familie fara matca

Creat de Ozzy, August 14, 2012, 01:05:11 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Albinele par a fi dezinteresate de botca aia. Le-ai indepartat tu ca sa faci poza?

Ozzy

Da , albinele au fost indepartate de mine pentru ca altfel nu s-ar fi vazut in fotografie.
Spre deosebire de botca din luna august, aceasta pare a fi ingrijita de albine.
Azi am verificat din nou si cu aceasta ocazie am reusit sa vad matca.
Din punct de vedere fizic pare perfect normala . Avea si o palma de oua proaspete plus puiet in toate stadiile.

Obombo

In cazul acesta e bine sa elimini botca. E adevarat ca de obicei albinele stiu ele ce fac, dar cate o data o mai dau in bara. Anotimpul nu e potrivit pentru schimbarea reginei.

Ozzy

Ok, multumesc de sfat.
O intrebare as mai avea :
Exista riscul ca matca  "batrana" (are doi ani ) se piarda pana in primavara ?

Obombo

Riscul exista pentru toate matcile indiferent de varsta, dar aici alta este problema. Daca albinele tot insista sa schimbe regina, inseamna ca au ele un motiv, chiar dac nu e vizibil. Se poate ca matca sa fie aproape de epuizare, caz in care problema o sa apara in primavara.

dorindafi

Citat din: Ozzy din Octombrie 03, 2012, 07:52:39 PM
Ok, multumesc de sfat.
O intrebare as mai avea :
Exista riscul ca matca  "batrana" (are doi ani ) se piarda pana in primavara ?
stai linishtit , shi la anul daca o tzine pasarica va face treaba  :hi:
daca anul asta a ouat bine shi la anu va merge bine
am shim eu una din 2010 shi acuma am 2 rame cupuiet
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

in acest an matcile din 2010 au avut rezultate exceptionale din toate punctele de vedere
prefer o matca din 2010 buna,decat una tanara proasta
cand va veni timpul matcile batrane vor fi schimbate linistit si atunci matca tanara o schimb daca nu da rezultate cu o matca provenita din familii recordiste   :hi:

George N

ieri am gasit pe gardul din fata stupilor , o matca insemnata, inconjurata de garda  ei.Banuind si verificand care este familia fara matca am luat matca am bagat-o intr-o colivie si am introdus-o in stup intre rame . A doua zi am eliberat matca . Nu stiu daca am procedat bine pt. ca albinele au acoperit-o.Peste doua zile voi verifica sa vad daca familia avea sau nu o alta matca ..sau daca au acceptat-o. Intrebarea mea ar fii daca este bine sa las familia asa fara matca pana la primavara sau este mai bine sa o unific cu o alta familie..?

mape 48-petru manea

daca albinele au acoperit matca sigur au strans-o in ghem si au omorat-o
cand o matca este acceptata se observa un oarecare respect din partea albinelor si nu o incaleca
daca acea familie nu avea matca era acceptata imediat
eu cred ca are matca
o familie fara matca nu poate ierna ---va fi nelinistita ,va consuma multa miere si va face diaree sau va muri de foame

stefan1

  O matca fecundata nu pleaca 'de-a proasta' din stup. Cel mai probabil e dintr-o familie care si-a schimbat linistit matca mai inainte, iar pe toamna matca batrana fie este omorata fie este hartuita de albine si iese din stup. Uneori cateva albine 'credincioase' o insotesc si asa apar toamna acei roi cu un pumn de albine si o matca (pot fi si matci nefecundate, alungate din stup). Ca sa vezi daca matca provine din familia respectiva, puteai sa pui la urdinis cateva albine din cele care insoteau matca. Daca nu erau atacate de paza, ai ghicit stupul de origine. Dar si aici trebuie avut in vedere ca acel roisor sa nu fi plecat de mai mult de 2-3 zile, ca dupa aceasta perioada albinele isi pierd mirosul vechii familii.  Deci eu zic ca familia de unde a plecat acea matca are o alta matca in regula.
  Mai poate fi o situatie, ca la un control matca sa cada de pe fagur si sa nu mai poata sau sa nu stie sa se intoarca in stup. Albinele nelinistite o pot gasi si un grup de albine o protejeaza acolo unde se afla.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

George N

Maine voi verifica situatia familiei.NU am stiut ca este o idee mai buna sa asez matca +cateva albine din garda ei in fata stupului, asa cum a spus Stefan. Mi-a trecut prin cap ,dar nu am facut lucrul asta si din cate se pare ,am gresit. Ramane doar speranta ca nu am facut o miscare gresita, atunci cand am restrins ciubul pt.iarna si ca familia are o matca iin regula  :cool:.Multumesc de raspuns ,imi pare rau ca nu mi-a trecut prin cap sa fac poze cu situatia de mai sus

George N

azi am verificat familia despre care vorbeam mai sus si am vazut ca au reprimit-o acasa  :). Am gasit-o dupa diafragma pe a doua rama ( din trei)cu miere pe care le bagasem l-a lins. Totul este bine cand se termina cu bine :hi:

cazacu marius

va salut !Am si eu o problema de acest gen.Acum 2 saptmani,am primit un roi de la cineva,pe 4 rame,fara matca,dar cu botci de salvare.La o saptamana m-am uita si am gasit matca tinerica.In stup mai am inca trantori.Mia spus unii colegi ca sunt sanse foarte minime ca matca sa se mai imperechezze la timpul asta .Ce pot face sa nu pierd roiul? sa-l unific?  Va mutumesc! IERNARE USOARA :hi:
macin-Tulcea

Obombo

Marius, trece-ti te rog localitatea la profil, ca sa stim despre ce vorbim. Oricum, chiar daca nu este probabil ca matca sa se mai imperecheze la timpul asta, nu este nici imposibil, dar sperante sunt putine. Depinde de clima si de trantorii care mai sunt.
In cazul in care te hotarasti sa unifici, trebuie se elimini regina neimperechiata.

creiveancristi

Am si eu o intrebare.In toamna am cumparat niste roi,dupa cateva zile la un control am observat ca unul este orfan.L-am unificat cu alt roi,fara sa protejez matca,si acum din nou nu mai gasesc regina,cred ca au omorat-o.
Acum vreau sa unific din nou,dar vreau sa protejez regina in colivie.Intrebarea mea este daca regina pe aceste vremuri nu sufera de frig peste noapte in colivie.Apropo cam cat timp trebuie sa o tin in colivie pana o eliberez.