Cum au trecut iarna ??

Creat de Andrei.D, Octombrie 06, 2010, 08:06:19 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

daca ai avut zbor de curatire in decembrie poti sta linistit mincare sa aiva si liniste.
sint perioade mult mai lungi fara zbor de curatire si nu patesc nimic .
:hi: :hi: :hi:

bismark

    Bine v-am regasit in noul an toate bune merge treba,cind hrana este buna nici albina nu are nevoi stringente ca si la om minca o friptura si n-ai nimic minca o fasole si faci ture :rotfl: :rotfl:pina acum un fosnet linistit nu ne da dureri de cap,imediat ce temperatura creste la 8-10 grade dam papica dace este nevoie. Acum vedem ce fac altii pe forumuri si mai face ceva si pentru noi la timplarie in rest linga soba. Mi-a placut postarile voastre referitor la scule din care ma voi inspira si eu referitor la sabloane.Cu mult respect :ok:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

cipriene

salut,
sunt curios cum stati cu pierderile! mie mi-a picat doar o familie si asta din cauza ca a ramas fara hrana  :yahoo_cry:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

johnysibiu

Am iernat doi roi intr-o singura lada separati de diafragma, mi s-au unificat.In rest toti stupi au raspuns prezent.

cipriene

Citat din: johnysibiu din Martie 08, 2012, 12:06:49 AM
Am iernat doi roi intr-o singura lada separati de diafragma, mi s-au unificat.In rest toti stupi au raspuns prezent.

felicitari,
asta din cauza ca nu au fost separati cum trebuie de diafragma. anul trecut am iernat si eu asa cativa roi si a fost super.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

andrei_georgian

salutare! din fericire nu am avut nici-o pierdere :yes:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

stefanescu

De fo doi ani incoace nu am mai avut nici o pierdere. Conteaza foarte mult restringerea cuibului pentru iernare. Daca deschizi bine ochii (poze, video, sfaturi de pe forum) nu prea ai cum gresi. Ieri am facut un mic control. Doamnele mele au inceput ponta timid da au inceputo. Probabil asteapta si ele ca primavara sa isi intre in drepturi.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Fericitilor!
Mie mi-au murit 2 roi pe cate 3 rame fiecare.
Am vrut sa ii unific in toamna, dar in urma unor discutii cu un prieten apicultor, am luat hotararea de a incerca sa ii trec peste iarna asa cum erau. I-am iernat pe amandoi intr-o cutie, despartiti de o diafragma etansa. Mancare cat cuprinde.
Nu mi-a iesit.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefanescu

Dane sa iti spun una. Am intrat in iarna cu 3 stupi din poliuretan restl cutii de lemn. Unul singur l-am iernat pe 5 rame. Celalti doi pe 3 rame si is bine mersi cu mancare si cu oua mai multe decit cei din lemn.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

johnysibiu

Totusi si infofoleala conteaza, mai ales la cei mici.

tassevasi

Citat din: johnysibiu din Martie 12, 2012, 11:08:36 PM
Totusi si infofoleala conteaza, mai ales la cei mici.

  F  f  adevarat , ca sa-mi pastrez o regina  din ianuarie (de cind s-au anuntat gerul)   am iernat-o in beci apoi crezind ca a murit  si mi-am dat seama ca mai traiesc  100 de albine ,le-am bagat in casa  , acum am o regina fecundata  care  daca gasesc unul fara o introduc imediat .
   Numai bine

stefanescu

Johny ce infofoleala la stupii din poliuretan? Am vrut sa fac infofoleala cu pernuta, cu... Am primit o urecheala de la Florin Ionascu. Dupa rame am pus diafragma si atat si deasupra folie. Asta o fost infofoleala la cei cu 3 rame.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Kov iulian

Din fericire pana in momentul de fata am 0 mortalitate in stupina, sper sa nu mai am necazuti de acum incolo, astazi pt prima data au iesit masiv la zborul de curatire .

johnysibiu

Pai daca stau in poliuretan este ca si cum ar sta in stup de lemn+polistiren de 3 cm.Nu e tot infofoleala?