despre viata familiei de albine vara si iarna in asemenea stupi.Daca sint mai putine necazuri ca la cei din lemn vom afla cu totii vecine. Si daca mai si rezista in timp ar fi excelent. Asa ca musai sa ne tii in curent.Cu respect

Subansamblele stupului sunt executate prin turnare, din poliuretan rigid (PUR), material plastic cu greutate specifică mică şi care la suprafaţa pieselor se prezintă ca o crusta dură şi netedă iar la interior are o structură spongioasă, cu celule închise.

Caracteristicile stupului:
- greutate proprie mică,  cca. 11-15 kg, in functie de configuraţie
- realizarea unei foarte bune izolaţii termice şi fonice
- împiedicarea dezvoltării ciupercilor şi a altor microorganisme
- impiedicarea pătrunderii apei din precipitaţii prin îmbinari şi  urdiniş
- dezinfectare rapidă şi eficientă, cu soluţii apoase ieftine
- imbunătăţirea ventilaţiei
- supravegherea eficientă a  atacului de paraziţi
- posibilitatea suprapunerii, în timpul transportului pastoral
- material poros în interior, cu celule închise, având la suprafaţa o crustă dură, impermeabilă cu densitate de la cca. 25-35 kg/m3 , pâna la 120-150kg/m3 , în funcţie de aplicaţii - conductibilitatea termică scăzută, cca. 0,026W/m2K
- inert din punct de vedere chimic, insolubil în apă şi în mulţi agenţi chimici
- rezistent la îmbătrânire în contact cu gazele de eşapament şi noxele industriale agresive
- ignifug-clasa de rezistenţă B2 sau B3
- este un bun izolator electric
- izolare fonică foarte bună, absoarbe până la 60 % din zgomotele transmise prin aer
In plus, durata de folosinta a acestui model  de stup este in jur de 50 ani. Stima si respect!!!!

bucovineanu

Am inteles ca are foarte multe calitati.
Eu adaug aici un singur neajuns: nu e confectionat din materile naturale. Ori de milioane de ani albinele si-au facut "casa" numai in natura, folosind numai ce au gasit acolo.  :smile:

romikele

Nici noi nu ne facem casa numai in natura, folosind ce se gaseste acolo... dar avem scuza ca ne-am emancipat vezi Doamne!  :P
Albinutelor de ce le-ar fi interzis?  :uimit: :D

bucovineanu

Oamenii s-au adaptat si se adapteaza in continuare. Dar cu ce pret? De ce trebuie sa stresam si albinele, daca nu suntem obligati sa facem acest lucru?

romikele

Eu nu le vad deloc stresate, dimpotriva, sunt mai harnice  :P

Ne lovim de multe ori de prejudecati care se dovedesc la un moment dat gresite.
Sa lasam albinele sa hotarasca. Eu am lasat stupul de poliuretan cu rame goale pe suporti si nu mica a fost surpriza sa gasesc la un moment dat, in plin cules la floarea soarelui un roi pe 5 rame, cu 4 rame de puiet proaspat capacite si o frumusete de regina neagra cu picioarele galbene. Sa nu mai spun ca ramele erau pline de nectar proaspat! Deci?

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

stefanescu

Dragos ar putea sa ne spuna mai multe. Daca ne aducem aminte a iernat iarna trecuta 3 stupi pe balcon. El a tras niste concluzii. Il invit sa isi spuna parerea.
Dar despre faptul ca capacele is proiectate gresit nu zici nik SPIKAL?
Incercati sa dati sirop in hranitor sa vedeti atunci furtisag. Intra si iese albina pe sub capac fara sa puna frana.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dan motu

      Foarte mare pretul,la cei care fac apicultura doar ca hobi poate merge la numar mic de stupi si pe stationar dar daca practici apicultura intensiv si pastoral nustiu daca rezista si daca este avantajos cu ceva,aici fiecare cu parerea propie,eu raman tot la lada de lemn

stefanescu

Corect. Pretul e foarte mare.
Pentru pastoral is foarte buni. Foarte usori, si usor de manevrat daca au fost montate chingile. Dar daca ai scapat din mana un cat cu rame ai pus de o paguba de 62lei.
Cunosc persoana care are pe pavilion si este multumit.
Are si avantaje si dezavantaje. Unul din marile avantaje pe perioada verii este ca albinele nu sufera de caldura.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dan motu