familie fara matca

Creat de Ozzy, August 14, 2012, 01:05:11 PM

« precedentul - următorul »

creiveancristi

Ar fi bine sa aiba ambele matci,dar nu cred.Astazi n-am avut timp sa vad ce au facut,dar maine le deschid sa vad.
La ce mare am facut gaura in ziar,nu se unesc decat daca nu vreau ele.

stefan1

  Dupa o zi calda ca astazi, e foarte posibil sa se fi unit, chiar daca au doua matci. De obicei se alege cea mai buna. Toamna tarziu, cand nu mai umbla hoate, unirile se fac de obicei mai usor decat mai devreme, cand paza este mult mai vigilenta cu albinele straine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

creiveancristi

Astazi am deschis si m-am uitat,tot asa.Era gaura mare in ziar de se vedeau cum misca cele de dedesupt,dar parca era pusa o plasa invizibila intre ele.Asa ca am luat cate o rama cu albina si am introdus in familiile mai slabe,la marginea cuibului.N-am stropit cu tuica,n-am bagat ceapa,nimic.Am vazut ca erau linistite,sper sa fie bine.Matcile nu le-am mai protejat,o rama cu albina din cel orfan pusa la marginea altor 4 sau 5 rame din alte roiuri,nu cred ca au puterea sa incerce sa-mi omoare matca.

justy

Am facut multe unificari in luna aceasta foarte simplu! Am luat rame cu albina si al alipit de cuibul destinatar, fara nici o masura de protectie. La timpul acesta nu mai sunt probleme, unificarea se face foarte usor! 

creiveancristi

Sper sa fie si la mine la fel.

desprealbine

din septembrie puteti face unificari fara probleme dar numai sa faceti