Despre trufe si lumea mai putin cunoscuta a trufarilor

Creat de andreiu, Mai 08, 2013, 09:26:33 AM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Si eu cred ca era tot unul ca mine, incepator. Banuiesc ca daca era " jupanul ' locului, ar fi venit sa vada cine i-a incalcat teritoriul. Sau asa se practica aceasta ocupatie, fugi sa nu te cunoasca concurenta ?

Sebastian_C

Stai linistit ca nu vine sa te intrebe ce faci pe acolo? Poate au mai fost vreo 2-3 trufari dar pe care nu i-ai observat:)). Nimeni nu face galagie chiar daca ai fost intr-un loc unde poate omu gasea trufe altadata. Nu are nici un motiv sa vina la tine. Locurile de trufe nu sunt private cine ajunge primul la recoltat, bravo lui. Mai sunt unii incapatanati care cred ca e padurea lor, dar asta e alta problema. Lucrul cel mai condamnabil a unor asa numiti trufari este atunci cand incearca sa otraveasca cainii in padure. Aia chiar nu se pot numi fiinte. Daca ai vreo problema o raportezi proprietarului ii spui care iti este oful si se rexolva, dar nu lasi otrava la caini.

andreiu

     Srbastian, imi amintesc vag dar nu pot preciza unde am citit o singura data ca si mesteacanul ar face micoriza. In activitatea ta de trufar, ai cautat trufe si in paduri de mesteceni?

Sebastian_C

Nu am cautat niciodata. Pe tei s-a gasit , salcie si pin. Mesteacan nu am auzit, dar orice e posibil.

andreiu

      Daca ai la indemana, te rog pune cateva poze cu catelusele tale la lucru. Am inteles ca ambele sunt brac german, una cu par sarmos iar cealalta cu parul scurt.

andreiu

        Indiferent daca vom finaliza sau nu tranzactia despre care am discutat la inceputul intalnirii noastre virtuale, vreau sa acord cateluselor tale onoarea de a-mi infrumuseta topicul, care l-am deschis ca un amator, dar iata ca datorita amabilitatii tale a ajuns destul de interesant, punctat cu multe elemente de amanunt, explicate de un profesionist in materie. Astept si opinii din partea colegilor de forum.

Sebastian_C

Daca tot am vorbit ieri de cantitatea de trufe recoltata de mine, azi am avut surpriza din partea catelusei cu par sarmos IDA sa imi gaseasca 2 kg de trufe negre in timp de aprox. 6 ore. Am iesit in padure doar cu ea pentru ca cealalta catelusa deja intra in calduri.

Sebastian_C

Profesionist nu sunt ii las pe altii, ma multumesc cu amator de trufe dar care sa recolteze trufe. Informatiile pe care le cunosc le pot oferii si altora fara nici o problema si poate majoritatea trufarilor ofera info, ceeace trufarii nu ofera este locul unde se gasesc trufe si asta e un lucru pe care nimeni nu l-ar spune, atunci mai bine pot sa stea acasa decat sa mai caute trufe. Spor!

andreiu

     Salut Sebastian,
Am lucrat pana acum la gradina, mi-am legat, copilit si udat rosiile. Vad ca tu o duci mult mai bine, faci bani la greu. Am inteles ca mirosul trufelor este mai intens dimineata, decat in miezul zilei.

Sebastian_C

Salut
Nu fac bani la greu, ci ii fac cu greu :d. Da dimineata este mai intens.

andreiu

     Bine ai revenit,
Pune te rog frumos cate o poza a cateluselor tale, sa vad si eu diferenta dintre un brac cu par sarmos si unul cu parul scurt. Apropo, ai dus la monta pe cea care a intrat in calduri saptamana trecuta ??

Sebastian_C

Am incercat sa pun poza cu ele si nu am reusit, daca vrei sa atasezi poti copia poze de pe www.cainidetrufe.com sectiunea Foto. Nu am dus la monta pentru ca nu vreau sa le tin sa faca pui. Pentru perioada de toamna trebuie sa fie libere pentru teren.

Simonovici

Sal
Ma poate ajuta cineva sa fac rost de canitruf.
Multmesc!

molde stefan

Buna ziua!As vrea in primul rind sa ii salut pe toti membri acestui forum chiar daca motivul intrarii mele aici nu are legatura cu apicultura.Cautind tot ce se poate in legatura cu trufele am ajuns pe acest site si vreau sa spun ca ma identific intr-un fel cu andreiu avind in vedere ca am un mascul metis care arata exact ca si catelusa lui si tot din vizsla se trage si sunt si eu incepator in chestia asta cu trufele... am urmarit toate postarile cu interes si am fost un pic surprins ca la un moment dat nu a mai scris nimeni nimic.Stiu ca era inceput deja sezonul de trufe dar asteptam totusi un post ... ceva... o concluzie la toate cele discutate...

molde stefan

Cit despre canitruf ,nu am incercat dar parerea mea este ca cel mai bine este sa cumperi citeva trufe si sa incepi dresajul in acest fel.