UN STUDIU PENTRU FUNDUL STUPULUI atat fix cat si detasabil

Creat de milu56, August 17, 2011, 05:17:59 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Fundul stupului ne ajuta: la transport daca are aerisire,la mentinerea caldurii in stup daca e inchis etans pe timpul iernii,la aerisirea pe timpul verii.Am pus in practica fundul cu aerisire pe toata suprafata fundului si este foarte bun dar totusi in noptile reci mai ales cand bate vant  ori toamna cand ii propolizeaza sita sau daca introducem un roi prin urdinis albina se gramadeste sub sita nu prea ma multumeste si acum am experimentat un model foarte simplu si util doar un fund plin si o rama cu sita care se schimba prin spate cand este nevoie prin culisare unul dintre cele doua se tine sub capacul stupului dupa parerea mae nu are rost fund detasabil(este detasabil).Daca sunt adepti dintre cei care au experimentat fundul antivarroua sa vina cu pareri ii astept cu placere....

ioanardelean55


O sa propolizeze si la schimbat o sa fie dificil . Depinde si cum e conceput .

tassevasi

Eu la toate fundurile detesabile pe care le am (30 ) am facut cu freza 3 gauri mari(pe latura din spate ) peste care am prins plasa 3x3 in capse pe partea interioara ,acum pe partea exterioara a fundului am montat niste palcute de  policarbonat ca un sibar unde pot optura ori las liber pt aerisire mai ales pe timpul deplasarii in pastoral .
   Vad ca totul e bine si nu am probleme , poate cu timpul o sa propolizeze inca nu stiu ,ca anul acesta lea-am facut ,iar la urmatorii35 tot asa voi face  .
  Numai bine si sanatate . :hi: :hi:

milu56

Citat din: ioanardelean55 din August 17, 2011, 09:03:54 PM

O sa propolizeze si la schimbat o sa fie dificil . Depinde si cum e conceput .


E bine venita si parerea dumneavoastra

milu56

#4
Daca e fundul mobil cred ca e bina sa fie cat mai simplu si sa avem 2 de fiecare stup unul cu sita si unul din lemn,poate ar fi mai usor de schimbat fundul decat de scos siberul din tabla sau placaj mai ales daca e umezit sau plin cu rumegus de ceara. FUNDUL SE SCHIMBA SI SE TINE UNUL SUB CAPAC TOT TIMPUL.Mai mult,nu mai avem probleme cu propolosul si se poate folosi chiar sita din plastic.


milu56


Obombo

Citat din: milu56 din August 29, 2011, 11:54:45 PM... poate ar fi mai usor de schimbat fundul decat de scos siberul din tabla sau placaj mai ales daca e umezit sau plin cu rumegus de ceara.
Pot sa te asigur ca tavita din tabla se scoate foarte usor si se poate umple cu rumegus de ceara doar daca o lasi necuratata un an de zile, dar chiar si asa tot s-ar scoate foarte usor. Cateva funduri de rezerva pot fi folositoare dar sa ai cate doua funduri pentru fiecare stup mi se pare exagerat.

milu56

Citat din: Obombo din Noiembrie 27, 2011, 05:46:59 PM
Citat din: milu56 din August 29, 2011, 11:54:45 PM... poate ar fi mai usor de schimbat fundul decat de scos siberul din tabla sau placaj mai ales daca e umezit sau plin cu rumegus de ceara.
Pot sa te asigur ca tavita din tabla se scoate foarte usor si se poate umple cu rumegus de ceara doar daca o lasi necuratata un an de zile, dar chiar si asa tot s-ar scoate foarte usor. Cateva funduri de rezerva pot fi folositoare dar sa ai cate doua funduri pentru fiecare stup mi se pare exagerat.
Nu pentru fiecare stup 2 funduri ci fundul egal cu podisorul si se schimba intre ele,iarna se pune folie sus peste plasa si pt condens cand e nevoie se trage un pic folia iar jos e fundul plin si pe vara se schimba cel plin sus si cel cu plasa jos.

dorindafi

#8
Citat din: milu56 din August 21, 2011, 12:10:00 AM
Citat din: ioanardelean55 din August 17, 2011, 09:03:54 PM

O sa propolizeze si la schimbat o sa fie dificil . Depinde si cum e conceput .


E bine venita si parerea dumneavoastra
:zzz: de la 10 rame pt. anul ce vine voi trece la 12. noile cutii in acelashi mod sunt comandate :hi:

edit romikele: dorine, dupa emoticon baga un spatiu, apoi text, altfel nu apare imaginea la emoticon. :thanks:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Dani V.

Ideea este buna
Practica ne cam omoara  :rotfl:
Poate in loc de tego se poate pune un osb sau ceva mai ieftin ca tego e f scump.
o alta problema ar fi ca daca fundul nu are acea rama care sa il prinda o sa se cam desfaca.
deci ar trebui ca fundu sa arate ca unul anti varoua dar fara plasa si in loc de siber sa fie rama cu plasa si placa plina

milu56

Citat din: Dani V. din Noiembrie 28, 2011, 05:31:43 PM
Ideea este buna
Practica ne cam omoara  :rotfl:
Poate in loc de tego se poate pune un osb sau ceva mai ieftin ca tego e f scump.
o alta problema ar fi ca daca fundul nu are acea rama care sa il prinda o sa se cam desfaca.
deci ar trebui ca fundu sa arate ca unul anti varoua dar fara plasa si in loc de siber sa fie rama cu plasa si placa plina

Ideea era sa nu mai am nimic culisant si nici 2 piese(siber si plasa)placa de lemn sau rama cu plasa sunt incorporate intro rama asa ca nu are cum se desface.Normal sunt 2 funduri unu cu plasa si unu plin,care se schimba intre ele,servesc atit la podisor cat si la fund.

dorindafi

 :zzz:  sper ca peste 3 saptamani sa aduc acasa noile cutii pe 12 rame shi sa potem dezbate atunci avantajele shi dezavantajele lor :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092


Obombo

Eu tot nu reusesc sa vad vreun avantaj la sistemul asta. Din potriva, elimina toate avantajele fundului antivarroa.

Fane

ideea cu fundul stupului e foarte buna dar ce fel de sita folosesti si de unde o procuri?