familie fara matca

Creat de Ozzy, August 14, 2012, 01:05:11 PM

« precedentul - următorul »

Ozzy

Azi am descoperit o familie fara matca.
Are botci de salvare necapacite.
Mai am un roi pe trei rame cu o matca de anul acesta pe care am tinut-o de rezerva.
Intentionez sa unific familia cu acest roi dar vreau sa stiu daca in afara de unificarea mirosului trebuie sa mai fac si altceva cum ar fi distrugerea botcilor existente... etc.
Orice sfat e binvenit . Daca dau gres ... nu am alta matca de rezerva.
Multumesc   ^:)^ 

dorindafi

ditruge botcile , stropeshtele cu bacus shi sa aibe papica  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jenica67

         Familia care o unifici cu roiul, nu mai trebuie sa aiba nici o speranta, de asi creste singura matca. Pentru asta, distrugi toate borcile, le stropesti pe ambele cu sirop de tuicomicina, (sirop dulce cu tuica numai ca sa ii dea miros) cu jumate de ora inainte. Familia o pui jos, pui un ziar cu gauri facute numai de tais de cater sau dalta 20-30 (care de fapt sunt numai taieturi, nu gauri circulare), pui peste cuibul cu ramele roiului, le dai ceva sirop sa aiba de lucru si le lasi 3-4 zile. Dupa reuniune, reorganizezi cuibul. Bafta !
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

laur80

Cum fac eu: iau ramele din familia ce nu mai are matca,le rup botcile,si le mut in stupul cu matca,nu inainte de a pune un ziar intre ramele
cu matca(roiul in cazul tau) si ramele cu albine(orfanul) si de a stropi cu tuica peste rame.Dupa cateva ore le iau ziarul(au citit destul  :) ) .Atentie,inainte de a face unificarea,sa te uiti pe ramele de la stupul orfan ca nu cumva sa nu fi ouat albina,in cazul in care a ouat nu il mai unifica cu roiul.Bafta!

bucovineanu

Pentru ca sansele de reusita sa fie 100% mai asteapta cateva zile, pana nu mai exista puiet necapacit si apoi fa cum au zis colegii. Obligatoriu, sa fie mutate ramele familiei orfane in stupul cu roiul care are regina si nu invers.

dorindafi

 laur80 
.Atentie,inainte de a face unificarea,sa te uiti pe ramele de la stupul orfan ca nu cumva sa nu fi ouat albina,in cazul in care a ouat nu il mai unifica cu roiul.Bafta!
                                 =D>   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Daca am inteles eu bine zice ca are botci de salvare necapacite. In acest caz regina a disparut recent si ar trebui sa aiba si puiet necapacit. Sau o fi vorba de acele mici potirase, inceputuri de botci, care apar la familiile orfane? Noi ne dam cu parerea si cel care a provocat discutia tace si nu vine cu precizari. Din acesta cauza ma intreb de multe ori daca merita sa tocim tastatura calculatorului.

Ozzy

Imi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund dar am scris mesajul inainte de a pleca la serviciu .
Asa e, are botci de salvare dar si cateva celule de lucratoare necapacite. Foarte putine pentru ca din majoritatea au tras botci.Exista si acele mici potirase de care ati amintit dar nu sunt ouate .
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Domnule bucovineanu : va garantez ca nu ati tocit niciodata tastatura in zadar. Intotdeauna ati venit cu raspunsuri clare si la obiect,pe intelesul tuturor . Multumesc inca odata  ^:)^

ves.lucian

  MERITA , domnule Bucovineanu !!! pentru ca dumneavoastra ii raspundeti unuia , si citesc 100 , poate mai multi , printre care ma numar si eu !!!
  Dumnezeu sa va rasplateasca pentru sfaturile bune de care avem atata nevoie !!!
  sanatate maxima dumneavoastra si la toata familia !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Ozzy

Azi am controlat si celelalte familii iar la una dintre ele am gasit o botca , cea din imaginile de mai jos.
E singura botca, nu am gasit alta. Familia are oua, larve si puiet capacit pe 5 rame din 10 .
Sa fie de schimbare linistita ? E cam ciudata pozitia. Stiam ca deobicei acestea sunt situate undeva mai in centru.
Matca acestei familii are doi ani.

stefan1

  Eu zic ca e foarte posibil ca acea botca sa nu fie viabila. Adica sa aiba o larva moarta, pe care albinele uneori o pot lasa mai multa vreme. Este ingrijita de albine? Nu o rupe, dar mai supravegheaz-o. Dupa o saptamana, daca e tot asa, atunci sigurpoti sa o distrugi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ozzy

Ati avut dreptate.
Am gasit botca roasa in lateral iar matca batrana isi face linistita treaba in continuare

Ozzy

Azi 1 octombrie , la aceeasi familie , am gasit aceeasi situatie adica o botca capacita.
Cred ca ceva nu e in regula cu aceasta matca desi la ora asta are cel mai mult puiet adica doua rame cu cate o palma de puiet pe ambele fete , inclusiv oua.
Nu am reusit s-o vad ca sa pot spune daca are defect fizic.

danipowsoft


Ozzy

  Are mai mult decat suficient
din zece rame :
- 5 full de miere
- 1 plina cu pastura+ coronita de miere
- 3 au coronite
- una nu are hrana dar inca mai are puiet