familie fara matca

Creat de Ozzy, August 14, 2012, 01:05:11 PM

« precedentul - următorul »

emil.oltean

aplica si alte metode pentru unificare,ziarul,diafragma cu sita,etc.Nu uita sa uniformizezi mirosurile inainte de unificare.

dorindafi

Citat din: creiveancristi din Octombrie 28, 2012, 09:34:32 AM
Am si eu o intrebare.In toamna am cumparat niste roi,dupa cateva zile la un control am observat ca unul este orfan.L-am unificat cu alt roi,fara sa protejez matca,si acum din nou nu mai gasesc regina,cred ca au omorat-o.
Acum vreau sa unific din nou,dar vreau sa protejez regina in colivie.Intrebarea mea este daca regina pe aceste vremuri nu sufera de frig peste noapte in colivie.Apropo cam cat timp trebuie sa o tin in colivie pana o eliberez.
am mai scris shi uite ca o mai fac odata
amesteci tzuica cu apa , pulverizezi pe toate ramele din ambii stupi , verifici ca familia fara matca sa nu aibe botci trase shi mutzi ramele in familia cu matca.
tot ceace trebue retzinut e sa familia sa nu fie in ghem
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

creiveancristi

Exact asa am facut.Inainte de unificare am cautat si am gasit matca.Dupa unificare,nu mai gasesc matca,am cautat de cateva ori.Se poate s-o fi omorat fara sa se lupte si albinele intre ele,s-au acceptat in totalitate fara probleme de prima data.

bucovineanu

Acum unificarile se fac foarte usor, cu sanse de 100% ca regina sa nu fie omorata daca niciuna din familii nu a stat o perioada mai lunga orfana. Daca acel roi nu avea regina de mult timp, ai toate sansele sa fi ramas orfana si familia cu care l-ai unit.

creiveancristi

Eu cred ca asa sa intamplat.Acum vreau sa-l unific cu alt roi mai slab cu matca.Acest roi orfan este acum dupa unificare la 5 rame de albine si este fara regina.Cum ar trebui sa procedez?Sa-l unific cu protejarea reginei in colivie,sau metoda cu ziarul?

bucovineanu

Chiar daca este unit dupa ce se protejeaza regina unei familii, nu e sigur ca dupa eliberare va fi acceptata. E posibil sa fie succes, dar si esec.Acele albine care au trait mult timp fara regina vor incerca sa omoare regina din acea familie. Hotararea o vei lua singur si va fi o lectie.

creiveancristi

Nu este mai bine atunci sa desfiintez acea familie,sa dau cate o rama din ea dupa diafragma la alte familii?

bucovineanu


stefan1

  Anul asta ai avut multe probleme cu stupii! cred ca fiecare patanie este si o lectie din care inveti.
  De obicei cand o matca este omorata, cum ai spus si tu, este si o bataie intre albine si vezi multe intepate. Daca zici ca nu ai vazut nici o albina intepata, eu zic ca s-ar putea sa ai matca in stup si doar pentru ca acum sunt mai multe albine nu ai vazut-o. Eu mereu dau sfatul ca in cazuri mai speciale sa iti chemi un stupar mai cu experienta sa vada concret cum stau lucrurile. Din pacate acum se spune ca se raceste marcat vremea.
  Spui ca vrei sa unesti iar. Daca tii matca in cusca, nu raceste daca plasezi cusca in zona ghemului sau centrul cuibului. Problema poate aparea daca totusi familia are matca, atunci albinele se unesc putin mai greu, dar normal in aceasta vreme unirile nu sunt asa dificile. Daca tot tii matca in cusca, dupa doua zilepoti sa o eliberezi, dar mai bine pui inainte de eliberare la cusca un dop de ceara cu gaura destul de mare, ca matca sa fie eliberata dupa ce stupul este inchis si se linisteste.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

creiveancristi

Am facut ieri unificare cu ziarul,am adus pe cineva mai priceput.Sa vedem ce-o sa fie.
Dupa cat timp pot sa deschid sa vad daca unificarea a reusit si sa reorganizez ramele in stup?

dorindafi

Citat din: creiveancristi din Noiembrie 03, 2012, 06:56:26 PM
Am facut ieri unificare cu ziarul,am adus pe cineva mai priceput.Sa vedem ce-o sa fie.
Dupa cat timp pot sa deschid sa vad daca unificarea a reusit si sa reorganizez ramele in stup?
uite cum vad eu lucrurile
cel care a facut unificarea probabil ca tzia shoshotit el oareceva
asha ca daca nu lashi omul sa-shi faca meseria atunci la ce lai mai chemat  :uimit:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

creiveancristi

El mi-a zis ca dupa 2-3 zile sa verific,dar am citit pe forum si recomandarea era sa se faca control dupa o saptamana.V-am intrebat pe d-voastra ca nu stiu daca am atata timp la dispozitie,este vorba ca de miercuri se raceste vremea si as vrea sa fac reorganizarea familiei inainte de asta.

dorindafi

atunci nu mai pierde timpul 
maine baga claviatura in el cu atentzie sa nu o strivashti intre rame  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

creiveancristi

Am deschis capacul in dupa amiaza asta sa ma uit,dupa 2 zile sunt la fel cum le-am bagat,nici n-au incercat sa roada ziarul sa coboare in stupul de jos.Le-am facut o gaura mai mare in ziar,macar sa se amestece mirosurile.Maine in amiaza ma uit iar si daca nu au inceput sa coboare jos,le desfiintez,le scutur eu cate o rama la alte familii,nu ma mai risc sa le introduc toate 5 ramele la o singura familie sa-mi omoare iar matca.

stefan1

  Numai sa nu ai, totusi, matca in stupul presupus orfan. E adevarat ca acum vremea e mai rece si albinele sunt mai putin active. Totusi daca nu au matca nu prea stau in ghem, iar daca simt miros de matca in familia vecina, cauta sa se apropie. S-a mai scris recent pe forum despre un caz cand doua familii refuzau sa se uneasca si pana la urma a gasit ambele matci si a renuntat la unire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)